Daugelis tėvų, atžalas pradėjusių leisti į vaikų darželį, patyrė, ką reiškia nesibaigiančios jų ligos. Jau antrus metus darželį Panevėžyje lankančios keturmetės tėtis kaltina įstaigą nuolat grupėje sudaromais skersvėjais, nuo kurių mažieji krenta į ligos patalą kaip lapai. Įstaigos direktorė teigia, kad tokie kaltinimai laužti iš piršto, nors prisipažįsta, kad jai suprantamas tėčio nerimas.
Panevėžiečio Fredo S. dukra „Purienos“ lopšelį-darželį lanko antrus metus. Šiemet mergaitė iš lopšelio grupės buvo perkelta į darželio grupę. Nors ir pirmais metais Fredo antragimė gana dažnai sirgdavo, tačiau, pasak tėčio, šiemet situacija dar blogesnė. Vos savaitę paėjusi į darželį, keturmetė suserga. Tuomet šeimos laukia trys ar keturios savaitės gydymo namuose. Mažoji neišsiverčia be vaistų, o tėvams tenka vienam po kito imti nedarbingumo pažymėjimą. Tėtis suskaičiavo, kad vien per šiuos mokslo metus dukrai gydytoja jau keturis kartus skyrusi antibiotikų, kas tokiam mažam vaikui yra labai blogai. Tačiau pasirinkimo nėra, nes net ir nedidelė sloga ar kosulys greitai komplikuojasi į plaučių uždegimą.
Pučia skersvėjai
Fredas S. įsitikinęs, kad dukra taip turi kankintis dėl netinkamos vaikų priežiūros darželyje.
„Atrodo, vienu metu jau susikalbėjome su auklėtojomis, kai pagrasinau tam tikromis institucijomis. Bet dabar vėl ta pati situacija. Tai ne vien mūsų problema, masiškai serga ir kiti tos pačios grupės vaikai. Prieš Kalėdas užėjau pasiimti dovanėlės – grupė beveik tuščia“, – teigė dviejų dukrų tėtis.
Nors tėvai į darželio grupę nėra įleidžiami palydėti vaikų, Fredas tvirtina iš lauko pusės puikiai matantis, kaip kone kiekvieną rytą rūbinėlėje, kur rengiasi vaikai, paliekamos praviros orlaidės. Kol mažieji nusirengia, juos tiesiog perpučia šaltas vėjas. Panevėžietis sutinka, kad vėdinti patalpas svarbu, tačiau, jo nuomone, tai turi būti daroma tuomet, kai vaikai išvesti ten, kur jų skersvėjai nepasiekia.
„Ryte vaikai visą pusvalandį priversti būti lauko temperatūros skersvėjuose, to rezultatas – nesibaigiančios ligos. Paklausus personalo, kodėl vaikams esant patalpoje paliekami pradaryti langai, teisinamasi, kad reikia įleisti gryno oro arba grupėje per karšta“, – pasakojo Fredas S.
Žiemą – su šortais
Tėčio teigimu, viena praverta orlaidė nebūtų tragedija, jeigu kitose patalpose būtų sandariai uždaryti langai. Problema ta, kad grupėje išties karšta, todėl visur palikta mikroventiliacija. Pro atviras ventiliacines angas nuolat skverbiasi šaltas oras ir, tėčio tvirtinimu, pučia tiesiai į vaikus.
Fredas sako ne kartą piktinęsis, jog tai tiesus kelias į peršalimo ligas, bet visuomet sulaukdavęs to paties atsakymo, kad nepalikus mikroventiliacijos grupėse būtų per karšta.
„Pastatas renovuotas, turėtų temperatūra būti komfortiška, bet visi skundžiasi, kad per karšta. Tai gal reikėtų pareguliuoti šilumą, prie radiatorių įtaisyti daviklius. Juk taip kaitinant pinigai tiesiogine žodžio prasme išleidžiami į orą. Temperatūra negali būti reguliuojama atidarant langus“, – piktinosi panevėžietis.
