Site icon sekunde.lt

Meras R. M. Račkauskas: „Svarbiausia – ne mano asmens klausimas“

Specialiųjų tyrimų ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboms paskelbus vykdant plataus masto tyrimą dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje, miestas užgniaužęs amą laukia šios istorijos esminės figūros – įtariamojo mero Ryčio Račkausko žingsnių.

Teismas svarstys kardomąją priemonę – nušalinimą nuo pareigų prašančių panaikinti Panevėžio mero Ryčio Račkausko bei jo patarėjos Gintarės Maskoliūnienės skundus. V. Bulaičio nuotr.

Specialiųjų tyrimų ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyboms paskelbus vykdant plataus masto tyrimą dėl galimos korupcijos Panevėžio savivaldybėje, miestas užgniaužęs amą laukia šios istorijos esminės figūros – įtariamojo mero Ryčio Račkausko žingsnių.

Teismo nuo pareigų nušalintąjį merą atsistatydinti ragina opozicinės miesto Tarybos frakcijos. Palaikymo į pareigūnų akiratį patekusiam R. Račkauskui nebedemonstruoja ir prieš trejetą metų jį į merus iškėlusio judėjimo „Kartu“ lyderis Seimo narys Povilas Urbšys.

Ką antros mero kadencijos ketinęs siekti R. Račkauskas mano apie tolesnę politinę karjerą, jam pareikštus įtarimus, ar jo nušalinimas trims mėnesiams nuo pareigų gali Panevėžyje perstumdyti politinę dėlionę – atsakymai mero interviu „Sekundei“.

Buvote sulaikytas dviem paroms, atsidūrėte areštinėje, šiuo metu esate nušalintas nuo mero pareigų. Žmogiškas klausimas – kaip jaučiatės?

Laikotarpis nelengvas. Tokie įvykiai – didelis smūgis. Kas dabar vyksta, yra absoliučiai netikėta ir pribloškia. Ir svarbiausia – netgi ne asmeniniu aspektu. Žinant, kad strateginiai miesto projektai šiuo metu išeina į finišo tiesiąją, sportiniais terminais kalbant, jautiesi kaip varžybose, kai bėgi maratoną ir lieka paskutiniai 100 metrų, tačiau netikėtai gauni lazda per kojas. Ir kažkas stebi: prišliauši pamuštomis kojomis iki finišo ar ne. Neramu dėl vieno – ar atsinaujinančio miesto vizija taps realybe, ar ja galės naudotis panevėžiečiai.

Šioje situacijoje labai padeda ir stiprina artimųjų, bendražygių, tiesiog žmonių, netgi esančių gana toli nuo politikos, palaikymas. Ir jų daug.

Jums pareikšti įtarimai prekyba poveikiu ir piktnaudžiavimu tarnyba. Pareigūnai praneša turintys duomenų, kad galėjo būti duodami neteisėti nurodymai Savivaldybės administracijos darbuotojams, siekiant sudaryti palankias sąlygas kai kurioms įmonėms laimėti viešųjų pirkimų konkursus. Dėl kokių konkursų buvote apklaustas?

Esu pasirašęs pasižadėjimą neviešinti ikiteisminio tyrimo aplinkybių. Todėl prašau tai suprasti ir manęs neklausinėti su tyrimu susijusių dalykų. Galiu pasakyti, kad man pareikštus įtarimus atmetu. Mano požiūriu, tai, kuo esu įtariamas, yra absurdiška ir nesuprantama.

Jei įtarimus atmetate, turite atsakymą, kodėl patekote į tokią istoriją? Teisėsaugos paviešintos detalės šykščios.

