Pastaraisiais metais krizių purtyti Panevėžio socialdemokratai sudėliojo planą, kaip paimti valdžią Aukštaitijos sostinėje. Ketvirtadienio vakarą vykusiame partijos Panevėžio skyriaus visuotiniame susirinkime kairieji patvirtino sąrašą kandidatų į miesto Tarybą ir jo svarbiausią figūrą – kandidatą į miesto merus.
Pastaruoju tapo ne skyriaus vėliavą nuo gegužės nešantis pirmininkas Andrius Busila, o verslininkas, valdžios postuose jau pabuvęs Ramūnas Vyžintas.
Socialdemokratai skyriaus viduje varžytis dėl galimybės kandidatuoti į Panevėžio merus iškėlė šešis pretendentus – A. Busilą, R. Vyžintą, buvusį „Senvagės“ pagrindinės mokyklos direktorių Kazimierą Armonavičių bei miesto Tarybos narius Povilą Vadopolą, Janiną Gaidžiūnaitę ir Donatą Degenį.
Iš jų trys – A. Busila, P. Vadopolas ir K. Armonavičius nusprendė patys pasitraukti iš rinkimų kovos.
„Esu įsitikinęs, kad tinkamiausias žmogus būti mūsų skyriaus kandidatu yra R. Vyžintas, todėl aš jo naudai atsiėmiau kandidatūrą. Žmogus jau ne kartą ėjęs panašias pareigas. Sukaupęs didelį bagažą patirties“, – savo motyvus aiškino A. Busila.
Didelę politinę patirtį turintis ilgametis socialdemokratas ir miesto Tarybos narys P. Vadopolas teigė iš lenktynių dėl mero kėdės pasitraukęs tikėdamasis, kad socialdemokratai numatys toliau nei artėjantys rinkimai siekiančią strategiją.
„Žiūrint į ateitį, įžvalgiausia būtų buvę kandidatu į merus iškelti skyriaus pirmininką. Net jei ir nelaimėtų rinkimų, jo populiarumas išaugtų ir per ateinančius ketvertą metų pasiektų tokį lygmenį, kad kituose rinkimuose socialdemokratai tikrai turėtų savo merą“, – mano P. Vadopolas.
Anot jo, A. Busilos apsisprendimas palaikyti R. Vyžintą parodė pirmininko kompetenciją ir brandą.
„Žmogus neina į rinkimus „ant durniaus“, – skyriaus pirmininką įvertino Tarybos narys.
Tarybos nariai nepopuliarūs
Nors pastaruoju metu R. Vyžintas nedalyvauja aktyvioje politikoje, ne tik skyriaus pirmininkas, bet ir dauguma narių renkant kandidatą į merus palaikė jį, o ne kautis dėl šio posto nusiteikusius kolegas miesto Tarybos narius D. Degenį ir J. Gaidžiūnaitę. Jiedu didelio partijos bendražygių palaikymo nesulaukė.
Pirmajame slapto balsavimo ture R. Vyžintas surinko 35, D. Degenis 22, J. Gaidžiūnaitė 18 balsų. Antrajame ture nugalėjo R. Vyžintas, surinkęs didžiąją daugumą (42) palaikymo balsų. Jis ir tapo partijos savivaldybių rinkimų sąrašo lyderiu ir kandidatu į Panevėžio miesto merus.
R. Vyžintas politikoje nuo 2000 metų. Tris kadencijas dirbo miesto Taryboje, ėjo Panevėžio apskrities viršininko, miesto vicemero pareigas, šią kadenciją dirbo Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoju iki tol, kol socialdemokratai pareiškė pasitraukiantys iš Panevėžio valdančiosios daugumos į opoziciją.
Prognozės nedėkingos
Tame pačiame skyriaus susirinkime patvirtintas 29 kandidatų į Panevėžio savivaldybės tarybą sąrašas. Dėl galimybės ateinančius ketverius metus dirbti Taryboje rungsis ilgametis „Žemynos“ gimnazijos direktorius, nuo lapkričio šias pareigas užleisiantis konkursą joms eiti laimėjusiam kolegai, Romualdas Grilauskas, taip pat K. Armonavičius, P. Vadopolas, D. Degenis, J. Gaidžiūnaitė.
„Prognozės nedėkingas dalykas, bet reikėtų bent jau ne prastesnio rezultato nei praėjusiuose rinkimuose – ne mažiau nei keturių vietų Taryboje“, – tikisi A. Busila.
