Site icon sekunde.lt

Pagalbos šaukiasi taikieji

Panevėžio socialinių paslaugų centrą užvaldžiusios streiko nuotaikos visiškai šios įstaigos kolektyvą.

Prieš savaitę Laisvės aikštėje garsiai nuskambėjęs Socialinių paslaugų centrą darbuotojų įspėjamasis streikas sulaukė atgarsio – tik ne tokio, kokio tikėtasi. T. Šiaudinio nuotr.

Panevėžio socialinių paslaugų centrą užvaldžiusios streiko nuotaikos visiškai šios įstaigos kolektyvą. Vieni mojuoja kumščiais dėl geresnių darbo sąlygų, o kiti kenčia dėl pačių streikininkų kuriamos įtampos centre.

Praėjusią savaitę Laisvės aikštėje garsiai nuskambėjo dalies šios įstaigos darbuotojų surengtas įspėjamasis streikas. Pasitelkę Respublikinę jungtinę profesinę sąjungą, apie 30 socialinių darbuotojų reikalavo direktorės Linos Kazokienės laikytis įstatymų, kaltino ją dėl didelių darbo krūvių ir mažų atlyginimų. Streikuotojai taip pat reiškė pretenzijas dėl darbdavės elgesio ir bendravimo su kolektyvu tono.

Tačiau po kategoriško įspėjamojo streiko Panevėžio miesto savivaldybę pasiekė dar vienas raštas iš Socialinių paslaugų centro. Tik šį kartą dėl savo darbo aplinkos skundėsi kita barikadų pusė – streike nedalyvaujantys įstaigos darbuotojai.

Skundo autoriai pasakojo, kaip iš Kauno atvykę streikininkų gynėjai kėlė sumaištį kolektyve.

„Gegužės 26 d. apie 10.20 val. į kabinetus, esančius Panevėžio socialinių paslaugų centro antrame aukšte, įsiveržė įstaigoje nedirbantys asmenys. Iš jų kai kuriuos pažinome kaip profsąjungos lyderius. Vienas iš jų elgėsi agresyviai ir pakeltu balsu nemandagiai nurodinėjo, ką turime daryti, kur turime eiti, nes nestreikuojame“, – miesto vadovams rašo streike nedalyvavę darbuotojai.

Griebėsi net vaistų

Pasak skundo autorių, už įstaigos turtą materialiai atsakingiems asmenims streiko dieną jo organizatoriai liepė užleisti darbo vietas. Profesinės sąjungos atstovai pareiškė jose paliksiantys savo žmones, aiškino, kad „sustoja traukiniai ir lėktuvai, bet dėl to pasaulis nesugriūva“.

„Ne viename skyriuje buvo daromas įžūlus ir agresyvus spaudimas įstaigos darbuotojams, kurie neprisidėjo prie streiko ir buvo savo darbo vietose. Iš kai kurių darbuotojų buvo reikalaujama pasiaiškinti, kodėl nesijungia prie streiko. Kai kurie išvadinti streiklaužiais. Darbuotojai patyrė psichologinį, emocinį sukrėtimą ir teko gerti vaistus. Po profesinės sąjungos lyderių ir kitų nepažįstamų asmenų apsilankymo sutrikdytas nestreikuojančių žmonių darbas. Nerimaujama dėl tolesnės profesinės sąjungos lyderių ir kitų narių veiksmų, galimų bauginimų“, – savo nuogąstavimus Savivaldybės atstovams dėstė nepriklausantieji jokiai profesinei sąjungai.

Panevėžio socialinių paslaugų centro darbuotoja Danguolė Sabulienė su kolegomis apskundė streikininkų veiksmus darbe streiko dieną. T. Šiaudinio nuotr.

Raštą pasirašę žmonės prašo sustabdyti blogėjančią atmosferą darbovietėje ir užtikrinti, kad ateityje nebūtų trikdomas šios įstaigos darbas.

Panevėžiečiai tapo įrankiu

Vienos iš skundo autorių, Panevėžio socialinių paslaugų centro Socialinės pagalbos skyriaus vadovės Danguolės Sabulienės teigimu, daugiausia sumaišties į socialinės įstaigos darbą streiko dieną sukėlė kolegoms paramą deklaruojantis Respublikinės jungtinės profesinės sąjungos pirmininkas Arvydas Dambrauskas. Jis esą elgėsi įžūliausiai.

„Susidaro įspūdis, kad šio žmogaus tikslai visai ne tokie, kokius bando skelbti, ir jis nėra mūsų centro patriotas. Panevėžiečiai jam – tik įrankis. Reikėtų apie tai pagalvoti rimčiau, nes mūsų centro prestižas visiškai sužlugdytas, supjudytas visas kolektyvas“, – „Sekundei“ kalbėjo D. Sabulienė.

Specialistei įsiminė pirmadienį A. Dambrausko Panevėžio savivaldybėje per vieną pasitarimą išsakyti žodžiai, kad kraštutiniai profesinės sąjungos metodai duos greitesnių rezultatų. Jis esą kasdien nevažinės į Aukštaitijos sostinę iš Kauno.

