Site icon sekunde.lt

STT patuštino Panevėžio valdžios rūmus

Pirmą kartą ne partijos deleguotam, o tiesioginiuose rinkimuose išrinktam Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui nepavyko įeiti į Aukštaitijos istoriją kaip sugebėjusiam baigti kadenciją nepakliuvus į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratį.

G. Balčiūno nuotr.

Pirmą kartą ne partijos deleguotam, o tiesioginiuose rinkimuose išrinktam Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui nepavyko įeiti į Aukštaitijos istoriją kaip sugebėjusiam baigti kadenciją nepakliuvus į Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) akiratį.

Kaip judėjimo „Povilas Urbšys už sąrašą KARTU“ atstovui prieš trejetą metų meru išrinktam R. Račkauskui pastarieji mėnesiai itin sudėtingi. Prieš kurį laiką išsiskyrus keliams su P. Urbšiu, dabar merui teko papildyti ir pirmtakų, įtartų korupcija, sąrašą.

Net kelių institucijų – STT Panevėžio ir kitų miestų valdybų bei Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) Panevėžio ir Šiaulių pareigūnai pradėjo plataus masto tyrimą dėl galimų korupcinio pobūdžio nusikalstamų veikų Panevėžio savivaldybėje: prekybos poveikiu bei piktnaudžiavimo tarnyba.

Per vakar dieną, be R. Račkausko, kuriam pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu tarnyba, ir jo patarėjos Gintarės Maskoliūnienės, įtariamos prekyba poveikiu, sulaikyti dar trys fiziniai asmenys – verslininkai. Neatmetama, kad įtariamųjų gali daugėti.

Dar trys asmenys apklausti kaip specialieji liudytojai.

Vilniuje, STT būstinėje, kaip liudytojas apklaustas ir Seimo narys P. Urbšys.

Kratos užtruko kelias valandas

Antradienį nuo ankstyvo ryto gausios STT ir FNTT pajėgos vienu metu darbavosi mero R. Račkausko, jo patarėjos G. Maskoliūnienės, taip pat administracijos direktoriaus R. Paužos bei jo pavaduotojo T. Juknos darbo vietose.

R. Račkauską ir G. Maskoliūnienę į Savivaldybę STT atlydėjo iš jų namų. Ten atliktos kratos.

Vėliau dar kelias valandas buvo krečiami ir jųdviejų vienas priešais kitą esantys kabinetai.

Po maždaug pusketvirtos valandos trukusios kratos STT pareigūnai iš Savivaldybės išvedė R. Račkauską.

Pareigūnų lydimas iki kieme stovinčio STT automobilio meras žiniasklaidai teigė nežinantis, nei už ką, nei kur išvedamas.

„Pareigūnai tiesiog vykdo savo procedūras. Niekada nedaviau pavaldiniams jokių neteisėtų nurodymų. Nieko daugiau negaliu komentuoti“, – tvirtino R. Račkauskas.

Meras sulaikytas kol kas laikinai, tai yra iki 48 val.

Kokie Savivaldybės vykdyti viešieji pirkimai sudomino STT, meras teigė neturintis teisės komentuoti.

Jo patarėjos G. Maskoliūnienės darbo vietoje pareigūnai užtruko kur kas ilgiau.

Administracijos vadovai laisvi

Keletą valandų STT pareigūnai darbavosi ir R. Paužos bei T. Juknos kabinetuose. Iš jų paimti dokumentai, susiję su Savivaldybės vykdytais viešaisiais pirkimais, taip pat darbo kompiuteriai bei mobilieji telefonai.

Jiems pranešta, jog bus kviečiami į STT apklausti. Nė vienas nenušalintas nuo pareigų.

Savivaldybės koridoriais iki kiemo STT pareigūnus palydėjęs R. Pauža žiniasklaidai teigė visada dirbęs sąžiningai ir nėjęs prieš įstatymus.

Administracijos direktoriaus pareigas jis pradėjo eiti vos prieš metus, pakeitęs šiose pareigose buvusį T. Jukną.

Startavo gegužės gale

STT, FNTT ir prokurorai narplioja Savivaldybės 2017–2018 m. vykdytus viešuosius pirkimus, susijusius su projektavimu ir dokumentacijos rengimu. Įtariama, jog kai kurių privačių bendrovių atstovams buvo žadama paveikti Savivaldybės administracijos tarnautojus, kad šie priimtų palankius sprendimus dėl šių įmonių dalyvavimo ir laimėjimo Savivaldybės rengtuose konkursuose arba jau sudarytų sutarčių vykdymo.

„Ikiteisminio tyrimo metu surinkti duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad už pažadėtą palankų sprendimą ir jo priėmimą galimai buvo atsilyginta kyšiais paslėpta forma – paslaugomis“, – teigė Panevėžio apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyriaus prokuroras Robertas Diksa.

