Tventės universiteto Nyderlanduose mokslininkai – rimti solidūs žmonės, – ėmėsi keisto projekto: nusprendė išsiaiškinti, ar taip pat pasakiškai gyventų Disnėjaus filmukų princesės, jeigu jos būtų tikros.
Pasakų princesės irgi savotiškos Barbės – idealios, iš kurios pusės pažiūrėsi. Tik jei dėl Barbės biologiškai neįmanomų „tobulumų“ – pernelyg liauno liemens ir per didelės krūtinės, ilgų šlaunų ir deformuotų pėdų – jau seniai išsiaiškinta, animacinių filmukų herojų dar niekas po kaulelį nenarstė. Iki šiol.
Tyrėjai iš Tventės universiteto išsirinko 8 populiarių Disnėjaus animacinių filmukų princeses, kruopščiai išanalizavo jų gyvenimo sąlygas bei psichologinį profilį, o rezultatus paskelbė savaitiniame mokslo žurnale „The BMJ“.
Kaip paaiškėjo, būti princese – menki juokai.
Mokslininkų teigimu, tik iš šalies atrodo, jog tos 8 gražuolės – likimo išrinktosios, gavusios ilgo ir laimingo gyvenimo šansą. Bet mažai kas susimąsto, su kokiomis rimtomis grėsmėmis sveikatai susiduria šios merginos: pažeisti plaučiai, sunkios bei retos infekcijos ir net mirtis nuo pasiutligės.
Bet apie viską iš eilės.
Snieguolė
Ji nuo pat pradžių atsiduria pavojingoje sveikatai situacijoje. Pamotė riboja jos bendravimą su žmonėmis, mergina gyvena socialinėje izoliacijoje, rizikuodama susirgti iškart keliomis ligomis. Ir nebūtinai psichikos. Tyrimais jau seniai nustatytas stiprios sąsajos tarp socialinių ryšių trūkumo ir širdies ir kraujagyslių sistemos ligų, depresijos, nerimo, taip pat ankstyvos mirties nuo bet kokių priežasčių.
Bet Snieguolei pasisekė: ištrūkusi iš namų, ji susidraugavo iškart su septyniais nykštukais, išgelbėjusiais ją nuo mirtinai pavojingos vienatvės.
Žasmina
Kaip ir Snieguolei, pasakos apie Aladiną princesei, užaugusiai už aukštų rūmų sienų, pirmiausia grėsmę kelia socialinė izoliacija.
Tai, kad ją nuolat visur lydi nuosavas tigras Radžas, didina zoonozinių infekcijų riziką.
Be to, tigras – vis dėlto laukinis žvėris, plėšrūnas. Ir nors, mokslininkai sutinka, Radžas atrodo kaip didelis mielas katinas, jo įgimti instinktai gali išprovokuoti pavojingą ir potencialiai fatališką situaciją. Taigi tik laiko klausimas, kada Žasmina patirs sunkius, galbūt mirtinus sužalojimus.
Pelenė
Tėvui mirus, ji priversta tarnauti pamotei ir dviem bjaurioms jos dukroms. Nesibaigiantys ruošos darbai, nuolatinis kvėpavimas dulkėmis ir smalkėmis, kontaktavimas su visokiomis atliekomis – tiesus kelias į plaučių ligas.
Tam, kad sumažintų žalingą dulkių įtaką organizmui, gydytojai paprastai rekomenduoja profilaktikos priemones. Tai yra įsigyti šluotas ilgais kotais, dulkėtas grindis purkšti vandeniu, naudoti individualias apsaugos priemones. Tačiau Pelenė, anot visus filmukus apie ją peržiūrėjusių mokslininkų, visai nesisaugo.
Našlaitės situacija, aišku, smarkiai pasitaiso pasirodžius Krikštamotei Fėjai. Tačiau šios baliui išburta suknelė turi pernelyg daug blizgučių ir Pelenės sveikatai vėl iškyla rimtas pavojus.
Mikroplastikas stulbinamai greitai geba prasiskverbti į žmogaus plaučių audinius, įspėja mokslininkai, ir dėl to Pelenės plaučių liga tik dar intensyviau vystosi.
Specialistų išvada: net ir ištekėjusi už princo gyventi ilgai ir laimingai Pelenė galėjo tik nuolat naudodama gydomuosius aerozolius.
