Site icon sekunde.lt

Sirgalių emocijų pliūpsnis sukėlė audrą

Patys futbolininkai tvirtina, jog geriausios kovos – aikštėje, bet ne už jos ribų. P. Židonio nuotr.

Panevėžyje futbolas pastaruoju metu garsėja ne įspūdingais smūgiais į vartus, o sukeltais skandalais.

Praėjusią savaitę po pralaimėtų varžybų į vieną miesto degalinių užsukę du futbolo klubo „Panevėžys“ žaidėjai buvo apšaukti gaidžiais, o filmuota medžiaga neilgai trukus atsidūrė internete. Po šio incidento sujudo policija, Lietuvos futbolo federacija. Įrašą iš degalinės į savo paskyrą socialiniame tinkle įkėlęs panevėžietis verslininkas Tomas Kuzminskas stebisi, kad didžiulis burbulas pučiamas lygioje vietoje, esą niekas nenorėjo pažeminti ar įžeisti konkrečių žaidėjų, o tiesiog emocingai įvertino patį žaidimą.

T. Kuzminsko nuomone, jeigu dėl to sulauktų baudos, tai būtų beprecedentis atvejis – kiekvienų varžybų metu iš sirgalių lūpų dar ne tokie žodžiai skrieja žaidėjams ir teisėjams, o policija neturėtų tiek pajėgumų visiems emocingiems aistruoliams skirti baudų.

Sportininkai nutylėjo

Futbolo klubo „Panevėžys“ vadovas Bronius Vaitiekūnas teigia apie šį incidentą išgirdęs ne iš savo sportininkų lūpų, o iš žiniasklaidos. Vėliau socialiniame tinkle aptikęs ir vaizdo įrašą, kuriame, pasak B. Vaitiekūno, matyti, kaip kolumbiečiui Sebastianui Vaskesui ir portugalui Rafaelui Florui ramiai sėdint vienoje iš Panevėžio degalinių, vienas iš futbolo klubo „Ekranas“ gerbėjų juos išvadino gaidžiais.

„Mes, kaip klubas, turime ginti savo žaidėjus ir pasirūpinti, kad tokių išpuolių daugiau ateityje nebūtų. Patys žaidėjai apie šią situaciją nekalbėjo ir nesiskundė, nors suprato, kad tai yra blogai. Su jais kalbėjau ir nuraminau, kad Panevėžyje yra saugu, nes pati visuomenė reaguoja į tokius dalykus“, – kalbėjo B. Vaitiekūnas.

Tiesa, nemalonių epitetų sulaukę sportininkai į šią situaciją nesivėlė ir konfliktas neįsiliepsnojo. Be to, tuo metu degalinėje buvo ir daugiau žmonių. Anot klubo vadovo, jeigu šis įrašas nebūtų patekęs į viešąją erdvę, gal būtų taip ir pasimiršęs. Tačiau dabar sureagavo ne viena institucija. Be to, pagal Lietuvos futbolo federacijos nuostatus sporto klubas atsako už savo sirgalių elgesį.

„Tai pirmas toks įvykis Panevėžyje. Čia futbolas visada buvo mylimas, bet nenorime, kad toliau tokie dalykai vyktų. Nenorime priešiškumo nė prieš vieną klubą ar kokių kovų. Kova turi vykti tik tarp žaidėjų aikštėje“, – pabrėžė B. Vaitiekūnas.

„Panevėžys“ viešai išplatintame pareiškime paskelbė, jog šiuo įvykiu jau domisi ir užsienio žiniasklaida.

B. Vaitekūnas teigia pats kalbėjęsis su degalinėje užsipultais žaidėjais užsieniečiais ir patikinęs, kad toks atvejis yra išskirtinis, o Panevėžys – ramus miestas. P. Židonio nuotr.

Geriausios kovos – aikštelėje

Futbolo klubo „Ekranas“ direktorius Tomas Malinauskas neslėpė, kad iš Lietuvos futbolo federacijos jie jau sulaukė oficialaus rašto su prašymu išdėstyti savo poziciją. Jo teigimu, klubas turi apie 10 tūkst. sekėjų, bet iš vaizdo įrašo neaišku, ar varžovus degalinėje užsipuolė tikrai jų sirgalius. Tai turės nustatyti teisėsauga.