Pasak pareigūnų, ikiteisminis tyrimas pradėtas praeito mėnesio gale, tačiau aplinkybės ir faktai buvo analizuojami kur kas ilgesnį laiką. Kodėl specialiosios tarnybos atkreipė dėmesį į Panevėžio savivaldybės vykdytus konkursus, pareigūnai neatskleidžia.

Atliekų konkursai – po didinamuoju stiklu

Nors pareigūnai neįvardija, kurie Savivaldybės vykdyti viešieji pirkimai sukėlė įtarimų dėl skaidrumo, „Sekundės“ žiniomis, administracijos vadovų kabinetuose pareigūnai susirinko dokumentus, susijusius su rinkodara, komunalinių atliekų konteinerių aikštelių projektavimu ir įrengimu bei baseino „Aukštaitijos“ sporto komplekse projektavimu.

Savivaldybė iki 2019-ųjų rugpjūčio ketino atnaujinti visas miesto komunalinių atliekų aikšteles. Šiuo tikslu jau yra įvykę du viešųjų pirkimų konkursai. Sutartį už 500 tūkst. Eur suprojektuoti ir įrengti dvidešimt požeminių konteinerių aikštelių miesto centre Savivaldybė pasirašė su įmone „Ekoservisas“, nors šios pasiūlymas nebuvo pigiausias iš pasiūlymus pateikusių penkių dalyvių.

Dar 143-ims aikštelėms su antžeminiais konteineriais už 687 tūkst. Eur rekonstruoti bei įrengti konkursą laimėjo įmonė Panevėžio statybos trestas.

Šiuo metu Savivaldybė planavo skelbti ir dar du su atliekų tvarkymu susijusius konkursus – 678-iems skirtingos talpos konteineriams pirkti bei atliekų tvarkymo viešinimui – plakatų, lipdukų, stendų bei kitokio pobūdžio reklamos gamybai ir platinimui.

Komunalinių atliekų aikštelėms Panevėžyje atnaujinti iš viso buvo numatyta 2,4 mln. Eur, iš jų 15 proc. Savivaldybės lėšos, kita dalis – Europos Sąjungos pinigai.

Sudomino būsimas baseinas

Į STT akiratį galimai pateko ir Savivaldybės planas Panevėžiui turėti modernų, tarptautinius standartus atitinkantį 50 m baseiną „Aukštaitijos“ sporto komplekse A. Jakšto g.

Šis projektas jau buvo užkliuvęs Viešųjų pirkimų tarnybai.

Nepatvirtintais duomenimis, STT iš valdžios kabinetų pasiėmė dokumentus, susijusius su parengta technine specifikacija – reikalavimais baseino projektuotojams. Juos rengė ne vien Savivaldybės specialistai, bet ir samdytos teisines paslaugas teikiančios įmonės. Pagal šią specifikaciją neseniai paskelbtas tarptautinis konkursas baseinui suprojektuoti, tačiau jį nutraukė Viešųjų pirkimų tarnyba. Šioji pareiškė turinti abejonių dėl reikalavimų konkurso dalyviams. Savivaldybės norą, kad modernaus baseino projektuotojas jau turėtų tokios patirties, Viešųjų pirkimų tarnyba įvertino kaip perteklinį ir užkertantį kelią architektams rungtis dėl užsakymo.

STT taip pat gali dominti Savivaldybės rinkodaros programa.

Viešuosius pirkimus organizuoja Viešųjų pirkimų skyrius. Administracijos vadovai juos derina ir tvirtina.

„Bet kokiu atveju viešųjų pirkimų dokumentai eina per administracijos vadovus“, – teigė T. Jukna.

Pokalbius baigdavo nejuokingai

Pasak T. Juknos, pareigūnų apsilankymas Savivaldybėje nebuvęs netikėtas.

„Nėra šoko. Net nebuvo minčių, kad kažkada tas negalėtų įvykti. Tokį darbą dirbant ne vienas pokalbis baigiasi pajuokavimu, kad gali ateiti STT“, – sako T. Jukna.

Pavaduotojas prasitaria, jog žinant prieš tai buvusių kadencijų vadovų patirtį, nėra dėl ko stebėtis specialiųjų tarnybų parodytu dėmesiu, juolab įvertinus dabartinius vykdomų darbų ir viešųjų pirkimų mastus.

„Keičiantis politiniam lygmeniui STT jau ne kartą buvo atėję į Savivaldybę. Vieni įtarimai pasitvirtina, kiti procesai tęsiasi ilgus metus ir kaltinimai panaikinami. Matyt, tereikia suinteresuotos grupės žmonių skundo, o institucijos privalo vykdyti savo veiklą“, – svarstė T. Jukna.

