Natūralu, kad pavasarį, kai trūksta šviežių vaisių ir daržovių, su maistu gaunamų mikroelementų nepakanka darniai organizmo veiklai užtikrinti.
Nors kalio trūkumas organizme kai kam atrodo menka problema, vis dėlto tokia būsena gali sukelti rimtų negalavimų – dirglumą, nuovargį, bendrą silpnumą, psichinį išsekimą.
Būtinas organizmui
Kalio trūkumas, arba hipokalemija, tai būklė, kai dėl įvairių priežasčių organizme nėra pakankamai vieno iš svarbiausių mikroelementų – kalio. Daugiausia kalio yra ląstelių viduje, tačiau apie šio mikroelemento kiekį organizme sprendžiama iš tyrimų.
Kalis yra svarbus kraujospūdžiui reguliuoti, jis kartu su natriu būtinas vandens kiekiui ląstelėse palaikyti. Šis elementas reikalingas valingiems skeleto raumenų sutraukimams ir nevalingiems širdies raumens bei virškinamo trakto raumenų susitraukimams. Kalis svarbus nerviniam impulsui perduoti, energijai gaminti iš baltymų, riebalų ir angliavandenių medžiagų apykaitos metu.
Subalansuota mityba
Kalio trūkti gali dėl keleto priežasčių, tačiau bene pagrindinė – netinkama mityba. Norint papildyti organizmo atsargas kaliu, reikia tinkamai subalansuoti mitybą ir atsižvelgti į tai, kokiuose produktuose kalio randama daugiausia.
Šio elemento gausu šviežiuose vaisiuose ir daržovėse (bananuose, obuoliuose, abrikosuose, kiviuose, pomidoruose, brokoliuose, avokaduose, žirniuose, baltosiose pupelėse, špinatuose, moliūguose, burokėliuose), mėsoje, žuvyje, riešutuose, pieno produktuose. Ypač daug jo džiovintuose vaisiuose – figose, abrikosuose, slyvose, datulėse.
Kita kalio trūkumo priežastis – per daug kalio pašalinama, kai žmogus vartoja šlapimo išsiskyrimą skatinančius vaistus. Tokie vaistai neišvengiamai skiriami širdies ligomis sergantiems pacientams, tad hipokalemija nustatoma kone 50 procentų tokių ligonių.
Dar viena kalio trūkumo priežastis – kai ląstelės išorėje esantis kalis pereina į pačią ląstelę. Taip gali atsitikti, kai yra alkalozė (gyvybei pavojinga būklė, kai kraujas tampa šarminis), kai gausiai vartojama salbutamolio, adrenalino, insulino.
Kūno signalai
Dažnas užsukęs į vaistinę skundžiasi neritmingu širdies plakimu, kojų mėšlungiu, gausiu prakaitavimu, užkietėjusiais viduriais, nuovargiu ir silpnumu, sumažėjusiu darbingumu. Tai kalio trūkumo požymiai.
Net jei gaunate rekomenduojamą 4700 mg kalio dozę per dieną, jūs vis dar galite jausti jo trūkumą. Kodėl? Kuo daugiau natrio suvartojama, tuo daugiau kalio jūsų kūnas išskiria. Tad jeigu esate perdirbtų maisto produktų (užšaldytų gaminių, traškučių) mėgėjas, galima drąsiai teigti, kad laikui bėgant jūsų organizme ims trūkti kalio. O jeigu jau pajutote pirmuosius trūkumo požymius, pats metas iš savo valgiaraščio išbraukti visus natrio pagrindu pagamintus produktus.
Apie kalio trūkumą pirmiausia „praneša“ raumenys. Juos skauda, jie ima trūkčioti, gali sutraukti mėšlungis, prasideda tikai, ypač akių. Kai kalio koncentracija maža, gali atsirasti įvairiausių raumenų skausmų, spazmų.
Kiekviena kūno ląstelė turi būti aprūpinta tinkamu kiekiu kalio, kad galėtų be vargo funkcionuoti. Kai žmogui ima stigti kalio, atsiranda nuovargis, bendras silpnumas, psichinis ir fizinis išsekimas, irzlumas.
Atkreipkite dėmesį – jei naktį miegojote kaip kūdikis, o ryte vis tiek jaučiate silpnumą ir nuovargį, tai gali būti signalas, kad jūsų organizmui trūksta kalio. Keista ir baugu, kai širdis staiga ima „vartytis“, rodos, be jokios aiškios priežasties pagreitėja ritmas.
Daug veiksnių gali sukelti širdies permušimus, ir verta atsiminti, kad per maža kalio koncentracija organizme yra vienas jų. Blogai pasijutę žmonės dažnai ilgai vargsta ieškodami priežasčių. Jie net neįtaria, kad priežastis gali būti ne kokia nors sunki liga, o kalio trūkumas.
Gydytojui, prieš skiriant gydymą, labai svarbu tai išsiaiškinti, nes, pavyzdžiui, vartojami vaistai, lėtinantys širdies darbą, nepadės, jei nebus papildyta kalio atsargų. Šiuo atveju gydoma pasekmė, o ne priežastis.
Aukštas kraujo spaudimas taip pat signalizuoja apie galimą kalio trūkumą organizme. Kalis padeda atpalaiduoti kraujagysles, jei kalio nepakanka, kraujagyslės susiaurėja, jos negali tinkamai funkcionuoti.
Nežinote, kaip dažnai turėtumėte tikrinti savo kraujospūdį? Kreipkitės į šeimos gydytoją, jis atsakys į visus jums rūpimus klausimus ir padės sekti jūsų sveikatos būklę.
Gal skamba kiek keistai, tačiau maža kalio koncentracija gali būti net vidurių užkietėjimo priežastis. Kai trūksta kalio, sulėtėja organizmo funkcijos, o jūsų virškinimo sistema – ne išimtis. Jei yra užkietėję viduriai, dažnai jaučiamas pilvo pūtimas ir spazmai.
Gydymas būtinas
Gydytojai atkreipia dėmesį, kad ne visuomet kalio trūkumas pasireiškia kokiais nors požymiais. Žmogus gali nieko nejausti ar jausti tik silpnumą. Paprastai tokia būklė nekelia jokio įtarimo.
Jei inkstai veikia normaliai, kalio pertekliaus organizme neturėtų atsirasti, tad galima nesibaiminant preparatus vartoti ir profilaktiškai.
Aišku, visada rekomenduojama kreiptis į šeimos gydytoją. Jis paskirs reikiamus tyrimus ir nustatys, ar trūksta kalio. Jeigu jo organizme nėra pakankamai, gydytojas skirs tam tikrą kalio preparatų dozę.
Parengė K.Juškaitė