Site icon sekunde.lt

Perpildytose švietimo įstaigose – statybų bumas

Kol vienos Panevėžio rajono mokyklos ir darželiai vargiai surinkdamos vaikų balansuoja ties išlikimo riba, kitos tokios perpildytos, kad Savivaldybė imasi statyti priestatus.

Šiuo metu Panevėžio rajone labiausiai užpildyti Dembavos lopšelis-darželis „Smalsutis“ (nuotraukoje) ir Velžio lopšelis-darželis „Šypsenėlė“ bei Velžio gimnazija. P. ŽIDONIO nuotr.

Kol vienos Panevėžio rajono mokyklos ir darželiai vargiai surinkdamos vaikų balansuoja ties išlikimo riba, kitos tokios perpildytos, kad Savivaldybė imasi statyti priestatus.

Švietimo strategai pripažįsta, kad jie tik pagerins situaciją, bet visi norintys į savotiškai prestižinėmis tampančių gyvenviečių įstaigas vis tiek nesutilps.

Šiuo metu Panevėžio rajone labiausiai užpildyti Dembavos lopšelis-darželis „Smalsutis“ ir Velžio lopšelis-darželis „Šypsenėlė“ bei Velžio gimnazija.

Pastarosios pastatą planuojama rekonstruoti, o prie darželių statyti priestatus.

Skaičiuojama, kad visoms trims įstaigoms praplėsti reikės maždaug 2 mln. eurų.

Jei naujoji Panevėžio rajono taryba pritars, Savivaldybės kreipsis į bankus dėl paskolos.

Plečiasi ir darželiai, ir gimnazijos

Rajono Savivaldybė skaičiuoja, kad Dembavos darželio „Smalsutis“ 290 kv. m priestato statybos kainuos daugiau nei 640 tūkst. eurų.

Šis darželis įkurtas 1968-aisiais buvusioje pionierių stovykloje ir priima apie aštuonias dešimtis darželinukų.

Suprojektuotas vienaaukštis darželio priestatas skirtas dviem grupėms po 20 vaikų.

Pastatas būtų šildomas vadinamaisiais oras-vanduo siurbliais, grupėse numatyta įrengti šildomas grindis, ant stogo – saulės elektrinę. Suprojektuota ir moderni vėdinimo sistema, o patalpų vėsinimą užtikrintų kondicionieriai. Su dabartinėmis darželio patalpomis naujasis pastatas būtų sujungtas uždarais koridoriais.

Panašų, 285 kv. m priestatą numatyta statyti ir prie Velžio „Šypsenėlės“ darželio.

Jam norima imti daugiau nei pusės milijono eurų paskolą.

Planuojama didinti ir Velžio gimnaziją. Jai išplėsti daugiau nei 463 kv. m prireiktų daugiau nei 863 tūkst. eurų.

Pastarojoje jau dirba statybininkai. Šiam projektui buvo skirti pinigai iš rajono biudžeto.

Šiuo metu laukiama Dembavos darželio priestato statybos leidimo, o Velžio darželio priestato projektas pagal ekspertų pateiktas pastabas dar tikslinamas.

„Nežinau, kiek metų taip tęsis, nes amžinai tikrai nebus, bet šiuo metu priemiestinėse gyvenvietėse darželių poreikis tikrai didžiulis.“

A. Pocius

Kraustosi į priemiestį

Panevėžio rajono mero Antano Pociaus teigimu, priemiestinėse švietimo įstaigose visi norintieji nebesutelpa.

„Nežinau, kiek metų taip tęsis, nes amžinai tikrai nebus, bet šiuo metu priemiestinėse gyvenvietėse darželių poreikis tikrai didžiulis“, – sako meras.

Anot jo, panaši padėtis ir Kauno rajone.

A. Pocius svarsto, jog tokia rajono plėtra vyksta miesto sąskaita – panevėžiečiai kraustosi gyventi ten, kur ramiau.

„Gal tik vienas kitas grįžęs iš emigracijos“, – mano meras.

Tačiau tolėliau nuo miesto esančiose Panevėžio rajono gyvenvietėse padėtis švietimo įstaigose ganėtinai liūdna. Daugeliui jų sudėtinga išsilaikyti dėl mažo vaikų skaičiaus.

Visų nesutalpins

Savivaldybės administracijos direktorius Eugenijus Lunskis neslepia neturintis lūkesčių, kad priestatai išspręs perpildytų švietimo įstaigų problemas.

„Patekti į Dembavos darželį visą laiką eilėje laukia 60–80 vaikų, o priestatas skirtas apie 30–40“, – skaičiuoja E. Lunskis.

Lopšelis-darželis, pasak direktoriaus, reikalingas ir jo neturinčioje priemiestinėje Molainių gyvenvietėje.

Regiono plėtros tarybai pateiktas projektinis pasiūlymas dėl jo statybos.

Pasak E. Lunskio, preliminariai suskaičiuota, kad 700–800 kv. m pastate galėtų tilpti trys darželinukų grupės.

Iškėlė net mokytojus

Plečiamos Velžio gimnazijos direktorius Rimtas Baltušis teigia, kad mokykla galėtų surinkti keturias pirmąsias klases, tačiau dėl vietos stygiaus komplektuojamos trys.

Pasak R. Baltušio, mokykloje trūksta užsienio, lietuvių kalbų kabinetų, o mokinių vis daugėja.

Klase paverstas net mokytojų kambarys, praktiškai panaikinta ir rūbinė. O mokyklos biblioteka įrengta pertvarkius vestibiulį.

Pasak direktoriaus, skaitykla taip pat itin maža, joje dargi įkurdintas informacinių technologijų kabinetas. Pastarasis bus iškeltas į šiuo metu statomą mansardą.

Direktorius pasakoja, kad tai – jau trečiasis mansardų plėtros etapas. Pirmasis įgyvendintas maždaug prieš dešimtmetį ant vieno, vėliau – ant kito mokyklos priestato.

O kylančioje naujoje mansardoje bus šeši kabinetai, sanitariniai mazgai, koridorius. Čia planuojama įrengti lietuvių kalbos, matematikos, informacinių technologijų kabinetus.

Exit mobile version