Site icon sekunde.lt

Lemputė, šviečianti jau daugiau nei 100 metų

Įprastai kaitrinės lemputės ištisai šviesti gali vos apie šešis mėnesius, tačiau jas naudojant rečiau, ji gali tarnauti iki kelių metų.

Visgi pasaulyje egzistuoja ypatinga lemputė, sukurta XX a. pradžioje, ir nuo tada niekada (beveik) neišjungta.

Mokslininkai prognozuoja, kad 2025 m. ši lemputė galės švęsti neįtikėtiną 124 metų veikimo sukaktį.

Šis technologinis stebuklas, vadinamas „Šimtmečio lempute“, yra įtrauktas į Guinnesso rekordų knygą kaip ilgiausiai veikianti lemputė pasaulyje.

Šiandien ji vis dar skleidžia švelnią oranžinę šviesą vienoje iš Kalifornijos ugniagesių stočių. Tad koks yra šios ypatingos lemputės ilgaamžiškumo paslaptis?

Šimtmečio lemputė Guinnesso rekordų knygoje

Legendinės „Šimtmečio lemputės“ istorija prasidėjo 1901 m., kai ji buvo įsukta ir įjungta Livermoro miesto (Kalifornija) ugniagesių stotyje.

Šį unikalų šviesos šaltinį sukūrė Ohajo valstijoje veikianti įmonė „Shelby Electric“, o lemputė veikia beveik nepertraukiamai jau daugiau nei šimtmetį.
Iki 1972 m. lemputė mažai kam buvo žinoma, kol vietinis žurnalistas Mike’as Dunstanas nesusidomėjo šia neįprasta istorija.

Savo straipsnyje jis iškėlė idėją, kad tai galbūt ilgiausiai pasaulyje veikianti lemputė.

Po publikacijos Dunstanas kreipėsi į Guinnesso rekordų knygos atstovus ir technologijų ekspertus, siekdamas oficialiai patvirtinti šį įspūdingą rekordą.

Kuo ypatinga ši lemputė?

Rekordininkė lemputė skiriasi nuo įprastų kaitrinių lempučių, ir būtent tai paaiškina jos ilgaamžiškumą.

Palyginimui, šiuolaikinių šviesos diodų (LED) lemputės vidutinis tarnavimo laikas siekia apie 50 000 valandų (maždaug 6 metai nepertraukiamo veikimo), tačiau tai neprilygsta milijonui valandų, kurias jau įveikė „Šimtmečio lemputė“.

Per ilgus tarnavimo metus lemputė keletą kartų buvo perkelta į naujas vietas, tačiau visada su didžiausiu atsargumu.

1976 m., per vieną iš perkėlimų į naują ugniagesių stoties pastatą, ją netgi lydėjo ugniagesių automobiliai, kad būtų užtikrintas visiškas saugumas.

Lemputė veikė beveik visą laiką, išskyrus keletą avarinių elektros tiekimo pertrūkių ir techninės priežiūros darbų. Skaičiuojama, kad per visą savo istoriją lemputė buvo išjungta tik apie 22 minutes.

Kritika ir ginčai

Nepaisant savo legendos, „Šimtmečio lemputė“ nėra apsaugota nuo skeptikų kritikos.

Technologijos ir mitas

Anglinė gija, naudojama „Šimtmečio lemputėje“, užtikrina lėtą ir tolygų įkaitimą, apsaugant nuo staigių įtampos šuolių.

Vis dėlto tokia technologija buvo įprasta to laikotarpio gaminiams.

Aukšta kaina ribojo jų naudojimą, todėl lemputės buvo įjungiamos rečiau nei šiuolaikiniai analogai. Vėliau, kai pradėtos naudoti metalinės gijos, lemputės tapo pigesnės, tačiau jų tarnavimo laikas sutrumpėjo.

Nepaisant ginčų, „Šimtmečio lemputė“ išlieka ne tik technologinės pažangos, bet ir simbolinės ilgaamžiškumo idėjos įkūnijimu. Arba tikrovės ir mito mišiniu.

Beje, pirmoji elektros lemputė Lietuvoje buvo įžiebta Rietavo bažnyčioje 1892 m. balandžio 17 d. per Velykas.

Realiu laiku galima šimtmečio lemputę pamatyti ČIA.

Exit mobile version