
J. Markevičiaus nuotr. Lyderiai. Tarptautinėje triatlono stovykloje, skirtoje jauniesiems sportininkams ugdyti, patirties, žinių ir jėgų semiasi ir kylantys Lietuvos triatlono talentai – 19-os Tautvydas Kopūstas (kairėje) bei 17-os Titas Pumputis.
Tarptautinė triatlono federacija pirmą kartą Lietuvai ir mūsų miestui suteikė šansą organizuoti savaitės trukmės treniruočių stovyklą, kur jėgas ir žinias kauptų kelių šalių sportininkai.
Dienotvarkė pagal griežtą planą
Nuo praėjusio pirmadienio lygiai vienai savaitei „Smiltynės“ poilsio sodyboje apsistojo daugiau nei trys dešimtys triatlonininkų ir šios sporto šakos specialistų. Tarptautinė triatlono federacija nusprendė pirmą kartą ne tik Panevėžyje, bet ir Lietuvoje surengti Šiaurės ir Rytų Europos šalių 16–19 metų amžiaus sportininkų treniruočių stovyklą. Čia treniruosis ir semsis žinių šešių šalių Lietuvos, Latvijos, Estijos, Turkijos, Maltos ir Armėnijos triatlonininkai. Kiekvienos šalies šios sporto šakos federacija į stovyklą delegavo po 4–5 jaunuosius talentus, kasdien besilaikysiančius griežtos dienotvarkės.
Patiems sportininkams ar triatlono treneriams dalyvavimas nemokamas – visas maitinimo, gyvenimo, treniruočių išlaidas padengs Tarptautinė triatlono federacija.
Stovyklai vadovauja trenerių brigada, sudaryta iš skirtingų šalių triatlono specialistų. Už treniruotes atsakingas slovėnas Grega Zore, stovyklos koordinatoriumi paskirtas Vidmantas Urbonas.
Taip pat sportininkams vadovaus treneriai iš Latvijos, Estijos, Lietuvos, Armėnijos, Turkijos. Šių šalių triatlono federacijos į stovyklą delegavo pajėgiausius savo sportininkus.
„Vakarais rengsime susirinkimus, sudėliosime konkrečius būsimos naujos dienos planus. Visi sportininkai maždaug panašaus meistriškumo. Stovykla skirta kvalifikacijai kelti. Atvažiavo pajėgūs atletai, o ne tie, kas norėjo pabūti savaitę „Smiltynės“ sodyboje“, – kalbėjo stovyklos koordinatorius V. Urbonas.
„Tarptautinėse stovyklose dalijamasi patirtimi. Sužinome, kaip dirbama kitose šalyse, kokie stiliai taikomi, kokie treniruočių programų skirtumai. Čia lyg varžybose: pamatai kitus atstovus, įgyji patirties“, – kalbėjo V. Urbonas.
Triatlono specialistas skeptiškai atsiliepė apie šių treniruočių laiką. „Nesu tokių stovyklų, kurios rengiamos sezono viduryje, vasarą, šalininkas. Paprastai stovyklos organizuojamos metų pradžioje – vasario, kovo mėnesiais. Tada viskas suprantama, vyksta pasiruošimo periodas“, – dėstė V. Urbonas.
Pasak jo, galbūt tarptautinė federacija, rengdama stovyklą, atsižvelgė į rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje vyksiantį pasaulio čempionatą ir tuo tikslu nusprendė stovyklą organizuoti jauniesiems sportininkams, potencialiems jaunimo grupės dalyviams. „Iš dalies taip pat galima suprasti tarptautinės federacijos norus rengti stovyklą vasarą: čia susirinko ne patys geriausi pasaulio elito grupės atstovai. Šiems sportininkams kiekviena stovykla naudinga. Yra skirtingas dalykas treniruotis vieniems ar su savo komanda ir treniruotis grupėje su kitų šalių panašaus pajėgumo triatlonininkais. Visai kita motyvacija“, – svarstė žinomas šalies triatlono specialistas.
Lietuvos sportininkų grupei atstovauja Europos jaunimo čempionas Tautvydas Kopūstas, Jaunius Strazdas, Titas Pumputis, Fausta Rimkutė, Samanta Šopytė, Karolina Lukšytė ir Evelina Tomkevičiūtė. Pastaroji – jauniausia stovyklos sportininkė, gimusi 2001 metais, tačiau, pasak trenerio V. Urbono, Evelinos treniruočių apimtys ir fizinės galimybės leidžia jai prisijungti prie šių tarptautinių pratybų.
Sportininkų dienotvarkė labai intensyvi. Treniruotės prasideda 7 val. ryto plaukimu „Impuls“ baseine arba atvirame vandenyje. Vėliau pusryčiai, nedidelis poilsis. Dieną laukia dviračių treniruotės įvairiais krūviais: 2–2,5 val. važiavimas, tempo užduotys.