Šios istorijos pretekstą matau politinį. Tai, kas vyko pastaruosius metus, gal net ilgiau, pavadinčiau savotiškomis išgyvenimo pratybomis. Užuot koncentravęsi į miestui gyvybiškai svarbias problemas, nuolat turėjome gintis, atsimušinėti nuo įvairiausių atakų. Buvo puolama ir per Vyriausiąją tarnybinės etikos komisiją (VTEK). Pasinaudodama jos išvadomis, opozicija bandė surengti interpeliaciją, kuri nepavyko. Teko apsiginti teisme. Jis panaikino pagal opozicijos skundą tyrimą atlikusios VTEK sprendimą mane pripažinti supainiojusį viešuosius ir privačius interesus. Skaudina, kad esminiai, Panevėžiui svarbūs Savivaldybės projektai nuolatos skundžiami įvairiausioms tarnyboms. Bandoma kurti opiniją, kad Panevėžyje vyksta kažkas neskaidraus. Esame tiesiog demonizuojami.

Jei, kaip sakote, jūs ir komanda esate tendecingai politiškai puolami, turite įžvalgų, dėl ko būtent jūs šitaip kliūnate?

Tendencingame puolime regiu akivaizdų motyvą – vienos politinės partijos mestas dideles pastangas susigrąžinti valdžią Panevėžyje.

Šie, priešrinkiminiai, metai labai svarbūs politiškai. Galime parodyti per kadenciją pasiektus rezultatus. Todėl aiškiai matomas suinteresuotumas tam sutrukdyti. Matyt, tai ir yra daroma. Be jokios abejonės, pašalinus vairininką, atsiranda tikimybė, kad laivas nenuplauks ten, kur reikia.

Dabar kritinis laikas visiems kulminacinę stadiją pasiekusiems Savivaldybės projektams. „Urban“ projektai jau perėję sudėtingiausias ir laikui imliausias, visuomenei nematomas stadijas: parengti investiciniai, techniniai dokumentai, atliktos ekspertizės. Projektai, kurie iš esmės atnaujins Panevėžį, priartėjo prie visiems matomų rangos darbų, kai mieste viena po kitos jau atsiras statybų aikštelės.

Savivaldybės komanda įtemptai prie to dirba. Esu dėkingas nei laiko, nei pastangų neskaičiuojantiems specialistams, visiems administracijos darbuotojams, atsilaikantiems prieš bandymus įvelti ir juos į procesus, nukreipiančius nuo pagrindinių tikslų.

Panevėžiečiai mato, kokiais mastais atnaujinamos miesto gatvės. To iki šiol nebūdavo. Kaunas jau kuris laikas gatves atnaujina „Remix“ technologija ir kauniečiai tuo džiaugiasi, o Panevėžys iki šiol kažkodėl orientavosi į gerokai brangesnį remonto būdą, matyt, kažkam naudingesnį.

Dirbama dėl Panevėžiui labai svarbaus 50 m olimpinių standartų baseino ,,Aukštaitijos“ sporto komplekse, taip pat kitų projektų, kurių įgyvendinimo panevėžiečiai nekantriai laukia. Tačiau ar sulauks?

Žinodamas, kaip sunkiai miesto atnaujinimo projektai iki šiol skynėsi kelią ir su kokiais trukdžiais teko susidurti, turiu būgštavimų, kad jie bus strigdomi dar stipriau. Kas vyksta, tegul kiekvienas pats įvertina, nors, mano nuomone, akivaizdu, kad strategiškai svarbius projektus bandoma kompromituoti. Svarbiausia būtent tai, o ne mano asmens klausimas.

Ar sutinkate, kad jūsų kadencija – aukso amžius valdančiajai daugumai, nes finansines miesto galimybes gerokai padidino lėšos iš penkis didžiuosius miestus pasiekiamos Europos Sąjungos paramos „Urban“ projektams bei savivaldybėms tenkanti didesnė GPM dalis?

Tuo, kad mums bepigu dirbti, nes Savivaldybė gauna daugiau pinigų, dažnai bandoma spekuliuoti. Vis dėlto šitai tvirtinantieji turėtų būti sąžiningesni. Kad į Panevėžį būtų pritrauktos lėšos, visai Savivaldybei reikėjo labai daug dirbti, patiems ieškoti galimybių gauti finansavimą. Teko ne kartą kreiptis į dabartinį ir buvusį premjerą, ministrus. Mes nelaukėme, kol kas nors pinigų atneš ant lėkštelės, kaip, deja, būta iki tol. Kad Panevėžį būtų galima kilstelėti į didmiesčių lygą, galimybes susikurti turėjome patys, o ne laukti, kol kažkas ateis ir duos.

