Startuoja pasaulio čempionatas

Šiandien Japonijoje prasideda pasaulio krepšinio
čempionatas, prie televizorių ekranų prikaustysiantis šimtų tūkstančių
lietuvaičių akis. Krepšinis Lietuvoje dažnai laikomas antrąja religija, tad
natūralu, kad visas Lietuvos rinktinės pasiruošimo procesas buvo stebimas tarsi
po didinamuoju stiklu. Mūsiškiai grupės varžybas pradeda Japonijos Hamamatsu mieste.

Tikslas – reabilituotis

Pirmieji jų varžovai šiandien bus Turkijos krepšininkai. Sekmadienį lietuvaičių laukia įnirtinga kova su dabartiniais Europos čempionais Graikijos krepšininkais. Tad prieš užverdant atkakliems mūšiams krepšinio aikštelėje dienraštis „Sekundė“ nusprendė pasidomėti, kokiomis nuotaikomis pasaulio čempionatą pasitinka pirmieji mūsų rinktinės varžovai – Turkijos ir Graikijos krepšininkai.


2005 metų Europos čempionatas tapo tikra katastrofa visam Turkijos krepšiniui. Turkai grupės varžybose tesugebėjo per pratęsimą įveikti Bulgarijos atstovus ir beviltiškai pralaimėjo lietuviams, kroatams ir vokiečiams. Savaime suprantama, kad sėkmė ir nesėkmė sporte visada žengia kartu, ir net pačios stipriausios ekipos patiria netikėtų ir skaudžių smūgių. Tačiau yra milžiniškas skirtumas tarp pralaimėjimo kovoje ir visiško nekovojimo. O turkai visas kovas ir pralaimėjo, neparodę nė menkiausio noro kovoti. Po čempionato jie buvo negailestingai kritikuojami savo šalies žiniasklaidos ir tik gailestinga FIBA ranka, padovanojusi turkams kvietimą į pasaulio čempionatą, suteikė galimybę jiems reabilituotis savų gerbėjų akyse.


2006 metų pasaulio čempionatas gali tapti Turkijos rinktinės atgimimu, juolab kad jų komandoje netrūksta talentingų žaidėjų. Tiesa, grupė, kurioje turkams teks kovoti su lietuviais, Europos čempionais graikais, Amerikos čempionais brazilais, australais bei Kataro krepšininkais, yra bene sunkiausia visame čempionate. Tačiau turkų publika netgi labiau nei rezultatų trokšta pamatyti mylimos komandos pastangas kaunantis dėl kiekvieno aikštės centimetro, kiekvieno atšokusio kamuolio. O nuoširdus ir atkaklus darbas anksčiau ar vėliau atsiperka.


Tiesa, kyla klausimas, ar vienerių metų užteko turkams išsigydyti visas žaizdas ir nuoskaudas. Juolab kad po katastrofiško praėjusių metų Europos čempionato komandoje atsisakė žaisti ryškiausios žvaigždės. Japonijoje turkams trūks NBA žaidžiančių Mehmeto Okuro ir Hidayeto Tiurkoglu. Šie žaidėjai yra Turkijos nacionaliniai didvyriai ir vien jų pasirodymas NBA susilaukia antraščių pirmuosiuose dienraščių puslapiuose. Tad žvaigždės tikriausiai nusprendė, kad atstovauti nacionalinei rinktinei, atiduodant kovai ne visas jėgas, gali tik pakenkti jų reputacijai. Tad, užuot lieję prakaitą krepšinio aikštelėje ir kovęsi už savo šalį, M.Okuras ir H.Tiurkoglu pasitraukė iš nacionalinės ekipos. Toks jų žingsnis sukėlė nepasitenkinimo bangą Turkijoje, nes atstovauti nacionalinei rinktinei vis dar yra laikoma pareiga savo tėvynei.


Po praėjusių metų nesėkmės Europos čempionate Turkijos ekipoje taipogi neišvysime talentingo, tačiau nenuspėjamu charakteriu pagarsėjusio Mirsado Turkčano. Treneris Bogdanas Tanjevičius į rinktinės dvyliktuką taip pat neįtraukė Omero Onano ir Ciuneito Erdeno, kurie praėjusį sezoną blizgėjo dabar jau bankrutavusioje Stambulo „Ulker“ komandoje ir padėjo jai iškovoti Turkijos pirmenybių auksą. Nebus komandoje ir ilgamečio jos nario, centro puolėjo Huseino Besoko, kuris su Le Mano klubu tapo Prancūzijos čempionu ir lemiamame finalo mače surinko 26 taškus.