Vyras D. Sabulienei pasirodė nemandagus. Jo toną neva švelnina tik viešuma.

Šiuo metu atmosfera pačiame Socialinių paslaugų centre, pasak skyriaus vadovės, nepavydėtina. Tarp kolektyvo narių, anot jos, vyrauja baimė, vieni į kitus žiūri kreivai, nebėra bendravimo.

„Atrodo, kad stojo tyla prieš audrą. Ne visi ir supranta, dėl ko tas streikas kilo“, – pripažįsta vieno iš skyrių vedėja.

Ji tvirtino pretenzijų dėl įstaigos direktorės L. Kazokienės darbo neturinti. Tik ne visi, pasak pašnekovės, moka priimti pokyčius. Pasak D. Sabulienės, vadovė visada siūlo kalbėtis ir ieškoti kompromisų.

„Kad ir koks vadovas ateitų, situacija centre itin nepasikeistų, nes čia yra kitų problemų. O kai dar esame kiršinami, tik blogiau“, – pabrėžė D. Sabulienė.

Išpūstas burbulas

Savo viršininkės darbo metodų nekritikavo ir kita raštą Savivaldybei pasirašiusi minėto centro Socialinės globos skyriaus vyriausioji socialinė darbuotoja Toma Vaiginienė.

Ji jau metus dirba įstaigoje ir teigė iš direktorės L. Kazokienės visada gaudavusi reikalingą informaciją. Pasak darbuotojos, direktorė yra tikslus ir konkretus žmogus. Pašnekovė tvirtina, kad nei jos atlyginimas, nei darbo grafikas dėl naujos vadovės nepasikeitė.

„Manau, kad tas streikas – išpūstas burbulas. Mes net nesuprantame, dėl ko jis vyksta. Bet streikuotojų elgesys mane tikrai papiktino“, – komentavo T. Vaiginienė.

Ji pasakojo prieš streiką profesinės sąjungos narių buvo šiurkščiai pasiųsta dirbti į Vaikų skyrių, nes centre neva ekstremalus atvejis.

„Nebesijaučiu saugiai savo darbo vietoje. Kolektyve vyrauja išsiblaškymas, maišto nuotaikos, įtampa. Kas dėl to suinteresuotas? Mūsų skyriuje nė vienas neprisijungė prie streiko, tad nereikia streikininkams deklaruoti, kad savo teisių negynė tik keli darbuotojai“, – teigė T. Vaiginienė.

Apie darbuotojų skundus dėl streiko organizatorių girdėjo ir Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė L. Kazokienė. Vadovė teigė girdėjusi, kad maištininkai skambučiais atakuoja jų nepalaikančius bendradarbius, kritikuoja šių darbą.

Pati direktorė tvirtino streikuotojų nepersekiojanti, kiekviename skyriuje rengia patikrinimus, kad išsiaiškintų tikrą situaciją centre.

Politinės manipuliacijos

Panevėžiečių išsakytus kaltinimus dėl įžūlaus elgesio Respublikinės profesinės sąjungos pirmininkas A. Dambrauskas kategoriškai atmeta. Jis aiškina prieš streiką, pagal galiojančią tvarką, turėjęs sudaryti mitinguoti nėjusių darbuotojų sąrašą. Jokio spaudimo ir pakelto tono, pasak kauniečio, nebuvo.

„Darbuotojai, tikriausiai direktorės paliepti, sukūrė šitą šmeižtą apie mūsų elgesį. Mums rūpėjo tik užtikrinti įstaigos turto saugumą ir darbo sąlygas, kad nenukentėtų centro lankytojai“, – tikino A. Dambrauskas.

Anot jo, profesinė sąjunga atlieka gilesnį patikrinimą, ką konkrečiai pažeidė Panevėžio socialinių paslaugų centro direktorė, ir dar planuoja kreiptis į darbo inspektorius.

Tik pagal įstatymus

A. Dambrausko vadovaujama profesinė sąjunga šiandien rengia susirinkimą dėl dar vieno, tik šį kartą jau neterminuoto, streiko Socialinių paslaugų centre.

Speciali darbo grupė streikininkų reikalavimams įvertinti mero potvarkiu sukurta ir Panevėžio savivaldybėje. Ji savo išvadas pateiks iki birželio 8-osios.

„Centro darbuotojų reikalavimai – aptakūs. Žmonės nenori kompromiso, matyt, siekia ko nors kito“, – spėja Panevėžio miesto savivaldybės Socialinių reikalų skyriaus vedėjas Viktoras Michailovas.

Dėl streike nedalyvavusių darbuotojų skundo Savivaldybė kol kas veiksmų nesiėmė. Tačiau pastarųjų savaičių įvykiai, pasak vedėjo, padarė akivaizdžią žalą įstaigai ir jos veiklai.

„Jau dabar viską spręsti reikėtų tik remiantis įstatymais, emocijoms čia vietos neturėtų likti“, – akcentavo V. Michailovas.

Exit mobile version