Site icon sekunde.lt

Ko negali pakęsti erkės?

Atšilus klimatui, ne tik mes lendame į lauką – suaktyvėja ir erkės. Sakoma, jog aktyviausias jų laikotarpis yra nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos. Būtent šiuo metu labiausiai reikėtų pasisaugoti šių mažųjų miško ir pievų gyventojų. Dalijamės paprastais, bet naudingais ir gana efektyviais patarimais, kaip apsisaugoti nuo pavojingų ligų – erkinio encefalito ir Laimo ligos.

Perbraukite kūną pūkų rinkikliu

Einant į mišką reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutinė aprangos dalis turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglunda prie riešų. Kelnių klešnių apačia taip pat rekomenduotina gerai priglundanti prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsimauti prigludusią kepurę.

Vos grįžę iš miško ar pasivaikščiojimo gamtoje, kelis kartus atidžiai perbraukite per kojas, rankas ir visą kūną paprasčiausiu pūkų rinkikiu. Jei iš lauko parsinešėte erkių, jos prilips.

Aktyviausias erkių laikotarpis yra nuo balandžio iki rugsėjo pabaigos.

Erkės – vienos pavojingiausių kraujo mėgėjų. Jos ne tik nemalonios išvaizdos, mėgsta įsisiurbti į odą, bet ir perneša pavojingas ligas, kurios sukelia negrįžtamų pasekmių. Jeigu norite apsisaugoti be pramoninių repelentų ar panašių priemonių, galima naudoti ir paprastas augalines medžiagas – arbatmedžių aliejų, actą, česnaką.

Naudingi receptai

Erkės nekenčia arbatmedžių. Išbandykite: eterinio arbatmedžių aliejaus 10 lašų sumaišykite su 50 ml vandens ir supilkite į purškiamą butelį. Gerai sukratykite ir apipurkškite nepridengtas kūno vietas, drabužius. Actas taip pat veikia kaip natūralus repelentas: į butelį įpilkite 1 dalį acto, 1 dalį vandens. Purkškitės šiuo mišiniu kas kelias valandas. Dar erkės negali pakęsti česnakų kvapo – vasarodami gamtoje nepamirškite česnakų įtraukti į valgiaraštį arba patrinkite jais nepridengtas kūno vietas.

Dar vienas mišinys, apsaugantis nuo erkių: sumaišykite 1 stiklinę vandens, ½ stiklinės obuolių acto, įlašinkite 6–10 eterinių snapučių arba levandų aliejaus lašų. Gautu skysčiu tepkite nepridengtas kūno vietas.

Erkės nepakenčia citrusinių vaisių kvapo, tad galite nesunkiai pasiruošti natūralaus citrusinio erkių baidiklio. Užvirinkite stiklinę vandens ir supjaustykite du pasirinktus citrusinius vaisius: citrinas, žaliąsias citrinas, apelsinus ar greipfrutus. Tiesa, idealus pasirinkimas būtų žalioji arba geltonoji citrina, nes jų kvapas yra aitriausias. Pavirinkite citrusinius vaisius apie valandą ir išgriebkite, o nuovirą perkoškite, supilkite į butelį. Galite naudoti visa šeima, priemonė tinkama gyvūnams, netgi pievelei purkšti.

Apsaugokite ir savo augintinius

Neretai erkės į namus atkeliauja įsikabinusios į mūsų augintinių kailį. Jos ypač mėgsta įsikibti į kailį po aukštą žolę lakstantiems šunims ar katėms. Tinkami eterinių aliejų mišiniai gali pagelbėti ir šiuo atveju. Augintinius nuo erkių taip pat galite apsaugoti purkšdami jau minėtu vandens ir acto mišiniu.

Patikimas apsisaugojimo nuo erkių įkandimo būdas yra repelentai (specialios erkes atbaidančios medžiagos). Efektyviausia repelentų veiklioji medžiaga – DEET (dietiltoluamidas). Būtinai atkreipkite dėmesį į purškalų ar tepalų gamintojų patarimus. Vaikams tinka naudoti tik jiems skirtus.

Traukdami nesukiokite į visas puses

Jeigu erkė vis dėlto įsisiurbė, reikia kuo skubiau ją ištraukti (jei apkrėsta, nespės perduoti užkrato). „Endemik“ klinikose galite įsigyti nebrangių specialių traukiklių erkėms iš kūno pašalinti. Traukdami erkės nesukiokite į visas puses, traukite staigiu judesiu.

Patikimiausiai nuo erkinio encefalito apsaugo skiepai. Erkinio encefalito vakcina, patikima iki 98–99 proc., galima skiepyti suaugusiuosius ir vaikus nuo metų amžiaus. Skiepijama tris kartus, galima pasirinkti įprastą ir greitesnę skiepijimo schemą. Vėliau apsauga skiepais kas penkerius metus (vyresniems kaip 50 metų – kas 3 metus) atnaujinama visą gyvenimą.

Skiepų nuo Laimo ligos, deja, kol kas nėra, todėl rekomenduojame naudotis straipsnyje išvardytais patarimais.

Citrusinis erkių baidiklis

Exit mobile version