Peties skausmui gydyti – nesvarumo mankšta

Viena iš reabilitacijos priemonių yra ergoterapija. Tai paciento funkcinių galimybių atkūrimas, palaikymas ar sutrikimų kompensavimas tikslinga veikla.

Ergoterapija yra skiriama po galvos smegenų kraujotakos sutrikimų, nugaros smegenų pažeidimų, galvos smegenų bei galūnių traumų, kitų ligų atvejais. Jos metodais efektyviai gali būti gydomi ir peties skausmai.

Tyrimų rezultatai skelbia, kad Lietuvoje reto kurio keturiasdešimties metų sulaukusio žmogaus nevargina peties skausmai. Panevėžio fizinės medicinos ir reabilitacijos centro ergoterapeutas Remigijus Navickas paaiškino, kad tai vadinama rotorių ankštumo sindromu.

Petys – sudėtingas anatominis kompleksas. Jį sudaro 4 kaulai, 26 raumenys, 3 pagrindiniai sąnariai ir 23 raištiniai sąnariai. Pasak gydytojo, peties skausmų priežastys gali būti įvairios: patirtos traumos, ypač krentant ir atsiremiant į alkūnę, uždegiminiai procesai, įgimtas klubo išnirimas.

Peties skausmai taip pat gali varginti sportininkus: plaukikus, rankininkus, krepšininkus, disko, ieties metikus. O smuikininkams, akordeonininkams, daug lentoje rašantiems pedagogams peties skausmas gali tapti profesine liga.

Ergoterapeuto R.Navicko aiškinimu, sulaukus keturiasdešimties metų raumeninė kūno masė pradeda nykti, formuojasi riebalinė masė.

Negalavimai pirmiausia pasireiškia judesių sutrikimu. Moterys negali užsisegti liemenėlės, o vyrai – į kelnes sukamšyti marškinių. Vėliau sunku pakelti ranką ir susišukuoti.

Taip atsitinka todėl, kad raumenys ir minkštieji audiniai praranda elastingumą. Formuojasi vadinamasis užšalusio raumens sindromas, prarandama jėga, ištvermė.

Tokį sutrikimą reikėtų kuo greičiau pastebėti ir kreiptis į šeimos gydytoją arba reabilitologą. Uždelsus gydymui gali prireikti daug pastangų ir laiko.

Vienas iš efektyvių tokio negalavimo gydymo metodų – nesvarumo mankšta. Pirmieji įtaisai tokiai mankštai atrasti Antrojo pasaulinio karo metais. 1999 metais gydymo metodikos koncepcija buvo suformuota Norvegijoje.

Panevėžyje toks gydymo metodas pradėtas taikyti prieš trejus metus. Procedūra atrodytų paprasta, bet efektyvi. Pacientas paguldomas ant šono, ranka ties alkūne ir riešu įdedama į specialius įtaisus ir pakabinama. Taip sukuriama nesvarumo būklė. Ergoterapeutas ima mankštinti petį, ranką. Pamažu išjudinami visi sąnariai, raumenys.

Kaip teigia gydytojas R.Navickas, pirmas tikslas – atpalaiduoti petį, toliau – atkurti sutrikusius judesius, galiausiai – sugrąžinti jo jėgą.

Arimantas Vainaras

Autoriaus nuotr. Ergoterapeutas Remigijus Navickas pacientui atlieka
nesvarumo mankštą.

Bendrinti šį straipsnį
Komentarų: 0

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Rekomenduojami video

Naujienos iš interneto