Po STT ir FNTT pareigūnų vizito Savivaldybės kabinetuose be darbo priemonių likę administracijos vadovai rūpinosi toliau tęsti darbus.

Pats T. Jukna, nebeturėdamas stacionaraus kompiuterio, ieškojo, kuo šį pakeisti ir netgi svarstė atsivežti asmeninį iš namų. Pareigūnams krečiant valdžios kabinetus, pavaduotojas sugebėjo pajuokauti, jog šiems pasiėmus jo mobilųjį telefoną net artimiesiems negali paskambinti – tame pačiame telefone įdėtos ir darbo, ir asmeninė SIM kortelė.

Į ministeriją neišleido

Netikėtas STT vizitas Savivaldybėje sujaukė valdžios planus. R. Pauža su vicemeru Petru Luomanu bei administracijos specialiste antradienį turėjo vykti į Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją dėl finansavimo socialinio daugiabučio Aldonos g. projektui.

„Ateinu dar prieš aštuonias prie direktoriaus kabineto, o ten – nepažįstami žmonės manęs neleidžia. Paklausiau, ar galim palaukti, kad direktorius kartu važiuotų? STT pareigūnas atsakė, kad važiuotume vieni. Paties direktoriaus net nemačiau“, – pasakojo P. Luomanas.

Vicemeras teigia, jog toks STT vizitas į Savivaldybę prilygo perkūnui iš giedro dangaus.

„Visokių sąmokslo teorijų gali būti, nenoriu savo versijų nė komentuoti. Gal egzistuoja tam tikri politiniai užsakymai. Radviliškio merą Antaną Čepononį penkerius metus tampė, o galiausiai išteisino“, – kalbėjo P. Luomanas.

Purto politiniai cunamiai

Panevėžio valdžios viršūnę pastaruoju metu stipriai purtė politiniai cunamiai. Judėjimo „Kartu“ lyderiui, Seimo nariui, buvusiam STT Panevėžio valdybos viršininkui Povilui Urbšiui paskelbus apie ketinimus dalyvauti kitąmet vyksiančiuose tiesioginiuose mero rinkimuose ir juose mesti pirštinę antros kadencijos svarsčiusiam siekti R. Račkauskui, politinių bendražygių keliai išsiskyrė toli gražu ne draugiškai.

P. Urbšio planams nebaigus kadencijos Seime peršokti į Panevėžio mero kėdę nepritarę judėjimo „Kartu“ nariai iš jo pasitraukė, šitaip solidarizuodamiesi su R. Račkausku. P. Urbšys „Sekundei“ yra teigęs, jog maždaug 70 narių turėjęs jo įkurtas judėjimas prarado maždaug trečdalį žmonių.

Parlamentaras planų kandidatuoti į merus lig šiol neatsisakęs.

Vakar P. Urbšys visą dieną buvo nepasiekiamas. Nors jo mobilusis telefonas neišjungtas, seimūnas neatsiliepė ir neperskambino.

Už tai, kas vyksta Panevėžio valdžioje, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narės Rasos Juknevičienės teigimu, politinę atsakomybę privalo prisiimti P. Urbšys, o pats meras atsistatydinti.

„Povilo Urbšio eksperimentas su „švariausiu ir skaidriausiu“ judėjimu, atėjusiu į valdžią per rinkimų komitetą, žlugo. Jis yra labiausiai atsakingas kaip judėjimo vadovas. Pats meras po tokių žinių turėtų nedelsdamas atsistatydinti, juolab kad iki rinkimų judėjimo nariai deklaravo esantys patys skaidriausi“, – teigė parlamentarė.

Merams – teismų maratonai

R. Račkauskas papildė jau ilgoką buvusių Panevėžio merų, įtartų korupcija, sąrašą.

Liepos pradžioje Šiaulių apygardos teismas skelbs nuosprendį rezonansinėje korupcinėje byloje, kurioje kaltinimai, susiję su galimai neskaidriais biokuro viešaisiais pirkimais įmonėje „Panevėžio energija“, pareikšti buvusiam įtakingam TS-LKD nariui Vitui Matuzui bei dar būriui teisiamųjų. Teismų maratone tebesisuka ir praėjusią kadenciją mero pareigas ėjęs, o šiuo metu Panevėžio miesto tarybos opozicijoje TS-LKD atstovaujantis Vitalijus Satkevičius. Jam tenka teisėjams aiškintis dėl Europos krepšinio čempionato Panevėžyje organizavimo peripetijų.

Dar anksčiau įtarimai dėl ydingų viešųjų pirkimų Savivaldybėje organizavimo buvo pareikšti ir mero pareigas ėjusiam socialdemokratui Povilui Vadopolui. Jo byla teismo nepasiekė – įtarimai buvo panaikinti.

 

Galerija

Exit mobile version