Naujausia demografinė statistika rodo optimistines tendencijas Lietuvai, tačiau Panevėžio apskričiai įžiebia įspėjamąjį geltoną signalą.
Statistikos departamento pirmadienį paskelbtais duomenimis, šiuos metus šalis pradėjo turėdama 2 886 515 gyventojų, tai yra beveik 30 tūkst. žmonių daugiau nei pernai sausį.
Visgi Panevėžio regionas nepasiekė ribos, už kurios galėtų didžiuotis demografiniu augimu.
Gyventojų sumažėjo
Panevėžio apskrityje per metus gyventojų sumažėjo 2306-iais, tai yra 1 proc.
Visose šešiose apskrities savivaldybėse – Panevėžio miesto ir rajono, Biržų, Pasvalio, Kupiškio ir Rokiškio – gyventojų gretos tirpo vienodai. Šiek tiek labiau demografiškai nukraujavo Panevėžio rajonas.
Žmonių netenka ir Panevėžio miestas. Iš šalies didmiesčių jis vienintelis pagal gyventojų skaičių ne augo, o traukėsi.
Statistikos departamento duomenimis, pernai sausį Aukštaitijos sostinėje gyveno 87 395, o jau šiuos naujuosius sutiko 86 599 panevėžiečiai – taip pat beveik 1 proc. mažiau.
Daugiau grįžta nei išvyksta
Nors Panevėžyje gyventojų mažėja, vis dėlto optimizmo miestui įkvepia stebimos migracijos teigiamos tendencijos.
Pastaruosius ketverius metus į Aukštaitijos sostinę kur kas daugiau atvyksta gyventi, nei iš miesto išsikrausto.
Statistikos departamentas skelbia, jog pernai iš Panevėžio emigravo 549 asmenys, tačiau į jį atvyko ir čia apsistojo dvigubai daugiau – 1107.
Daugiausia atvykusiųjų miestas sulaukė 2022-aisiais. Tada į Panevėžį atvyko 2132 imigrantai. Tokį jų būrį išaugino ne vien emigrantų, sugrįžtančių namo, srautas, bet ir Ukrainoje prasidėjęs karas.
O šiuo metu apsistoję apie 2000 ukrainiečių, čia radusių užuovėją nuo karo baisumų.
Iš kokių šalių pernai Panevėžys sulaukė imigrantų, o kur geresnio gyvenimo ieškoti išvažiavo panevėžiečiai, Statistikos departamentas duomenis rengiasi paskelbti kovą.
Panevėžio rajone taip pat gausesnės atvykstančiųjų nei išvykstančiųjų gretos.
Iš čia pernai geresnio gyvenimo kitur ieškoti išvažiavo 157 asmenys, tačiau atvyko 226. Visgi parvykstančiųjų gyventi į rajoną srautui karas Ukrainoje, regis, didelės įtakos neturėjo. Mat daugiausia tokių sugrįžusiųjų Panevėžio rajonas sulaukė dar iki šių sukrečiančių geopolitinių įvykių – 2021-aisiais. Tais metais gyventi į šį kraštą atvažiavo 345 imigrantai.
Laidotuvės dažnesnės nei krikštynos
Tiek Panevėžio miesto, tiek rajono gyventojų statistiką gerina optimistiniai migracijos duomenys, tačiau kerta demografinės tendencijos pačiose savivaldybėse.
Statistikos departamento duomenimis, Aukštaitijos sostinėje pernai gimė 514 kūdikių. Optimizmo miestui turėtų įkvėpti, kad tai daugiau, nei pasaulį išvydo 2022-aisiais. Tie metai, pažymėti karo nuotaikomis, išsiskyrė mažiausiu gimstamumu per pastaruosius penketą metų: 2022 m. Panevėžys džiaugėsi 508 mažaisiais panevėžiečiais.
Visgi laidotuvės Panevėžyje jau kelintus metus iš eilės dvigubai dažnesnės nei krikštynos.
Pernai miestas anapus išlydėjo 1189 panevėžiečius.
Daugiausia mirčių registruota per pandemiją 2021-aisiais, tada amžino poilsio atgulė net 1502 miesto gyventojai.