Pirmadienio rytą užgeso garsios aktorės 91 metų Eugenijos Šulgaitės gyvybė. Daugybę vaidmenų teatre ir kine sukūrusi išskirtinio talento artistė amžinojo poilsio bus palydėta iš J. Miltinio dramos teatro, kuriam atidavė daugiau kaip pusšimtį metų.
E. Šulgaitė, ją pažinojusiųjų teigimu, buvo tikra primadona – talentinga, ori, išdidi ir labai žmogiška. „Sekundės“ archyvo nuotr.
Su kolege vienoje palatoje
E. Šulgaitė į Respublikinę Panevėžio ligoninę buvo paguldyta prieš parą dėl pakilusios ir nekrentančios aukštos temperatūros. Prieš tai savaitę moteris gulėjo Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje. Medikų priežiūra ir profesionali slauga, vaikų rūpestis suteikė jai galimybę oriai pasitikti gyvenimo saulėlydį.
„Mane ištiko šokas, nors psichologiškai ruošiausi mamos išėjimui. Pastaruoju metu ji vis labiau silpo. Medicina negali padaryti stebuklų, kai žmogus tokio garbaus amžiaus. Taip jau yra, kad gimstame ir mirštame – tokie gamtos dėsniai“, – „Sekundei“ sakė E. Šulgaitės sūnus, fortepijono mokytojas Andrius Karka.
Jis su Vilniuje gyvenančia dvyne seserimi Kristina pasikeisdami rūpinosi motina. Žemaitijoje gyvenantis A. Karka vasarą atvažiuodavo į Panevėžį pagloboti mamos, kitu metų laiku ji gyvendavo pas dukrą sostinėje.
Pasak aktorės sūnaus, motina tiesiog silpo akyse, tačiau beveik iki paskutinių dienų bendravo.
Palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninėje ji gulėjo vienoje palatoje su dvejais metais jaunesne kolege – aktore Regina Zdanavičiūte. Jos vyras aktorius Stasys Petronaitis, lankydamas žmoną, šnektelėdavo ir su savo buvusia scenos partnere E. Šulgaite. Tiesa, paskutinėmis dienomis aktorė jau nebeturėjo jėgų kalbėti.
Alsavo teatru
A. Karka pasakojo, kad pastaraisiais metais motiną apleidusios fizinės jėgos, dažnai kamuojantys skausmai ir kiti senatviniai negalavimai buvo labai apsunkinę jos gyvenimą.
„Silpnumo akimirkomis ji sakydavo norinti mirti. Tačiau išgyveno ne dėl savo kančių, o dėl to, kad mums, vaikams, sunku ja rūpintis.
Kita vertus, viduje ji kabinosi į gyvenimą. Dėl sunkios akių ligos motina nebematė. Iš aklųjų bibliotekos jai atnešdavome įgarsintų romanų. Tiesa, vėliau ir jų pasidarė per sunku klausyti“, – kalbėjo A. Karka.
Aktorės sūnus ir dukra guodžiasi tuo, kad mama nugyveno ilgą ir prasmingą gyvenimą. Jos išėjimas nebuvo visiškai netikėtas, kaip tėvo Gedimino Karkos, kuris staiga mirė 1991-aisiais. Po spektaklio jam suskaudo galvą ir aktorius sukniubo – ištiko insultas.
A. Karka pasakojo, kad mamai teatras visada buvo svarbiausias. Ji gyveno ir alsavo teatru. Žinomų aktorių sūnaus ir dukters vaikystė prabėgo teatre. Jie stebėdavo repeticijas, žiūrėdavo spektaklius, kuriuose vaidino tėvai.
„Nors mus savotiškai slėgė žinomos tėvų pavardės, bet iš tų laikų liko šviesiausi prisiminimai. Teatre augome kartu su kitų aktorių vaikais. Visi buvo tarsi viena šeima“, – prisiminė A.Karka.
Griežta mokytoja, geraširdė kolegė
„Taip ir nebespėjau jos aplankyti ligoninėje. Ruošiausi tai padaryti pirmadienį, bet ryte paskambino S. Petronaitis ir pasakė, kad E. Šulgaitės nebėra“, – „Sekundei“ sakė buvusi jos mokinė ir kolegė aktorė Dalia Melėnaitė.
Ji pasakojo paskendusi prisiminimuose apie E. Šulgaitę, kurią teatre visi vadino ponia Gute.
