Žadėtoji parama greit pasieks ūkininkus

Beveik prieš metus nuostolių dėl gamtos stichijos patyrę
32 Panevėžio rajono žemdirbiai netrukus galės džiaugtis papilnėjusiu ūkio
biudžetu. Europos Komisija (EK) pagaliau davė leidimą iš Kaimo rėmimo programos
išmokėti  valstybės kompensacijas pernai rugpjūtį nukentėjusių nuo krušos
ir liūčių pasėlių šeimininkams. Šiems mūsų rajono žemės ūkio veiklos subjektams
artimiausiu laiku išdalyta beveik 24 tūkstančių litų kompensacija.

Panevėžio rajono savivaldybė per pirmąjį šių metų ketvirtį jau spėjo iš dalies kompensuoti nuostolius tiems rajono žmonėms, kuriems kruša ir vėtra nuniokojo gyvenamuosius bei ūkinius pastatus. Taryba 82 Karsakiškio seniūnijos gyventojams nusprendė skirti daugiau kaip 80 tūkstančių litų.

Kaip teigia rajono Savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Rita Kuncienė, iš viso buvo gautas 131 gyventojo prašymas atlyginti žalą dėl nuniokotų pastatų, automobilių, pasėlių. Beveik visi jie – iš Karsakiškio seniūnijos. Dėl krušos ir praūžusios vėtros žala rajono gyventojams buvo įvertinta beveik milijonu litų: nuostoliai dėl nuniokotų gyvenamųjų bei ūkinių pastatų sudarė apie 748 tūkstančius litų, dėl pasėlių – 177 tūkstančius, dėl apgadintų automobilių – 47 tūkstančius litų. Automobiliams padarytos žalos nebuvo numatyta kompensuoti nei Savivaldybės, nei Kaimo rėmimo programos lėšomis.

Gamtos stichijos padaryti nuostoliai iš dalies bus kompensuojami, jei jie viršijo 30 procentų vidutinių daugiamečių pajamų vidurkį. Pretendentai į kompensacijas privalėjo būti įregistravę savo valdą ir deklaravę pasėlius. Duomenys apie juos Žemės ūkio ministerijai buvo perduoti dar pernai lapkritį, tačiau be EK leidimo neturėta galimybės kompensacijų mokėti.

Dėl pernelyg ilgai trukusio EK pareigūnų kruopštaus paramos skaičiavimo ir jos suteikimo sąlygų nagrinėjimo kai kurie žemdirbiai jau nebelabai tikėjo apskritai ką nors gausiantys. Žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė net keletą kartų prašė, kad būtų paspartintas leidimas suteikti valstybinę paramą iš Lietuvos biudžeto nukentėjusiesiems nuo gamtos stichijos. Tuomet EK Žemės ūkio ministerija papildomai turėjo teikti duomenis apie hidrometerologinių reiškinių, vykusių liepos-rugpjūčio mėnesiais, fiksuotus rodiklius, ankstesniais metais žemdirbių gautas pajamas, patirtus nuostolius ir kitokius duomenis. 

Visoje Lietuvoje gamtos stichijai prilyginami reiškiniai ir dėl jų patirti dideli derliaus nuostoliai buvo užfiksuoti 23 rajonų savivaldybėse. Remiantis nuostolių įvertinimo kriterijais, apskaičiuota, kiek lėšų reikia jiems kompensuoti. Būtent dėl gamtos stichijos padarinių buvo paankstinti tiesioginių 2005 metų išmokų avansiniai galutiniai mokėjimai. Išmokos pernai spalį pirmiausia pasiekė tuos žemdirbius, kurie labiau nukentėjo nuo stichinių reiškinių. O iš Kaimo rėmimo programos nuostoliams kompensuoti skirta 11,25 milijono litų.

Angelė VALENTINAVIČIENĖ

A.Repšio nuotr. R.Kuncienė tvirtina, kad kompensacijos už suniokotus augalus žemdirbius pradės pasiekti jau šiomis dienomis.

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto