Site icon sekunde.lt

Rugsėjo išgyvenimo galvosūkis

Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės šįmet prasidėjus mokslo metams sulaukė mažiau prašymų dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamo maitinimo.

Ir Panevėžio miesto, ir rajono savivaldybių pirminė statistika rodo, kad gyvenimas gerėja: abiejose savivaldybėse sumažėjo prašančiųjų paramos mokinio reikmėms įsigyti ir vaikų nemokamo maitinimo. ASOCIATYVI ARCHYVO nuotr.

Panevėžio miesto ir rajono savivaldybės šįmet prasidėjus mokslo metams sulaukė mažiau prašymų dėl paramos mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamo maitinimo.

Visgi labdaros organizacijų atstovų oficiali statistika neįtikina.

Labdaros dalytojų telefonai kaista

Sunkiau besiverčiančios šeimos nuo liepos gali kreiptis į savivaldybes dėl 110 eurų siekiančios paramos kiekvienam mokyklinio amžiaus vaikui mokinio reikmenims įsigyti. Kartu galima pateikti ir prašymą nemokamam maitinimui.

Parama priklauso, jeigu vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį nesiekia 264 eurų. Savivaldybės turi teisę išskirtiniais atvejais paramą mokinio reikmenims įsigyti skirti ir tada, jei vidutinės pajamos vienam asmeniui per mėnesį yra didesnės, bet neviršija 352 eurų.

Labdaros ir paramos fondo „Gėrio trupinėlis“ viena įkūrėjų panevėžietė Irena Dervinienė pasakoja, kad fondas kasmet sulaukia vis daugiau prašymų suteikti paramą prieš naujus mokslo metus.

Šįmet tokie skambučiai pasipylė kaip niekada anksti – dar birželio pabaigoje.

O jau antrąją mokslo metų dieną fondo savanorių telefonai kaito.

„Šeimos pasakoja, kad jų padėtis sunkėja. Ir mes pačios tą stebime – matome mokyklinių priemonių kainų kilimą. Jei sąsiuvinis anglų kalbos žodynėliui antrokui kainuoja 1,55 euro su akcija, verta pamąstyti, ar tikrai visi gali tokius įpirkti“, – sako I. Dervinienė.

Nors augo ir minimali alga, fondo atstovės nuomone, tai problemos neišsprendė.

„Kainos auga sparčiau, tiesiog žvėriškai. Kai perkame sąsiuvinius, kitas mokinio priemones, kartais išsigąstame net tų akcinių kainų“, – teigia pašnekovė.

Sunkiau besiverčiančios šeimos nuo liepos gali kreiptis į savivaldybes dėl 110 eurų siekiančios paramos kiekvienam mokyklinio amžiaus vaikui mokinio reikmenims įsigyti. ASOCIATYVI ARCHYVO nuotr.

Iškrenta iš sistemos

I. Dervinienė paneigia stereotipą, kad paramos į labdaros fondus kreipiasi daugiavaikės šeimos. Anot jos, vien savo jėgomis paruošti atžalas į mokyklą sudėtinga ir du ar net vieną vaiką auginantiems tėvams.

Didesnė dalis besikreipiančiųjų paramos į „Gėrio trupinėlį“, I. Dervinienės tvirtinimu, yra tvarkingos, dirbančios šeimos, negaunančios valstybės paramos, nes jų pajamos šiek tiek viršija nustatytą sumą.

„Šeimos dažnai skundžiasi, kad pajamoms viršijus 5 eurus, jie nebegauna socialinės paramos, o apipirkti vaikus prieš mokyklą vis tiek reikia. Mes net džiaugiamės, kad šios šeimos ateina pas mus. Rizikos šeimas prižiūri socialiniai darbuotojai, vaiko teisių specialistai, atvejo vadybininkai, o šios, negaunančios valstybės dėmesio, anksčiau neturėjo kur kreiptis“, – pažymi fondo atstovė.

I. Dervinienė pasakoja, kad ir tokiame darbe pasitaiko smagių istorijų. Prieš keletą metų fondo savanoriai padėjo mokyklai pasiruošti vienai panevėžiečių šeimai. O dabar, tėvams jau atsistojus ant kojų, antrus metus iš eilės jų sūnus moksleivis prieš rugsėjį į fondą atneša dovanoti visą dėžę mokyklinių priemonių.

„Sujaudina toks grįžtamasis ryšys. Prisimena, kad jiems buvo blogai, ir supranta, kad dabar kitiems sunku“, – džiaugiasi pašnekovė.

„Šeimos pasakoja, kad jų padėtis sunkėja. Ir mes pačios tą stebime – matome mokyklinių priemonių kainų kilimą.“

I. Dervinienė

Prašančiųjų mažėja

Panevėžio savivaldybės Socialinių išmokų poskyrio vedėja Zita Ragėnienė pastebi, kad kol kas paramos dėl mokyklinių priemonių kreipėsi mažiau panevėžiečių.

Pernai nuo liepos 1 dienos iki rugsėjo 2-osios parama mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamas maitinimas buvo skirti 2 794 mokiniams, šiemet per tą patį laiką – 2 536. Tačiau prašymai vis dar teikiami. Tokios paramos galima prašyti iki spalio 15 dienos.

„Ar galiausiai besikreipiančiųjų bus mažiau, dar anksti prognozuoti. Iš anksto nesinori daryti apibendrinimų, tačiau palyginus minimą laikotarpį, mažėjimas yra“, – sako Z. Ragėnienė.

Pasak jos, pasitaiko, kad paramos prašančiai šeimai ji neskiriama. Šiais metais iki rugsėjo 2-osios tokio sprendimo sulaukė 37 prašiusieji. Praėjusiais metais per tą patį laiką – apie 100, tačiau ir besikreipiančiųjų buvo daugiau. Z. Ragėnienės manymu, dažniausiai tokie sprendimai susiję su per didelėmis šeimos pajamomis.

Už paramą nebūtinai dėkoja

Panevėžio rajono savivaldybės Socialinės paramos skyrius pernai nuo liepos 1 dienos iki rugsėjo 2-osios sulaukė 1095 prašymų mokinio reikmenims įsigyti ir nemokamam maitinimui. Šiemet per tą patį laiką – 914.

Skyriaus vedėjos Virginijos Savickienės teigimu, palyginus 2023 metus su 2022-aisiais, taip pat buvo stebimas mažėjimas.

Kodėl mažėja prašymų, vedėjos nuomone, sunku atsakyti. Ji spėja, kad veikiausiai paaugo šeimų pajamos.

Vedėja svarsto, jog sudėtinga įvertinti, kiek šeimoms reikia pinigų išleisti vaikus į mokyklą. Ir į valstybės paramą jos gavėjai reaguoja nevienodai.

„Vieni piktinasi, kam čia duodate centus, geriau visai nieko neduokite, kiti dėkoja, džiaugiasi ir tokia pagalba“, – sako V. Savickienė.

Skaičiai

Exit mobile version