Pinigų trūkumu nuolat besiskundžiančios, bet pernai darbuotojams mokėjusios gerokai didesnius priedus nei numato įstatymai Panevėžio savivaldybės administracijos direktorė „tvarkietė“ Kristina Vareikienė iš balos išlipo nė nesušlapusi. Miesto Taryba direktorės ne tik neatleido iš pareigų, bet ir neišdrįso nubausti net pastaba. Pati K.Vareikienė, užuot pasiteisinusi, politikams išrėžė priešrinkiminę kalbą.
Už tai, kad Savivaldybė, pasinaudodama teise darbuotojams mokėti priedus už aukštą kvalifikaciją, skubių ir svarbių užduočių vykdymą, 2011-aisiais gerokai persistengė bedalindama mokesčių mokėtojų, taip pat ir Europos Sąjungos, pinigus, mero Vitalijaus Satkevičiaus sudaryta komisija, pripažinusi, kad K.Vareikienė padarė tarnybinį nusižengimą, direktorę pasiūlė nubausti pastaba.
Kur kas drastiškesnę bausmę administracijos vadovei parengė buvęs jos partijos kolega, o dabar nepartinis Tarybos narys Mantas Leliukas. Jo nuomone, už priedams iššvaistytą maždaug milijoną litų direktorė verta atleisti iš pareigų.
Tokio M.Leliuko siūlymo Tarybos nariai nė nesvarstė – atmetė balsų dauguma.
Susikirto kandidatai į Seimą
Prieš politikams apsisprendžiant dėl pastabos, K.Vareikienė nepraleido progos atsirevanšuoti į Seimą kandidatuojančiam, po įmonės bankroto be darbo likusiam ir savivaldybių konkursuose į laisvas darbo vietas dalyvaujančiam M.Leliukui.
Pasiteisinusi, kad Savivaldybės kontrolierių klaidomis pripažinti jos poelgiai buvo paremti „žmogiškuoju teisingumu“, direktorė savo kalbą skyrė vien buvusiam partijos bičiuliui.
„Suprantu, kad artėjant rinkimams reikalingi sprendimai, kad galėtumėte užsidirbti politinių taškų. Rinkimai, kaip ir tankai, purvo nebijo, juodinti kitą žmogų – rinkimų agitacijos neišvengiama dalis. Tačiau prieš ravint politines piktžoles reikia pasvarstyti, kas esi pats. Jau komiškai atrodo, kai žmogus iš paskutiniųjų dėl neaiškių asmeninių ambicijų veržiasi į valdžią ir dalyvaudamas visuose valdžios institucijų rengiamuose konkursuose jų nelaimi, nors deklaruoja esąs nepriekaištingas verslininkas“, – M.Leliukui įgėlė taip pat į Seimą kandidatuojanti K.Vareikienė.
Direktorė pareiškė nuo šiol asmeniškai jį informuosianti „apie darželių vedėjų ir kitų konkursų paskelbimus“.
K.Vareikienės kalbą M.Leliukas įvertino kaip rinkimų kampaniją. Anot jo, direktorė „šmeiždama ir kaltindama kitus“ bando pasiekti užsibrėžtą tikslą – patekti į Seimą.
„Gal pasidarė tikrai rūgštu būti administracijos direktore?“ – pareiškė M.Leliukas.
Tačiau direktorei turėtų būti ne rūgštu, o netgi labai saldu. Valdančiosios daugumos balsai lėmė, kad jai neskirta net pastaba.
Pridėjo nežinia už ką
Savivaldybės Kontrolės ir audito tarnyba nustatė, kad K.Vareikienės įsakymu nuo 2011-ųjų sausio 1 d. iki gruodžio 31 d. didžiajai daliai darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, buvo nustatyti priedai už aukštą kvalifikaciją, svarbių ir sudėtingų darbų vykdymą. Iš 156 darbuotojų tokius priedus gavo 142. Specialistai gavo iki 90 proc., vairuotojai – 47–58 proc., sekretorės – iki 55 proc., apsaugos darbuotojai – iki 18 proc., valytojos – iki 12 proc. atlyginimo dydžio priedus.
K.Vareikienės įsakyme nekonkretizuojama, už ką kiekvienam darbuotojui skiriamas priedas, tik abstrakčiai nurodyta, kad už aukštą kvalifikaciją, skubių ir sudėtingų užduočių atlikimą. Kokias svarbias užduotis atliko, pavyzdžiui, vairuotojas ar kurio nors skyriaus specialistas, nepaaiškinta.
Panevėžio savivaldybė buvo dosni ir mokėdama atlyginimus darbuotojams, dirbantiems projektuose pagal terminuotas darbo sutartis, tai yra ES finansuojamų projektų vadovams, kuriais paprastai paskiriami skyrių vedėjai ar jų pavaduotojai, jiems talkina skyrių finansininkai.
Tokiems darbuotojams lėšas darbo užmokesčiui skiria projektus administruojančios agentūros.
Tačiau pernai kai kurios agentūros, šokiruotos Panevėžio savivaldybės dosnumo, atsisakė darbuotojams išmokėti Savivaldybės nustatytas sumas.
Inga KONTRIMAVIČIŪTĖ, Sekunde.lt