„Kaip vertinti tokį įvykį, nutikusį ne varžybų metu, jau savo ruožtu spręs federacija, mes tik pateikėme savo atsakymą. Nežinau, ar būtų teisinga bausti visą klubą už vieno žmogaus negražų poelgį“, – kalbėjo T. Malinauskas.

Jo teigimu, klubas pasisako prieš bet kokius panašius išpuolius, nors tarp aistruolių užsienyje verda dar ne tokios kovos. T. Malinausko tvirtinimu, futbolo klubai „Panevėžys“ ir „Ekranas“ konkurentai yra tik aikštelėje, o už jos ribų abi komandos sutaria gražiai.

„Iki šiol labai gražiai bendravome su klubu „Panevėžys“, mes nesipykstame, mūsų tikslai ir lygos skirtingi. Tikimės, kad toks vieno žmogaus išpuolis nesugadins santykių. Geriausia kova yra aikštelėje, o ne už jos ribų“, – teigė futbolo klubo „Ekranas“ direktorius.

Apstulbino reakcija

Įrašu iš degalinės socialiniame tinkle pasidalijęs verslininkas Tomas Kuzminskas stebisi, kad toks emocijų pliūpsnis po pralaimėtų varžybų tapo kone rasistinį atspalvį turinčiu skandalu. Anot jo, formuojama nuomonė, kad išpuolis buvo nukreiptas prieš klubo „Panevėžys“ legionierius užsieniečius, nors šie žodžiai, Tomo tvirtinimu, buvo skirti visai komandai.

„Net juoką kelia, kai bandoma įžvelgti kažkokį rasizmą. Visai komandai buvo adresuoti žodžiai, kad žaidė kaip gaidžiai. Tai net ne keiksmažodis, jokių nesantaikos kurstymo ar galimų rasizmo apraiškų nebuvo, net pakelto balso nebuvo. O pasidarė toks išpūstas burbulas lygioje vietoje. Jeigu žmogus po pralaimėtų rungtynių jau nebegali ant žaidėjų pasakyti, kad jų žaidimas aikštelėje buvo gaidys, tai iki kokių absurdų prieisime?“ – T. Kuzminskas stebisi, kodėl jo įrašas sulaukė tokio ažiotažo.

Pažeminimas ar pasididžiavimas?

Panevėžietis teigia skandalą sukėlusiu įrašu norėjęs pasidalyti uždaroje sirgalių grupėje, tačiau kažką ne taip pažymėjęs ir įrašas tapo viešai prieinamas jo socialinio tinklo paskyroje. „Ekrano“ sirgaliaus teigimu, sporte toks emocijų proveržis įprastas dalykas. Ir jeigu policija pradėtų bausti už žaidėjams ar teisėjams skiriamus tokius žodžius kaip „gaidys“, jie nespėtų rašyti baudų – varžybų metu dar ne tokie žodžiai skrieja po kiekvieno neįmušto įvarčio ar nepalankaus teisėjo sprendimo.

„Tai buvo tik sporto emocijų iškrova. Ir šiuo atveju nei tautybė, nei odos spalva jokios reikšmės neturėjo – šie žodžiai buvo adresuoti visiems komandos marškinėliais vilkintiems sportininkams. Juk tokios pat emocijos verda per kiekvienas varžybas, tai galima prisikabinti kone prie kiekvieno sirgaliaus. Kita vertus, vienas iš žaidėjų – portugalas, kurio šalyje gaidys – kone tautiškumo simbolis. Daugelis jų dėvi marškinėlius su nupieštu gaidžiu. Kas tai – pažeminimas ar pasididžiavimas?“ – piktinosi T. Kuzminskas.

Panevėžio apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas spaudai Tadas Martinaitis teigė, kad šis įvykis policijai žinomas, tačiau ikiteisminis tyrimas dar nėra pradėtas.

„Kol kas tikslinamos aplinkybės“, – sakė T. Martinaitis.

 

Exit mobile version