Treneris Bogdanas Tanjevičius vietoje į rinktinę nepakviestų žvaigždžių šiame čempionate išbandys daug jaunų žaidėjų. Iš jų net penki yra gimę 1986-1987 metais. Vis dėlto lyderių našta turėtų gulti ant patyrusių žaidėjų pečių. Komandoje ypač išsiskiria du patyrę snaiperiai – Ibrahimas Kutluajus ir Serkanas Erdoganas. Paskutinėse pasiruošimo rungtynėse, kuriose turkai 69:64 palaužė italus, snaiperiai surinko atitinkamai 19 ir 20 taškų. Abu kartu jie pataikė net 9 iš 16 mestų tritaškių. Tad lietuviams pirmosiose rungtynėse ypač teks saugotis toliašaudės turkų artilerijos.


Graikų „auksiniai berniukai“

Sekmadienį Lietuvos rinktinė surems ginklus su grėsmingai atrodančia Graikijos rinktine. Po aštuonerių metų pertraukos į pasaulio čempionatą grįžę graikai nebėra tiesiog gera komanda. Pergalė praėjusių metų Europos čempionate Belgrade grąžino graikus į pasaulio krepšinio panteoną. Graikija turi gerai subalansuotą sudėtį, kurią sudaro puikus jaunų ir patyrusių žaidėjų derinys. Komandai vadovauja Panaiotis Yanakis – žmogus, žaidęs rinktinėje 1986 metais, kai graikai pirmą kartą dalyvavo planetos pirmenybėse. Jis buvo komandos kapitonas ir 1987 metais, kai graikai tapo Europos čempionais. Dabar Drakonas, taip Graikijoje yra vadinamas P.Yanakis, subūrė puikią komandą, kurioje nėra superžvaigždžių, tačiau visi 12 žaidėjų aukoja savo asmenines ambicijas ir ego bendram komandos tikslui.


Graikai turi daug talentingų žaidėjų, aikštėje gebančių atlikti įvairias užduotis. Komandoje yra Atėnų „Panathinaikos” gynėjas Dimitris Diamantidis, kuris dukart tapo geriausiai besiginančiu Eurolygos žaidėju. Jei komanda nuspręstų žaisti greitą krepšinį, nepakeičiamas būtų Teodoras Papaloukas. Tarsi naujai atgimęs 29 metų graikas tapo nacionaliniu didvyriu, kai praėjusiais metais sužibėjo Europos čempionate. Šiais metais graikas atvedė Maskvos CASK komandą į Eurolygos viršūnę ir buvo pripažintas naudingiausiu finalinio ketverto žaidėju.


Komandoje taipogi yra ir Nikosas Zisis, kurį praėjusiais metais FIBA išrinko geriausiu jaunuoju žaidėju. Centro puolėją Sofoklį Shortsianitį puikiai turėtų prisiminti ir lietuviai. Mažuoju Šaku pravardžiuojamas žaidėjas praėjusio sezono Eurolygos TOP-16 varžybose kaip įmanydamas laužė Kauno „Žalgirio“ gynybą. Nors Pirėjo „Olympiakos“ komandoje Sofoklis varžybas pradėdavo nuo atsarginių žaidėjų suolelio, tačiau geriausių Eurolygos naujokų rinkimuose iškovojo trečią vietą.


Sėkmingo žaidimo galima tikėtis ir iš jaunųjų Vasilio Spanoulio ir Luko Mavrokefalidžio. Vasilis Spanoulis, tik pernai iš „Marousi“ perėjęs į čempioną Atėnų „Panathinaikos“, tapo vienu iš dviejų rezultatyviausių klubo žaidėjų ir užsitarnavo trenerio Željko Obradovičiaus pasitikėjimą. 21 metų L.Mavrokefalidis, žaidžiantis Salonikų PAOK, yra bene labiausiai patobulėjęs Europos metų žaidėjas. Jo statistiniai rodikliai nuo 2,2 taško ir 1,6 atkovoto kamuolio per rungtynes išaugo iki 16,7 taško ir 8,7 atkovoto kamuolio. Prie šių jaunų žaidėjų pridėjus patyrusį komandos kapitoną Michalį Kakiouzį, Eurolygoje ne pirmą sezoną žaidžiančius Kostą Tsartsarį ir Dimą Dikoudį, Graikijos rinktinė atrodo iš tiesų grėsmingai.


Savo jėgą graikai įrodė pasiruošimo varžybose. Paskutiniame mače jie kovoje dėl Borislavo Stankovičiaus taurės net 84:47 sutriuškino Europos vicečempionus vokiečius. Bent po tašką pelnė visi 12 aikštėje pabuvoję graikai, o rezultatyviausiai rungtyniavo 12 taškų surinkęs V.Spanoulis.


Tad lietuvių laukia išties sunkios kovos. Belieka tik palinkėti mūsų krepšininkams sėkmės ir ryžto kovoti. Šeštadienį 13 valandą 3 minutės, kai mūsiškiai pradės kovą su turkais, Lietuvoje ims siausti krepšinio karštligė.


Donatas PUSLYS

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto