Baltarusijos rublio dienos – suskaičiuotos?

(Scanpix nuotr.)

Rusijos rublis esą gali išgelbėti Baltarusiją nuo užsitęsusios valiutos krizės.

Krizę išgyvenanti Baltarusija jaučia vis didesnę Rusijos globą. Ir už ją teks susimokėti. Minske vis garsiau kalbama, kad už Maskvos paramą bus ne tik perleistos vietos įmonių akcijos, bet ir paaukota nuvertėjusi Baltarusijos valiuta.

Buvęs nacionalinio banko vadovas Stanislavas Bogdankevičius, duodamas interviu naujienų agentūrai „Interfaks“, svarstė, kad netrukus Baltarusija atsisakys nacionalinės valiutos ir įsives Rusijos rublį.

„Žingsnis po žingsnio einama link to, kad Baltarusija netektų ekonominio suvereniteto ir atvertų kelią rusiškam kapitalui vykdant vietos įmonių privatizaciją. Jau dabar Baltarusija savarankiškai nepriima sprendimų, kaip turėtų būti parduodamas šalies turtas“, – kalbėjo jis.

S. Bogdankevičius atkreipė dėmesį, kad šalies prezidentas Aliaksandras Lukašenka nebeprieštarauja Rusijos premjerui Vladimirui Putinui ir duoda aiškiai suprasti, kad Baltarusija vis tampriau „pririšama“ prie Rusijos ir Muitų sąjungos. Tik dėl to Maskva ir sutiko peržiūrėti Baltarusijai tiekiamų dujų kainą, tiesa, ne už dyką, o gaudama garantiją, kad dujų koncernui „Gazprom“ atiteks antra dalis dujų tiekėjos „Beltransgaz“ akcijų.

Rusijos banko sprendimas suteikti kreditą trąšų gamintojai „Belaruskalij“, kuri turi įkeisti 35 proc. akcijų, taip pat vertinamas kaip dar vienas Maskvos bandymas sustiprinti ekonominę Baltarusijos priklausomybę nuo didžiosios partnerės iš Rytų.

„Šiuo metu Baltarusija, įvertinus ekonomikos ir valiutos rinkos problemas, yra parklupdyta. A. Lukašenka puikiai supranta, kad prastėjant santykiams su Rytais, jis yra priverstas orientuotis tiktai į Rusiją“, – sakė S.  Bogdankevičius.

Buvęs centrinio banko vadovas svarstė, kad politiškai Baltarusija turėtų išsaugoti savo kaip suverenios valstybės statusą. Tačiau ekonomiškai šalis bus šimtu procentų priklausoma nuo Rusijos.

Privatizacija rengiama rusams

Tuo tarpu Liberalų-demokratų partijos vadovas Sergejus Gaidukevičius, kad svarstymai apie Baltarusijos suvereniteto praradimą tėra pasakos. „Niekas netempia Baltarusijos į Rusijos sudėtį kaip dar vienos gubernijos. Mes to nenorime. To nenori ir pati Rusija“, – kalbėjo politikas.

Tačiau, jo teigimu, tik Rusijos rublio įvedimas suteiks Baltarusijai galimybę išsaugoti savo suverenitetą ir pusvelčiui neišparduoti įmonių akcijų.

S. Gaidukevičius įsitikinęs, kad turėtų būti paspartintas vietos įmonių pardavimas Rusijos verslui. Dujų tiekėją „Beltransgaz“ esą jau daug anksčiau turėjo būti parduota „Gazprom“, nes be rusiškų dujų ši įmonė tėra metalo laužas. „O kas dar, be Rusijos, norėtų ją pirkti? Kitos įmonės taip pat niekam kitam nereikalingos“, – įsitikinęs Liberalų-demokratų partijos vadovas.

Apie galimybę Rusijai ir Baltarusijai turėti vieną valiutą dar pernai pavasarį buvo užsiminęs Rusijos premjeras V. Putinas.

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto