Site icon sekunde.lt

Vietoj sveikatos – nerimo vakcina

Panevėžietė, artėjančio jubiliejaus proga gavusi dovanų kelionę, prieš Naujuosius metus nusprendė pasiskiepyti ir nuo gripo, ir nuo koronaviruso, kad virusai nesugadintų gimtadienio staigmenos.

P. Židonio nuotr.

Panevėžietė, artėjančio jubiliejaus proga gavusi dovanų kelionę, prieš Naujuosius metus nusprendė pasiskiepyti ir nuo gripo, ir nuo koronaviruso, kad virusai nesugadintų gimtadienio staigmenos.

Tačiau dar didesnė staigmena buvo žinia iš klinikos, kad jai suleista netinkamai laikyta vakcina nuo kovido.

Kaip kompensacija moteriai pasiūlyta nemokamai pasidaryti antikūnų tyrimą. Visgi dabar panevėžietei labiausiai neramu, ar utilizuoti skirta vakcina nepridarė žalos sveikatai.

Kaip pasakojo pavardės prašiusi neviešinti Laima, prieš pat Naujuosius ji kreipėsi į kliniką „Affidea“ Panevėžyje norėdama paskiepyti ir nuo gripo, ir nuo koronaviruso.

Pasak moters, per Kalėdas ji kaip tik gavo dovanų – savaitės kelionę į Egiptą per savo 60-mečio jubiliejų.

Pastaruoju metu jos aplinkoje labai daug sergančių žmonių. Nenorėdama papildyti jų gretų panevėžietė nusprendė pasiskiepyti.

„Kolegė sunkiai susirgo koronavirusu, o aš turiu jau po poros savaičių išskristi atostogų, labai nesinorėjo rizikuoti, todėl nusprendžiau ligoms užbėgti už akių – pasiskiepyti. Tuo labiau kad kainavo tik gripo vakcina, o nuo koronaviruso buvo nemokama, kompensuojama valstybės“, – pasakojo Laima.

„Affidea“ klinikoje nuo koronaviruso pasiskiepijusi panevėžietė sulaukė pranešimo, jog jai suleista netinkamai laikyta vakcina. G. Kartano nuotr.

Pasenusi vakcina

Pasak moters, po skiepo kelias dienas skaudėjo dūrio vietą ir buvo šiek tiek silpna, tačiau Laima buvo įsitikinusi: tai natūrali organizmo reakcija po vakcinavimo.

Visgi prieš kelias dienas sulaukė žinutės iš tos pačios „Affidea“ klinikos, kur ir buvo paskiepyta. Panevėžietei pranešta, kad jai suleista netinkamai laikyta vakcina.

„Juokingai skamba, kad paskiepyta buvau iki pat 2026-ųjų galiojančia vakcina, bet bėda, kad ši vakcina turi būti šaldoma, o atšildžius jos veikimo laikas – tik iki Kūčių. Todėl tikėtina, jog vakcina tinkamai nesuveikė, jie atsiprašo ir kviečia nemokamai pasidaryti antikūnų testą. O atsakymo, kodėl man buvo suleista vakcina, kuri jau turėjo būti utilizuota, taip ir nesulaukiau“, – kalbėjo Laima.

Ar ji buvo vienintelė pacientė, paskiepyta netinkamai laikyta vakcina, Laima nežino.

„Teoriškai galima tipinė neigiama pasekmė – galimas vakcinos veiksmingumo sumažėjimas, t. y. nesusiformuoja arba susiformuoja nepakankamas imunitetas ligai, nuo kurios turėtų saugoti vakcina.“
V. Ulinskė

Tačiau yra tikra, kad daugiau nebesiskiepys. Tiesa, toje pačioje „Affidea“ klinikoje padarytas antikūnų tyrimas parodė, kad ir po tokio skiepo moteris imunitetą įgijo.

„Dar kartą jau tikrai nesiskiepysiu. Kad būčiau sveika, skiepijausi, bet dabar ramybės neduoda klausimas, ar nepridariau žalos sveikatai. Juk man buvo suleistas netinkamai laikytas vaistas“, – baiminasi panevėžietė.

Po didinamuoju stiklu

„Affidea Lietuva“ marketingo ir komunikacijos vadovė Viktorija Ulinskė patikino, kad toks įvykis – vienetinis.

Kodėl taip nutiko, kad panevėžietei buvo suleista per ilgai laikyta atidaryta vakcina, klinika nekomentuoja pasiteisindama, jog taip saugo pacientės teisę į privatumą ir laikosi asmens duomenų apsaugą reglamentuojančių teisės aktų.

Tačiau tikina atsakingai žiūrinti į savo veiklą, todėl ir iš paslaugas tiesiogiai pacientams teikiančio personalo, ir iš kontrolę vykdančių darbuotojų reikalauja visas neatitiktis identifikuoti, fiksuoti bei vertinti, ar jos turi kokios nors įtakos pacientų sveikatai.

„Mūsų procedūros numato, kad neatitiktys privalo būti ištirtos pagal vidaus nustatytas taisykles ir po to būtų sprendžiama dėl priemonių, kad panašūs atvejai nepasikartotų. Jei per tyrimą nustatoma, kad konkreti neatitiktis turi ar gali turėti įtakos paciento sveikatai, apie incidentą nedelsiant pranešama pacientui ir nurodomi tolesni veiksmai, kuriuos rekomenduotina atlikti, palaikomas ryšys su pacientu tiek, kiek reikalinga atsižvelgiant į situaciją“, – teigiama V. Ulinskės atsiųstame atsakyme.

Nors panevėžietei buvo paskiepyta per ilgai atidaryta laikyta vakcina, visgi antikūnų tyrimas parodė, kad imunitetą koronavirusui moteris įgijo. „Sekundės“ archyvo nuotr.

Nežymūs nukrypimai

Pasak V. Ulinskės, vakcinų saugojimo nežymūs nukrypimai nuo gamintojo nurodytų reikalavimų paprastai neturi įtakos nei vakcinos veiksmingumui, nei pacientų sveikatai.

„Kiekvienas atvejis vertinamas individualiai, prireikus tariamasi su vakcinos gamintoju. Teoriškai galima tipinė neigiama pasekmė – galimas vakcinos veiksmingumo sumažėjimas, t. y. nesusiformuoja arba susiformuoja nepakankamas imunitetas ligai, nuo kurios turėtų saugoti vakcina. Tokiais atvejais rekomenduotinas antikūnų tyrimas, gavus jo atsakymą sprendžiama dėl pakartotinės vakcinacijos reikalingumo, pakartotinio antikūnų tyrimo ar kitų veiksmų, priklausomai nuo situacijos“, – aiškino „Affidea Lietuva“ atstovė.

Anot jos, „Affidea Lietuva“ supranta skaitytojos susirūpinimą, tačiau, pasak V. Ulinskės, panašiais atvejais paprastai nėra rimtos priežasties nerimauti.

„Tikslinga toliau palaikyti kontaktą su savo asmens sveikatos priežiūros įstaiga bei vadovautis pateikiamomis specialistų rekomendacijos“, – teigia marketingo ir komunikacijos vadovė.

Be skundo nebus tyrimo

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos atstovė spaudai Aistė Tautvydienė teigė, kad tyrimas dėl šio įvykio nėra pradėtas, mat nėra gauta skundo nei pranešimo apie kokią nors patirtą nepageidaujamą reakciją į šią vakciną.

„Norime priminti, kad pasireiškus nepageidaujamai reakcijai, būtina apie tai pranešti tarnybai. Tai padaryti labai nesudėtinga, tereikia apsilankyti tarnybos svetainėje ir užpildyti specialią formą. Kiekvienas pranešimas analizuojamas, taip pat kartu vertinama visa iki konkretaus pranešimo dienos gauta informacija, žiūrima, ar anksčiau nebuvo pateikta tokio pobūdžio pranešimų“, – komentavo A. Tautvydienė.

 

Exit mobile version