Po dviračių treniruotės pietūs, poilsis ir vakarinė treniruotė – bėgimas arba kompleksinės pratybos su važiavimu dviračiu ir bėgimu bei atkuriamosios treniruotės su ledo voniomis. Taigi, iš viso kasdien po tris treniruotes.
„Kaip treneris dirbu jau nemažai laiko, išugdžiau ne vieną sportininką, o štai – gaunu programą, kurioje pageidautina taikyti ledo vonią. Anksčiau to nenaudojau. Yra ir man ko pasisemti ir įgyti naujų žinių“, – tikino V. Urbonas.
Lietuvių trenerių grupei, be V. Urbono, priklauso aktyviai sportuojanti šios sporto šakos metodininkė Alina Ranceva bei plaukimo treneris buvęs olimpietis Paulius Andrijauskas.
„Kitais metais vėl bus organizuojama panašaus pobūdžio stovykla, kur turėtų treniruotis apie šimtą sportininkų. Norėčiau tikėti, kad ją organizuosime ne vasarą, o bent jau rudenį, kai vyksta jėgų atgavimo periodas“, – vylėsi V. Urbonas.
Nerimauja dėl duobėtų gatvių
Praėjusią savaitę Panevėžio savivaldybės renginių organizavimo komisija leido rengti mieste triatlono varžybas. Jos vyks rugpjūčio 30 dieną. Šiuo metu į tarptautines pusės klasikinio triatlono distancijos varžybas užsiregistravo beveik keturios dešimtys sportininkų iš keturių šalių. Triatlonininkai turės plaukti 1,9 km, dviračiu važiuoti 90 km ir bėgti 21 km.
„Labiausiai neramu dėl miesto gatvių. Tų, kur norime įrengti dviračių trasą, būklė apgailėtina. Nepatogu kviesti sportininkus, kai jų dviračių kaina siekia 20 tūkstančių litų, ir siūlyti duobėtą kelią“, – nerimavo V. Urbonas. Dviračių trasa driektųsi Elektros, Kranto, Respublikos, A. Jakšto gatvėmis.
„Kitąmet sukaks 20 metų nuo pirmosios Panevėžyje vykusios triatlono šventės. Metas atkurti gražia tradicija tapusį renginį. Galbūt iš mano, kaip triatlonininko, lūpų tai skambės gana subjektyviai, tačiau Panevėžiui būtina turėti išskirtines sporto varžybas, kad visi miestiečiai jaustųsi kaip šventėje, o svečiai norėtų sugrįžti į mūsų miestą. Tokios galėtų būti tarptautinės triatlono varžybos. Vilnius turi savo maratoną, Kaunas – taip pat, mūsų miestas galėtų garsėti tarptautiniu, aukšto lygio triatlono renginiu. Gali būti ir kitos sporto šakos renginys, tačiau svarbu, kad miesto politikai suvoktų tokio renginio svarbą, keistų požiūrį į masinį sportą“, – kalbėjo V. Urbonas.
Triatlono specialistas svarstė, kad galbūt kitąmet organizuos populiarų „Ironman“ distancijos triatloną (3,8 km plaukimas, 180 km važiavimas dviračiu ir 42 km bėgimas). Juo labiau kad šiuo metu Lietuvoje nėra tokio triatlono varžybų.
Iš Estijos su geromis nuotaikomis
Praėjusį savaitgalį gausus būrys Panevėžio triatlonininkų jėgas išbandė Estijoje, Tartu mieste, vykusiame triatlone. Olimpinėje distancijoje (1,5 km plaukte, 40 km dviračiu, 10 km bėgte) Tautvydas Kopūstas jaunimo amžiaus grupėje užtikrintai iškovojo pirmąją vietą. Jo rezultatas – 2 val. 4 min. 56 sek. (plaukė 18 min. 20 sek., dviračiu važiavo 1 val. 7 min. 13 sek., bėgo 39 min. 22 sek.). Bendrojoje įskaitoje panevėžietis liko 7-oje vietoje. Gediminas Piliponis elito klasėje liko 47-as – 2 val. 28 min. 9 sek.
Perpus trumpesnėje distancijoje (0,75 km plaukimas, 20 km dviračiu ir 5 km bėgimas) Titas Pumputis bendrojoje įskaitoje užėmė antrąją vietą, jo laikas – 57 min.
Jauniams skirtoje sprinto distancijoje absoliučioje įskaitoje (160 m plaukimas, 2,5 km dviračiu, 0,8 km bėgimas) Evelina Tomkevičiūtė iškovojo pirmąją vietą – 11 min. 44,8 sek.
Linas JOCIUS






