Site icon sekunde.lt

Sloga užkrečiama ilgiau, nei manote

Kas kartą vienas iš pagrindinių peršalimo ligų sezono „svečių“ – paprastos slogos.

Kas kartą vienas iš pagrindinių peršalimo ligų sezono „svečių“ – paprastos slogos.

Lyg negana būtų kovido ir gripo.

Kaip greitai po tokių ligų galima grįžti į darbą ir visuomeninį gyvenimą apskritai, priklauso nuo to, kiek ilgai dar būname užkrečiami po to, kai pasigavome virusą.

Pavojingi dar nesusirgę

Eilinis peršalimas, žmonėse vadinamas tiesiog sloga, itin dažnas svečias. Kai karių šaltinių duomenimis, suaugusiuosius jis aplanko po du tris kartus per sezoną.

Medicinoje tokie negalavimai vadinami viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, kurias sukelti gali daugiau nei 200 skirtingų virusų. Ir kadangi negalavimas yra virusinis, vienintelis būdas jį gydytis – daug ilsėtis, vartoti pakankamai skysčių bei valgyti imunitetą stiprinantį maistą.

Peršalimo ligų simptomai gerai pažįstami visiems: gerklės skausmas, tekėjimas iš nosies, užnosinis lašėjimas, lengvas kosulys, čiaudulys, silpnumas, apetito netekimas, viso kūno maudimas, sutrikusi uoslė bei skonių atpažinimas.

Paprastai ilgai netrunka, kol pajuntame pirmuosius iš jų, mat dauguma „slogų“ pasižymi labai trumpu inkubaciniu periodu – nuo dienos iki trijų. Ir per jas mes jau galime perduoti virusą kitiems, net jei patys ligos simptomų dar nejaučiame. Na, o jau kai pradeda varvėti nosis, sopėti gerklę, pakyla temperatūra ir atsiranda kosulys, užkrečiamumas tampa neginčytinas.

Plius trys paros

Peršalimo ligas sukeliantys virusai plinta oro lašeliniu būdu sergančiajam kostint ar čiaudint, taip pat liečiant veidą, valantis nosį, kosėjant burną prisidengus delnu. Bet lengviausiai jas platiname per kontaktą – ypač kalbėdami.

Dėl to taip primygtinai rekomenduojama peršalus likti namuose ir į viešumą eiti tik būtiniausiu atveju ir tik dėvint kaukę. Taip pat kuo dažniau plautis rankas.

Deja, tam, kad neužkrėstumėte bendradarbių ir pakeleivių autobuse, vienos ar dviejų dienų tokios atskirties nepakaks. Gydytojų teigimu, užkrečiami liekame tol, kol vis dar juntame bent menkiausius nesveikavimo požymius – tai yra nuo vienos savaitės iki dviejų. Bet ir po to, kai visi simptomai pranyksta, patariama palaukti dar tris paras ir tik tada grįžti „į žmones“.

Exit mobile version