Site icon sekunde.lt

Panevėžiečiams atveria kelią į kino pasaulį

„Pragiedrulių“ kūrybiškumo centras. G. Kartano nuotr.

Bene unikaliausias Panevėžyje kultūros objektas – Skaistakalnio parke rekonstruotoje istorinėje Juozo Čerkeso sodyboje įsikūręs kūrybiškumo centras „Pragiedruliai“ tampa ir tramplinu jauniesiems panevėžiečiams į kino pasaulį.

„Pragiedruliuose“ baigiant įrengti modernią audio-, videostudiją, jau šį rudenį čia duris atvers pirmoji mieste kino akademija, o dar šį mėnesį tarsi savotiška įžanga į kino pasaulį startuos jaunimo stovykla „Nematoma“.
Dvi savaites – rugpjūčio 14–18 ir 21–25 dienomis veiksianti kino stovykla priims 48 jaunuolius nuo 15-os iki 18-os metų.
Iš jų aštuoni – aklieji ir silpnaregiai.
„Labai dažnai menininkai taiko savęs apribojimo metodą, kai nesuteikiama sau absoliučios laisvės, su kuria kartais nebežinai, ką veikti. Savęs apribojimas dažniausiai priveda prie netikėtų, unikalių ir labai gražių sprendimų. Šios stovyklos riba yra tema „Tikros, bet niekada neregėtos istorijos“. Stovykloje moksleiviai sukurs trumpametražius filmus, paremtus istorijomis, kurias papasakos jų bendraamžiai aklieji. Tikros, tačiau niekada neregėtos istorijos, aklųjų išgyventos išskirtinai jų vaizduotės gebėjimais, įgaus vaizdo formą. Tai bus filmai apie tai, kas esmingai bendražmogiška ir peržengia negalios ribotumą“, – sako stovyklos ir „Pragiedrulių“ Kino akademijos iniciatorius Laurynas Valkiūnas.
Anot jo, neregiai ir silpnaregiai kino procese tam tikrose specialybėse gali itin gerai įsilieti į kūrybos procesą.
„Kurdami filmą režisieriai filmuoja tai, kas nematoma. Tarkim, žmogaus batų vaizdas ekrane žiūrovo vaizduotėje gali sukurti elgetos arba turtuolio įspūdį, o vienas po kito sumontuoti du skirtingi dalykai – žmogaus portretas ir maisto natiurmortas gali leisti įsivaizduoti alkio jausmą. Visai tai, kas nematoma, skleidžiasi žiūrovo vaizduotėje, ji praplečia ekrano ribas ir tampa žymiai pranašesnė už vaizdą. Toks kino režisieriaus santykis su realybe labai panašus į aklojo santykį su pasauliu, kuris irgi paremtas vaizduote“, – pasakoja L. Valkiūnas.

Laurynas Valkiūnas. P. Židonio nuotr.

Mokysis iš geriausiųjų

Stovyklos dalyviai turės progą mokytis iš vienų labiausiai nusipelniusių, Lietuvoje garsių kino meno specialistų. Jų grupių vadovėmis dirbs dvi aukščiausiu nacionaliniu kino apdovanojimu „Sidabrinė gervė“ įvertintos režisierės Aistė Žegulytė ir Marija Stonytė.
„Stovykloje moksleiviai susipažins su dramaturgijos, operatorystės, režisūros, vaidybos, garso įrašymo ir montažo pradmenimis. Dirbdami su profesionalia, kūrybos neribojančia audio-, videostudijos technika: kameromis, apšvietimu, optika, garso, montažo įranga, galės sukurti filmus, kuriais, tikiuosi, patys didžiuosis“, – įsitikinęs L. Valkiūnas.
O rugpjūčio 31 dieną „Pragiedrulių“ kūrybiškumo centre numatytas uždarymo renginys, kuriame vyks abiejose stovyklose sukurtų filmų premjeros, atviros ne tik dalyviams, bet visiems kinu besidomintiems panevėžiečiams.
Registruotis į stovyklą galima socialinio tinklo feisbuko įvykyje „Jaunimo kino stovykla „Nematoma“.

Į kino pasaulį

L. Valkiūnas neabejoja, kad stovykla „Nematoma“ ne vienam taps pirmu žingsniu į kur kas platesnį kino kelią: „Pragiedrulių“ kino akademiją, o vėliau – į Muzikos ir teatro akademiją.
Prieš trejus metus joje studijas baigęs Laurynas, važinėdamas po kino edukacijas, dirbdamas su jaunais žmonėmis, sako visada svarstydavęs, kad labai neteisinga, jog Panevėžyje kino sklaida vyksta tik per vasaros stovyklas.
„Stojant į Muzikos ir teatro akademiją reikia labai stiprių pradmenų: rašyti scenarijų, sukurti filmą, išlaikyti stojamąjį vaidybos egzaminą. To Vilniuje moksleivius moko net dvi kino mokyklos. Vieną jų lankiau aš pats, besimokydamas gimnazijoje. Panevėžyje iki šiol nebuvo nė vienos tokios mokyklos. Gal tai ir yra priežastis, kodėl studijuodamas akademijoje nei savo, nei vyresniame, nei jaunesniame kursuose nesutikau panevėžiečių. Nors Panevėžys pilnas įvairiausių ir įdomiausių istorijų“, – pažymi L. Valkiūnas, prieš porą mėnesių sugrįžęs į gimtąjį miestą kaip „Pragiedrulių“ audio-, videostudijos kuratorius.
Anot jo, rudenį startuosiančios „Pragiedrulių“ kino akademijos idėja ir yra į Panevėžį pakviesti dėstyti žinomus kino meistrus, kurie jaunuoliams suteiktų bazinių žinių, padėtų sukurti pirmuosius filmus ir padrąsintų pradėti kino svajonę.

Privilegija kurti

O „Pragiedruliai“ Laurynui – pati gražiausia nauja miesto erdvė, kurioje susitinka keletas meno disciplinų, gimsta pačios geriausios kultūrinės idėjos.
„Tai tarsi sriuba, kurioje galima keistis idėjomis, kažko išmokti. Šiandien sutikau „Pragiedrulių“ rezidentą, kuris, pasirodo, yra mano mėgstamos amerikiečių grupės garso inžinierius. Tokios netikėtos pažintys gali atvesti prie naujų dalykų. Panevėžys man ne tik gimtinė, kurioje medžiai, kampai, gatvės, net vakarai primena vaikystę ar paauglystę, bet ir miestas, išgyvenantis renesansą. Tapti šios kultūros atgimimo dalimi yra mano privilegija“, – šypsosi L. Valkiūnas.

Stovyklą organizuoja Panevėžio muzikinis teatras, kuris yra vienas iš vienijančio kūrybiškumo centro „Pragiedruliai“ partnerių. Projektas „Pragiedruliai“ įgyvendinamas Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo programos „Kultūra“ lėšomis, kurias Lietuvoje kuruoja Centrinė projektų valdymo agentūra. Projekto steigėjas – Panevėžio miesto savivaldybė.
Bendra projekto vertė – 1 078 557Eur. Iš jų 959 839 Eur – Europos ekonominės erdvės fondo lėšos, 118 718 Eur – Savivaldybės indėlis.
Projekto įgyvendinimo laikotarpis: nuo 2021-09-14 iki 2024-05-20.

Užs. Nr. 26764

 

Exit mobile version