Taksi – ties išnykimo riba

Situacija tragiška

Panevėžio taksistai neslepia, kad šiandien jų dienos uždarbis siekia dešimt, daugiausia – dvidešimt litų. Todėl taksisto duoną liko valgyti tik tie, kurie turi papildomų pajamų ir marias laiko: pensininkai, neįgalieji, gal dar keli laisvadienių sulaukiantys greitosios medicinos pagalbos automobilių vairuotojai.

Taksi firmų vadovai įsitikinę, kad už tokį atsidavimą darbui biudžetą papildyti siekianti šalies valdžia turi būti dėkinga: juk tą menką minimalų uždarbį galima gauti ir iš valstybės – „sėdint“ darbo biržoje.

„Sekundės“ kalbinti Panevėžio taksistai po sunkmečio užguitos vasaros susidariusią situaciją pavadino tragiška. Pasak jų, žmonės tiesiog neturi pinigų, todėl keliauti taksi nebenori. Įprastą darbo dieną vairuotojams tenka pavežti po du tris klientus.

Bendrovėje „Autosinas“ taksistu dirbantis panevėžietis Pranas neslėpė, kad sėkmingesnę darbo dieną uždirba maždaug 15 litų. Kiek daugiau gauna švenčių ar savaitgalio dienomis.

Vis dėlto vyriškis tikino, kad geresnio gyvenimo viltis išblės su neišvengiamai ateisiančiu rudens ir žiemos šalčiu. Tuomet panevėžietis savo automobilį ketina ilgam pastatyti į garažą.

„Esu pensininkas, man gerai, kad ir keliolika litų prisiduriu. Dirbu be racijos, todėl nereikia kas mėnesį dar už ją mokėti po 700 litų. Tiesiog stoviu ir laukiu klientų. Per dieną po du prieina. Girdėjau, kad pensininkams nori uždrausti dirbti. Be to, ateina šalčiai. Nebus įmanoma šaltoje mašinoje sėdėti, reiks kurą gadinti, kad pasišildytum. Nebetikiu, kad bus geriau, mes žlungam ir dar kokius penkerius metus neatsikelsim. Rankas nuleidžiu, netrukus ir automobilį į garažą pastatysiu“, – atvirai pasakojo Pranas.

Netinka vieta

Savanorių a. įsitaisiusio taksisto teigimu, kiek daugiau uždirba naktį klientus aptarnaujantys kolegos. Pasak jo, panevėžiečiai neretai užsigeidžia „taškuose“ pardavinėjamo alkoholio ar tiesiog bijo sutemus kulniuoti namo.

Vis dėlto naktinis darbas ir taksistams pavojingas. Pranas neslėpė, kad prieš porą savaičių jo kolega buvo smarkiai sumuštas, dėl galvos traumos net ligoninėje gulėjo. Todėl pensininkui dirbti naktimis ir rizikuoti sveikata dėl keliolikos litų nesinori.

Netoli autobusų stoties sustoję Prano kolegos patvirtino, kad per dieną uždirba apie 10–15 litų. Vyriškiai racija taip pat nesinaudoja, dažniausiai aptarnauja autobusais į Panevėžį atvykusius žmones.

„Įprastai sulaukiam kokių poros prašymų nuvežti į polikliniką. Tokia paslauga kainuoja maždaug 6 litus. Tai ir būna mūsų dienos uždarbis. Naktį jau nedirbu apie šešerius metus. Mane buvo užpuolę, kelios siūlės galvoje liko, tai nuo to karto važinėju tik dieną. Bjauriausia, kad nėra normalių taksistams skirtų aikštelių. Ten, kur leidžiama stovėti, žmonės tiesiog mūsų nemato. Kitiems ir per toli būna eiti, jei iš autobuso išlipa su kokiais penkiais krepšiais“, – kalbėjo „Autosino“ darbuotojas.

Jis teigė, kad norėtų atgauti ties Savanorių a. 2 namu anksčiau naudotą vietą. Tačiau jau ne vieną mėnesį ten stovi bendrovės Jungtinio duonos centro remontuojamą pastatą juosianti tvora. Tiesa, remonto darbai seniai sustabdyti, o metalinės tvoros niekas taip ir nepatraukia.

Kaip tikino taksistai, ne itin pavyksta susikalbėti ir su Panevėžio autobusų parku. Pasak jų, ne kartą buvo prašyta leisti automobilius statyti stoties teritorijoje.

„Vienas automobilis galėtų arčiau sustoti, į aikštelės kampą tikrai tilptume. Bet Panevėžio autobusų parko atstovams atrodo, kad jų klientus viliosim, į kitus miestus vešim. Nors tokios paslaugos niekada neteikiame. Per dideli atstumai, galim likti apgauti“, – kalbėjo vienas iš taksistų.

Klientai – ligoniai

Bendrovės Panevėžio taksi parko direktorius Povilas Vitonis teigė brangiai kainuojančios racijos neatsisakęs. Su ja dirbantys taksistai per dieną sulaukia kiek daugiau iškvietimų – nuo 2 iki 6. Savaitgaliais ir per šventes vienam taksistui gali tekti aptarnauti ir dešimt klientų. Tačiau penkerius metus bendrovei vadovaujantis P.Vitonis nusiteikęs pesimistiškai – palyginti su ankstesniai laikais, darbo liko mažiau nei trečdalis.

„Prasidėjo tikra krizė: žmonės tiesiog neturi pinigų ir mūsų paslaugos nereikalingos. Daug taksistų vasarą padėjo racijas ir pasitraukė. Yra viltis, kad situacija kiek keisis rudenį, gal klientų padaugės, juk vaikai eis į mokyklą, darželius, prasidės įvairiausi rūpesčiai. Dabar dažniausiai į mus kreipiasi sunkiai vaikštantys ligoniai, senukai ir prašo nuvežti iki ligoninės ar poliklinikos“, – teigė direktorius.

Pasak P.Vitonio, tarp kolegų nebeliko jaunų, pajėgių vyrų – jie patraukė ieškotis kitų darbų. O taksisto duoną dabar dažniausiai valgo pensininkai, neįgalieji arba kitur retkarčiais vairuotojais dirbantys vyrai. Dauguma jų turi marias laisvo laiko ir užsidirba nors kiek papildomų pajamų.

Plačiau skaitykite 2009 m. rugpjūčio 26 d. „Sekundėje“.

Justė BRIEDYTĖ

T.Kavaliausko nuotr.
Nusivylę. Taksistai neslepia, kad įprastą darbo dieną pavyksta užsidirbti maždaug 15 litų. Dažniausiai jų paslaugomis naudojasi gydymo įstaigą norintys pasiekti sunkiai vaikštantys vyresnio amžiaus žmonės.

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto