Baigtas Panevėžio valdžios komandos formavimas pareikalavo aukos. Keturiems iš šešių į Savivaldybės tarybą išrinktų Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų atstovų už vadovybės ultimatumo nesusidėti su nepartinio mero sudaryta valdančiąja dauguma nepaisymą gresia aukščiausia politinė bausmė.
P. Luomanas už gautą vicemero postą sumokės naryste TS-LKD. Prie miesto valdančiosios daugumos prisijungusio ilgamečio krikščionio demokrato neužstoja net partijos vadovybė. U. Mikaliūno nuotr.
Komanda suformuota
Baigtas Panevėžio valdžios komandos formavimas pareikalavo aukos. Keturi iš šešių į Savivaldybės tarybą išrinktų Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų atstovų, nepaisant aukščiausios vadovybės ultimatumo nesusidėti su Panevėžio valdančiąja dauguma, prie jos ne tik prisijungė, bet dargi gavo vicemero kėdę.
Į ją sėdusiam vienam ryškiausių miesto krikščionių demokratų, per dvidešimt metų jų gretose skaičiuojančiam Petrui Luomanui ir pirmosiose TS-LKD rinkimų sąrašo
pozicijose buvusiems Tarybos nariams Vidmantui Baltramiejūnui, Valdui Staugaičiui ir Algiui Čeponiui grasinama pašalinimu iš partijos.
Tiesiogiai išrinkto mero Ryčio Račkausko suformuotą valdžios piramidę papildė administracijos direktoriaus pavaduotojais paskirti ūkio sritį kuruosiantis buvęs ilgametis Tarybos narys, vicemero duonos jau ragavęs socialdemokratas Ramūnas Vyžintas bei už socialinę, kultūros ir švietimo sritis būsianti atsakinga politikos naujokė, socialinių mokslų daktarė „darbietė“ Sandra Jakštienė.
„Patikima“ komanda iširo
„Nežinau, kas liko – ar lyderis be patikimos komandos, ar patikima komanda be lyderio“, – TS-LKD Panevėžio skyriaus pirmininkas Maurikijus Grėbliūnas pajuokavo matydamas keturių partijos kolegų ryžtą prisijungti prie valdančiųjų.
O dar visai neseniai visuomenei buvo bandoma sudaryti nuomonę, kad ryškiausi Panevėžio konservatoriai ir krikščionys demokratai vieni už kitus paguldytų galvas. Savivaldos rinkimų įkarštyje iš mieste iškabinėtų plakatų išdidžiai žvelgę net trys iš dabar atsidūrusiųjų už partijos borto V. Baltramiejūnas, V. Staugaitis, A. Čeponis agitavo mero rinkimuose balsuoti už M. Grėbliūną – „patikimą komandos lyderį“.
Dabar TS-LKD Panevėžio „grietinėlės“ keliai išsiskyrė.
Savivaldybės tarybos posėdyje merui R. Račkauskui pristačius P. Luomaną kaip kandidatą į antrojo vicemero postą, M. Grėbliūnas pareiškė nedalyvausiantis balsavime. Tokią pačią poziciją užėmė ir dar taip neseniai su P. Luomanu labai artimai bičiuliavęsis buvęs meras Vitalijus Satkevičius.
Dar praeitą kadenciją P. Luomaną savo patarėju paskyręs V. Satkevičius, dabar pats nepageidaujamas naujosios valdžios olimpe, į jį pakviestam bičiuliui atsuko nugarą.
Aplenkti lyderį pavojinga
Savivaldybės tarybos posėdžio išvakarėse, trečiadienį, Vilniuje TS-LKD prezidiumas iš P. Luomano, V. Baltramiejūno, V. Staugaičio ir A. Čeponio pareikalavo atsiimti dar balandžio pabaigoje merui įteiktą prašymą dėl dalyvavimo valdančiojoje daugumoje ir nedalyvauti balsavime tvirtinant vicemerą.