Pokahonta
Firminis jos triukas – šuolis nuo uolos, po kurio Pokahonta žemyn krenta net 9 sekundes. Atsižvelgę į šuolio trukmę ir numatomą animacinės merginos ūgį, mokslininkai suskaičiavo, kad uolos aukštis turėtų būti ne mažesnis kaip 250 m. Tai beveik penkiskart daugiau nei dabar galiojantis šuolio nuo uolos rekordas.
Tyrimai rodo, kad šuoliai į vandenį vos iš 12 m aukščio gali būti lemtingi raktikauliui ir baigtis kompresiniu lūžiu. Vadinasi, daro išvadą mokslininkai, Pokahontą jos triukas geriausiu atveju būtų atvedęs į skubios pagalbos skyrių su daug rentgeno nuotraukų prisiminimui apie visus suskilusius kaulus.
Miegančioji Gražuolė
Įsidūrusi pirštą užkerėtos verpstės smaigaliu, Aurora užmiega 100 metų miegu, kurį nutraukti tegali tikros meilės bučinys.
Bet toks ilgas miegas, ekspertų vertinimu, negali neatsiliepti merginos būklei.
Miego pertekliaus – net ir ne tokio didelio, – keliami pavojai sveikatai gali būti milžiniški, įskaitant širdies ir kraujagyslių sistemos ligas, insultą, nutukimą ir diabetą, aiškina mokslininkai.
Jau neminint visiems žinomo fakto, kad ilgalaikis lovos režimas didina pragulų atsiradimą bei raumenų atrofiją.
Mulan
Visose jos istorijos ekranizacijose jaunoji kinė karė ne sykį susiduria su psichologiniu šeimos narių spaudimu. Tai pastebimai didina psichikos ligų atsiradimo riziką.
Moterims, kurios susiduria su smurtu dėl garbės, psichikos sutrikimų – pavyzdžiui, nerimo, – lygis intensyvėja dėl to, kad jos yra verčiamos gyventi gyvenimą, kurį pasirinko ne pačios. Toks mokslininkų nuosprendis Mulan.
Gražuolė
Tyrėjų išvadomis, artimai kontaktuodama su Pabaisa Belė rizikuoja užsikrėsti keliomis infekcinėmis ligomis. Tarp jų – brucelioze ir pasiutlige.
Nors pasilikusiai su Gastonu merginai būtų buvę ne ką geriau.
Pasak mokslininkų, jeigu Belė būtų pasirinkusi Gastoną – narcizą su taip smarkiai išpūstu ego, kad jį faktiškai reikėtų laikyti atskiru pasakos personažu, – tai veikiausiai būtų daug sunkiau traumavę jos psichinę sveikatą.
Ką gražuolei patartų olandai specialistai, jeigu ji ateitų pas juos su prašymu padėti pasirinkti?
Nepaisant akivaizdžių rizikų, šie vienareikšmiškai rekomenduotų likti su Pabaisa – šio bent psichika stabilesnė.
Auksaplaukė
Garsėjanti savo nepaprastai ilgais plaukais, Auksaplaukė dažnai naudoja juos vietoj virvės. Ir nors auksinės sruogos neginčytinai atrodo įspūdingai, tokia praktika gresia visa virtine nemalonių pasekmių, sako mokslininkai. Ir pateikia tokį pavyzdį: Auksaplaukei naudojant savo kasą kaip kėlimo lyną, dėl dažno stipraus pešimo pažeidžia plaukų folikulus. Dėl to vystosi būklė, vadinama trakcine, arba tempimo alopecija. Per ilgesnį laiką ji gali baigtis nuplikimu.
O kol Auksaplaukei dar neišslinko visi plaukai, tikėtina, jog jai žvėriškai skauda galvos odą. Tai vienas ankstyvosios stadijos trakcinės alopecijos simptomų.
Patarimas princesėms
Atlikę nuodugnų tyrimą, mokslininkai pateikė Disnėjaus bendrovei net labai rimtą rekomendaciją – apsvarstyti įsikišimo galimybę ir pagaliau išspręsti princesių problemas.
„Princesių gerovės kėlimo strategijos galėtų apimti sąmoningumo didinimą bei psichoterapiją, mokymą saugiai sugyventi su gyvūnais ir informaciją apie individualios apsaugos nuo infekcijų sukėlėjų ir toksiškų dalelių priemones. Tik tuomet Disnėjaus princesės galės gyventi sveikai“, – konstatavo tyrėjai – priminsime, oficialiame tyrimo aprašyme oficialiame mokslo leidinyje.