Site icon sekunde.lt

Sodininkus gelbsti sultys

Pastaruosius penketą metų sunkiai galą su galu sudurdavę obuolių augintojai šiemet tikisi atsikvėpti.

Nors nemalonios gamtos išdaigos sodų neaplenkė, o derlius tik vidutinis, tačiau gerokai šoktelėjo sultims skirtų obuolių supirkimo kaina. Be to, ir lietuvių sodininkų didžiausi konkurentai lenkai šiais metais turės mažesnį derlių.

Geriausi per penkerius metus

Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos“ prezidentės panevėžietės Vitalijos Kuliešienės teigimu, Lietuvos pramoniniuose soduose obuolių skynimas jau persivertė į antrąją pusę. Nors, pasak prezidentės, derlius vidutinis, šiuos metus ji vadina geresniais nei penketas pastarųjų. Kaimynai lenkai, didžiausi obuolių augintojų konkurentai Europoje, šiemet susidūrė su rimtomis problemomis – jų derlių pažeidė pavasarinės šalnos ir nepalankūs orai.

Lietuvos sodus pavasarį šalnos taip pat pakando, bet, anot V. Kuliešienės, ne tokios baisios, kokias obelims teko patirti per keletą ankstesniųjų metų.

„Mūsų derlius vidutinis, bet kadangi Lenkijoje jis prastas, mūsų augintojams šįmet kiek geriau“, – sako asociacijos vadovė.

Jos teigimu, šį rudenį Lietuvos augintojams leidžia finansiškai atsikvėpti sultims skirti obuoliai. Už perdirbti tinkamus obuolius, iš kurių gaminamos koncentruotos sultys, šiais metais mokama gerokai brangiau.

„Matyt, pasaulyje baigėsi koncentruotų sulčių atsargos ir reikia naujų“, – svarsto V. Kuliešienė.

Pas kai kuriuos Lietuvos augintojus tokie obuoliai sudaro ir 50 proc. viso derliaus, ypač senesniuose soduose.

Pakilus kainai, atkreipia dėmesį pašnekovė, dalis augintojų net skaičiuoja, ar ne geriau sultims parduoti ir dalį desertinių obuolių, nes kainuoja pastarųjų išlaikymas per žiemą, rūšiavimas, trūksta ir darbuotojų, kyla jų atlyginimai ir pan.

Prognozuoja metus be nuostolių

Pasak V. Kuliešienės, Lietuvos sodininkams sunkusis periodas tęsėsi nuo 2019-ųjų. Derlių kasmet pažeisdavo nepalankios oro sąlygos, laikėsi mažos obuolių supirkimo kainos.

„Nuo 2019-ųjų turėjome tiesiog išgyventi. Tas laikas buvo sudėtingas. Šie metai dar nesibaigę, visas derlius dar nenuskintas, dar bijome džiaugtis, bet matome, kad metai bus normalesni ir galbūt viskas atsistos į vietas“, – tikisi pašnekovė.

Jos manymu, galbūt dalis augintojų metus baigs be nuostolių, o dalis gal net turės ir šiek tiek pelno. Nors šio verslo, asociacijos vadovės žiniomis, per tuos penketą metų niekas neatsisakė, tačiau ir plėtros nebuvo – naujų pramoninių sodų niekas nesodino. Nebent tik senas obelis prireikus keitė naujomis.

Obuolius sugadino kruša

Panevėžio rajone obuolius auginantis Paulius Speičys dar tik įpusėjo skinti derlių. Ūkininkas sako, kad bent jau jo sode nėra kuo labai džiaugtis.

Gegužės pabaigoje jo sodai nukentėjo nuo krušos.

„Pirmą kartą mane taip stipriai apmušė“, – sako P. Speičys.

Apie 20 minučių kritę maždaug vyšnios kauliuko dydžio ledukai aštriais kampais gerokai apniokojo obuolių užuomazgas.

„Bendras derlius neblogas, bet obuoliai sugadinti ir didžioji dalis eina sultims“, – teigia augintojas.

Anksčiau sultims iškeliaudavo tik apie trečdalį obuolių, o likusieji buvo desertiniai ir pirkėjams pasiūlomi žiemą.

Šįmet, svarsto ūkininkas, geriausiu atveju į saugyklą žiemai keliaus vos ketvirtadalis derliaus.

Apie 50 proc. pakilusi sultims skirtų obuolių kaina ūkininką džiugina, bet, anot jo, apskaičiavus, vis tiek iš desertinių obuolių pardavimo daugiau uždirbama.

Ar sudėtinga Lenkijos obuolių augintojų padėtis reiškia lengvesnius metus Lietuvos sodininkams, ūkininko manymu, sunku pasakyti.

„Apie derlių išvadas daryti gali tik jį nuskynęs. Lenkai šįmet rekordo neturės, bet pas juos vidutinis ar mažesnis nei vidutinis derlius irgi yra jau nemažas“, – svarsto P. Speičys.

Derlius gausesnis

Kaimyninio Pasvalio sodininkai džiaugiasi obuolių derliumi.

„Pavasarį mūsų regione nebuvo šalnų, žiedų nenušaldė. Derlius yra. Realizacijos kainos irgi neblogos“, – rankomis trina bendrovės „Naradava“ direktorius Saulius Palijanskas.

Pasak jo, pernai fabrikai nesukaupė pakankamai žaliavos sulčių koncentratams, tad šiemet už obuolius sultims mokama brangiau. Dar prieš dvejus metus jų supirkimo kaina siekė 8,5–9 centus be PVM, šįmet – 22–23 centus be PVM už kilogramą.

„O ir desertinių obuolių bus daugiau nei pernai“, – teigia S. Palijanskas.

Vadovas skaičiuoja, kad „Naradavos“ soduose sultims skirti obuoliai sudarys ir iki dviejų trečdalių viso derliaus. Desertinių obuolių kaina šiek tiek pakilusi, tačiau, pasak S. Palijansko, nežinia, kokia bus žiema – kaina priklauso nuo daugelio veiksnių.

 

Exit mobile version