Panevėžio Tarybos opozicinės partijos – Tėvynės sąjunga-krikščionys demokratai, socialdemokratai – išplatino pareiškimus, raginančius Jus atsistatydinti jau vien dėl to, kad turite įtariamojo statusą. Ką ketinate daryti?

Tikrai nematau, kodėl turėčiau atsistatydinti. Nesijaučiu niekuo nusikaltęs nei miestui, nei miestiečiams. Atmetu man pareikštus įtarimus. Mane stebina opozicijos tonas ir tarsi tyčia pamirštama nekaltumo prezumpcija. Kita vertus, nebe pirmą kartą siekiama mane politiškai nuteisti anksčiau laiko.

Šiame partijų chore konservatorių aktyvumas atrodo itin keistai. Jų pačių buvęs meras Vitalijus Satkevičius, praėjusioje kadencijoje irgi tapęs įtariamuoju, kaip visi puikiai prisimename, neatsistatydino. Maža to, jis ir dabar, jau būdamas nebe įtariamasis, o teisiamasis, kone kiekviename Tarybos posėdyje prisiima teisuolio vaidmenį, aršiai kritikuoja valdančiąją daugumą, nuolatos skaito pareiškimus nuo savo partijos Panevėžio skyriaus, vadovaujamo Seimo narės Rasos Juknevičienės. Kodėl konservatoriai taiko dvigubus standartus bei taip skirtingai vertina „savus“ ir „svetimus“?

Prokuratūra žiniasklaidai patvirtino, kad jums uždrausta lankytis Panevėžio savivaldybės pastate. Ar dalyvausite šią savaitę vyksiančiame miesto Tarybos posėdyje?

Man uždrausta lankytis Savivaldybės administracijoje. Reikalas tas, kad tame pačiame pastate yra ir Taryba, ir administracija. Tarybos posėdžių salė nėra administracijos patalpa, o laiptinė iki jos bendra. Taigi, kažin ar galima įžiūrėti net formalias kliūtis dalyvauti posėdyje. Juk iš manęs neatimtas Tarybos nario mandatas. Maža to, prieš rinkėją netgi turiu pareigą dalyvauti Tarybos posėdžiuose.

Neseniai prabilote apie ketinimus kitąmet dalyvauti tiesioginiuose mero rinkimuose ir siekti antros kadencijos. Ar esant dabartinei situacijai jūsų planai išlieka tie patys?

Ketinimų neatsisakau. Tikslas – pradėtus darbus baigti. Matydamas esamą situaciją, turiu pagrįstų abejonių, kad svarbūs darbai gali likti neįgyvendinti.

Tikiu, kad valdančioji dauguma išliks vieninga. Tai susitelkusi komanda – dirbanti konstruktyviai ir atsakingai. Nepaprastai ją vertinu ir ja didžiuojuosi.

Taip pat turiu pasakyti, kad neatmestina, jog pareikšti įtarimai yra nukreipti ne vien prieš mane asmeniškai, o apskritai prieš rinkimų judėjimus. Pradėtas tyrimas gali tapti pretekstu keisti įstatymus ir iš rinkimų apskritai pašalinti partijoms grėsmingais konkurentais tapusius judėjimus. Atrodo, kad toks procesas jau vykdomas.

Partijos akcentuoja, kad judėjimai vis dėlto yra trumpalaikis politinis produktas, greitai suyrantis ir tarsi neprisiimantis atsakomybės už savo atstovus bei jų darbo rezultatus.

O kokią jau kitokią atsakomybę prisiima partijos? Visų – ir partijų, ir judėjimų –atsakomybė viena ir ta pati – tai atsakomybė prieš rinkėją. Jo pasitikėjimas yra vienintelis politikų vertinimo kriterijus. Kas šiandieną yra partijos? Koks jų veidas? Kodėl rinkėjams jos nepatrauklios? Gal vis dėlto reikia kaltinti ne veidrodį, jeigu veidas nepatrauklus?

Exit mobile version