„Vadovybė supranta, kad partija nėra pagal žaidimą kalim-bam-ba. Tai organizacija, turinti savo struktūrą ir tvarką, kurios reikia laikytis visiems be išimčių, nepaisant nei dalyvavimo partinėje veikloje, nei pasiekimų joje. Nuostatos visiems aiškios ir suprantamos ir visi turi jų laikytis. Turintieji kitokius motyvus nepritampa prie partinės bendruomenės. Prezidiumo sprendimas vienbalsis, jokių išlygų nėra“, – „Sekundei“ teigė M. Grėbliūnas.
TS-LKD sutiko jungtis į Panevėžio valdančiąją daugumą, tačiau su sąlyga, kad vicemero postas atitenka skyriaus pirmininkui M. Grėbliūnui, buvusiai Tarybos narei Danutei Marijai Kažukauskienei duodama administracijos direktoriaus pavaduotojos kėdė, o V. Satkevičius tampa vieno iš svarbiausių Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotoju.
Tokia dešiniųjų dėlionė netiko miestą valdysiančios komandos formuotojams. Meras į savo pavaduotojus pasikvietė ne jam brukamą M. Grėbliūną, o švietimo srityje nemenką patirtį turintį P. Luomaną.
Postui išslydus skyriaus pirmininkas įtaria, kad P. Luomanas ir V. Baltramiejūnas į valdančiąją daugumą ateina dėl asmeninių išskaičiavimų. Vieną esą galėjo suvilioti apie 2000 eurų siekiantis vicemero atlyginimas, kitam neva rūpi išsaugoti dar geriau atlyginamą eksploatacijos direktoriaus vietą Savivaldybės įmonėje „Aukštaitijos vandenys“.
Keturis kolegas, nepaklususius partijos nurodymams, dabar smerkiantis V. Satkevičius prieš trejetą metų pats dėl politinės karjeros aukojo TS-LKD. Už nepaklusimą partijos vadovų nurodymams Seimo rinkimuose nekonkuruoti su parlamentaro kėdės siekusiu Vitu Matuzu V. Satkevičiui metams buvo sustabdyta narystė partijoje.
Prisistatymas nustebino
Antausį iš ilgamečių bendražygių gavęs P. Luomanas mero teikiamas į vicemerus nustebino Tarybos narius tokią patirtį turinčiam politikui neįprastai silpnu prisistatymu. Aštuonerius metus dirbęs vicemeru socialiniams, švietimo ir kultūros klausimams, buvęs Seimo narys, o pastaruosius trejetą metų patarinėjęs merui P. Luomanas kalbėjo esąs atviras pasiūlymams, taip pat ir opozicijos, o klausiamas apie nuveiktus darbus oponentas atsikirsdavo prašydamas jų įvardyti savo pačių nuopelnus.
Po pretendento į vicemerus kalbos turėjo suklusti pedagogų bendruomenė. Jis atvirai pripažino, jog mažėjant mokinių švietimo tinklo pertvarka – neišvengiama.
Slaptame balsavime P. Luomano kandidatūrą palaikė 19-iolika iš 31-o Tarybos nario.
Vicemeras gaus Valstybės politikų darbo apmokėjimo įstatymu nustatytą atlygį – 1928 Eur bei priedą už stažą valstybės tarnyboje. Tiek pat uždirbs ir ūkio sritį kuruojantis vicemeras Aleksas Varna.
Tarybos opozicija merą kritikavo neišdrįsus sumažinti vicemerų skaičiaus. Pasilikti su vienu pavaduotoju miesto vadovą raginęs Tarybos narys Gintaras Šileikis dar prieš ketvertą metų pats buvo vienas iš dviejų vicemerų.
Įžvelgia keršto scenarijų
„Jei Panevėžyje pirmą kartą ne suderėtas, o tiesiogiai išrinktas meras kviečia į komandą, ignoruoti būtų neatsakinga prieš panevėžiečius“, – kolegų nepasitenkinimą atremia P. Luomanas.
Jis svarsto, kad kartu su trimis bendražygiais atpirkimo aukomis tapo dėl užgautų ambicijų ir nuoskaudų.
„Esminis klausimas – kas tikrasis scenarijaus autorius, nes M. Grėbliūnas šioje situacijoje tėra aktorius“, – P. Luomanas duoda užuominą į V. Satkevičių, už pareikštus įtarimus korupcija negalintį atleisti judėjimo „Kartu“ lyderiui Povilui Urbšiui.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ
![]()