„Be Eugenijos, teatre buvo tik dar viena moteris, į kurią mes kreipdavomės „ponia“. Tai – grimuotoja Elena Čaikovskienė. Jos abi buvo nepaprastai orios. Man liežuvis nesiversdavo kreiptis į Eugeniją „tu“, – pasakojo D. Melėnaitė.
Aktorė savo mokytoją pamena kaip labai griežtą, reiklią ir netgi rūsčią. Jauniems kolegoms ji davė ir kalbos, ir dikcijos pamokų. Tačiau E. Šulgaitė buvo ir geraširdė.
D. Melėnaitei teko vaidinti kartu su savo mokytoja. Laikui bėgant D. Melėnaitė perėmė jos didžiuosius vaidmenis.
Kartą Laisvės aikštėje sutikusi E. Šulgaitę, kuri jau beveik nebematė, D.Melėnaitė pasiūlė ją palydėti, tačiau ši, kaip ir jaunystėje, išliko ori. Padėkojusi atsisakė pagalbos.
„E. Šulgaitė iš tiesų buvo labai reikli ir griežta jaunesniems kolegoms. Ji mus ganė tarsi aveles, kad nenuklystume. Tačiau kartu ji buvo ir gerumo, šilumos, rūpesčio įsikūnijimas. Ji man tarsi žemė – motina“, – sako keturis dešimtmečius su E. Šulgaite J. Miltinio teatre dirbęs aktorius Enrikas Kačinskas.
Pasak aktoriaus, tuo metu iš moterų aktorių ji buvo pati talentingiausia, todėl jai atitekdavo pagrindiniai vaidmenys. E. Šulgaitė buvo iš tų artisčių, kurių tobulai derėjo aristokratiškumas ir liaudiškumas. Ji galėjo lengvai įsikūnyti ir į ledi Makbet, ir į kaimo moterį.
„Eugenija buvo tarsi sceninis viesulas“, – apie savo mokytoją ir partnerę scenoje pasakojo E. Kačinskas.
Pasak jo, E. Šulgaitės ir jos vyro G. Karkos namų durys visada buvo atviros kolegoms.
Jeigu kokia bėda, nelaimė, jie žinojo, kad galėjo kreiptis į Eugeniją.
Likus dviem dienoms iki aktorės mirties E. Kačinskas ją aplankė ligoninėje, tačiau jiems pasikalbėti nebepavyko, nes E. Šulgaitė buvo labai silpna.
Stasys Petronaitis mano, kad E. Šulgaitė buvo iš tų aktorių, kurie visa savo esybe atsidavę teatrui.
„Aktoriai dažnai sako, kad aukojasi teatrui. Bet manęs daugelis neįtikina. O Eugenijai to nereikėjo net sakyti. Ji iš tiesų aukojosi teatrui. Buvo tikra primadona – talentinga, ori, išdidi ir labai žmogiška. Tokios gimsta galbūt kartą per šimtmetį“, – pabrėžė jis.
Į kapus – iš teatro
E. Šulgaitė J. Miltinio dramos teatre kūrė daugiau kaip 50 metų. 2001-aisiais jai suteiktas labiausiai nusipelniusios panevėžietės vardas.
Aktorės buvę kolegos, mokiniai ir jos talento gerbėjai neabejoja, kad ji būtų pelniusi ne vieną Auksinį scenos kryžių, jeigu tuo metu toks apdovanojimas būtų buvęs.
Ši moteris, pasak ją pažinojusiųjų, buvo sukurta didžiajai scenai. Būdama dvidešimties, 1943-iaisiais, ji baigė tuometę Panevėžio mergaičių gimnaziją, o po metų – J. Miltinio studiją. J. Miltinio dramos teatre sukūrė daugiau kaip 100 vaidmenų: Hedos Gabler, Irinos Arkadinos, ledi Makbet ir kt.
E.Šulgaitė vaidino daugelyje kino filmų: „Gyvenimas po klevu“, „Vienui vieni“, „Namai“, „Neatmenu tavo veido“, „Atsiprašau“, „Faktas“, „Niekas nenorėjo mirti“ ir kt.
Amžinojo poilsio ji iškeliaus nuo J. Miltinio dramos teatro scenos. Šiandien vidurdienį aktorė čia bus pašarvota, o trečiadienį 14 valandą išlydėta į Ramygalos gatvės kapines. E. Šulgaitė amžinojo poilsio atguls šalia savo vyro aktoriaus Gedimino Karkos.
Inga SMALSKIENĖ
![]()