Šia tema jis jau ne kartą kalbėjęs ir su auklėtojomis, ir su darželio direktore. Pasak Fredo S., pedagogai pasiūlė daugiau grūdinti vaikus. Prieš Kalėdas vykusio susirinkimo metu auklėtojos tėvų paprašiusios vaikus rengti tik plonais marškinukais ir sijonukais ar šortais.
„Kaip vaikas gali nesirgti, jeigu atėjęs iš lauko sušilęs jis nurengiamas iki marškinėlių prie atidaryto lango? Gydytoja kategoriškai pasakė, kad toks vėdinimo būdas, kai sudaromi skersvėjai, – vaikų sargdinimas. Mes patys taip pat vėdiname namus, bet per keturis karantino mėnesius, kai nevedėme į darželį, dukra nė karto nesusirgo, o dabar tik pasveiksta ir vėl baisiausi kosuliai“, – piktinosi tėtis.
Darželio direktorė, anot Fredo, sulaukusi priekaištų pirmiausia jam priminė apie įsiskolinimą už darželį.
„Direktorė man priminė, kad tris mėnesius nesumokėjau už darželį, bet už ką turiu mokėti, jeigu mano vaiką susargdino? Net parodžius atidarytas orlaides ji pradėjo aiškinti, kad vaikai neturi imuniteto, o sėdėjimas prie atidarytų orlaidžių įtakos sveikatai neturi“, – stebisi Fredas S.
Per šiltai aprengia
Panevėžio lopšelio-darželio „Puriena“ direktorė Zita Kuncienė teigė, kad iš daugiau kaip dviejų šimtų įstaigą lankančių vaikų tėvų tik Fredui S. atrodo, kad mažieji netinkamai prižiūrimi. Anot vadovės, vėdinti patalpas yra privalu, o kitokio vėdinimo kaip tik atidarant langus nėra.
„Jeigu būtų sudaromi skersvėjai, sirgtų ir pačios auklėtojos. Šioje grupėje iš 16 vaikų vidutiniškai lanko 9–13, tai niekuo nesiskiria iš kitų grupių lankomumo. Personalas tikrai neatidarinėja langų, kai vaikai būna grupėje, ir nedaro skersvėjų“, – patikino Z. Kuncienė.
Direktorei buvo keistas ir tėčio teiginys, kad grupėse per karšta. Anot jos, jau dveji metai tėvai neįleidžiami į grupes, tad nustatyti temperatūrą nebūnant viduje neįmanoma. Z. Kuncienė teisinasi, kad šilumos punktas renovuotas ir temperatūros režimą reguliuoja kompiuteris pagal lauko temperatūrą – patiems reguliuoti nėra galimybės. Pasak direktorės, vėdinamose patalpose temperatūra siekia apie 21 laipsnį šilumos. Didesnę problemą ji mato, kad vaikai per šiltai rengiami.
„Tėčiui parašiau, kad vaiką rengtų ploniau. Kai kurie tėvai savo atžalas atveda su šiltomis striukėmis, po kuriomis – net trys sluoksniai drabužių. Vaikai kieme nuolat dūksta, tiesiog perkaista. Bet auklėtojoms baisu nurengti, nes tuomet vėl bus apkaltintos, jog nori peršaldyti“, – piktinosi ir Z. Kuncienė.
Jaučia spaudimą
Direktorės teigimu, trejų–ketverių metų vaikai itin imlūs virusams ir bakterijoms, todėl serga dažniau. Anot jos, ir tėvai turėtų prisiimti atsakomybę. Kas dvi savaites darželyje atliekami paviršių koronaviruso mėginiai, jie parodė, kad ir šioje grupėje yra viruso pėdsakų. Tikėtina, anot Z. Kuncienės, kad tėvai, patys sirgdami, toliau veda vaikus.
„Suprantu ir tėtį, kuris ieško priežasčių, kodėl taip dažnai serga jo vaikas, tačiau mes nieko nusikalstamo nedarome, tik vykdome higienos reikalavimus. Stengiamės sudaryti kuo geresnes sąlygas vaikams, tačiau šiam tėčiui niekas neįtinka. Jam vis kas nors kliūva, auklėtojos jo jau bijo, jaučia nuolatinį stresą, kaip sureaguos į vieną ar kitą situaciją“, – teigė Z. Kuncienė.