Socialdemokratų pasirodymą savivaldos ir tiesioginių mero rinkimų arenoje 2015-aisiais lydėjo jų pačių keliami vidiniai skandalai. Apie tai, kad tuometei kandidatei į merus J. Gaidžiūnaitei stinga kompetencijos darbuotis mero kėdėje, viešai abejones kėlė netgi patys socialdemokratai.
Partijos rinkimų štabo pirmininkas Algirdas Sysas irgi buvo pripažinęs, jog socialdemokratai Panevėžyje sustiprinti pozicijoms ieškojo ryškių autoritetų ir ne su vienu vedė derybas. Visgi partijos vilioti, bet neprivilioti lyderiai pasuko į priešingą stovyklą – nusėdo visuomeniniuose komitetuose, o socialdemokratų gretas miesto Taryboje gerokai praretino rinkėjai.
Iš ankstesnėje turėtų septynių Tarybos nario mandatų, šią kadenciją socialdemokratai turėjo tenkintis vos keturiomis vietomis.
A. Busila pripažįsta, kad ir prieš kovą laukiančius rinkimus socialdemokratų padėtis vėlgi ganėtinai sudėtinga.
„Įvyko partijos pasidalijimas ir, jei pažiūrėtume reitingus, jie irgi daugmaž perpus pasiskirstę. Tokioje situacijoje sunku vertinti mūsų realias galimybes“, – mano Panevėžio skyriaus pirmininkas.
Šiuo metu skyriuje likę 182 nariai. Prieš praėjusius rinkimus 2015-aisiais jų buvo per 300.
Pasitraukimas buvo abejotinas
A. Busila neneigia, kad per šią kadenciją Panevėžio socialdemokratų kai kurie sprendimai nepadėjo jiems įgyvendinti prieš ketvertą metų rinkėjams duotų pažadų ir savo programos.
Kadencijos pradžioje startavę valdančiosios daugumos gretose, vėliau kairieji pakeitė kursą – pareiškė pasitraukiantys į opoziciją. Socialdemokratams palikus valdančiuosius, politinio pasitikėjimo posto neteko ir R. Vyžintas – jis turėjo trauktis iš administracijos direktoriaus pavaduotojo pareigų.
„Gavus rinkėjų pasitikėjimą vis dėlto geriau jau turėti realius postus, o su jais ir galimybę vykdyti realius darbus. Būnant opozicijoje tik šnekos. Kai priėmė sprendimą socialdemokratams išeiti iš valdančiosios daugumos, buvo kitas skyriaus pirmininkas. Man sunku komentuoti, kodėl taip įvyko. Šiandieniniu mano įsitikinimu, reikėjo to nedaryti“, – mano A. Busila.
Su kokiomis politinėmis jėgomis jau po ateinančių rinkimų susieiti į krūvą, anot pirmininko, Panevėžio socialdemokratai vizijos esą dar neturi.
„Neužbėgame įvykiams už akių. Skyriaus visuotinis susirinkimas buvo tik ketvirtadienį, nežinojome, kuo jis baigsis ir kas bus mūsų kandidatas į merus“, – sako pirmininkas.
Audringi metai
Pastaraisiais metais Panevėžio socialdemokratus purtė viena po kitos siautusios politinės audros. 2015-ųjų rinkimuose žmonių pasitikėjimą gerokai išbarsčiusiems socialdemokratams sugrąžinti solidumą buvo pasiryžęs pernai kovą Panevėžio skyriaus pirmininku išrinktas verslininkas, iš šio miesto kilęs, bet Vilniuje gyvenantis Egidijus Gaidamavičius. Skyriaus bičiuliai jį taip pat buvo iškėlę kandidatu rungtis dėl teisės atstovauti socialdemokratams mero rinkimuose. Dar prieš metus E. Gaidamavičius kalbėjo, kad 2019 m. nusiteikęs mesti iššūkį Panevėžio merui Ryčiui Račkauskui, tačiau jau šių metų pavasarį miesto socialdemokratus vėl ištiko krizė – E. Gaidamavičius pasitraukė ne tik iš skyriaus pirmininkų, bet ir paliko partiją. Po tokios naujienos nespėjusiems atsigauti Aukštaitijos sostinės kairiesiems netrukus trenkė dar viena žinia – partiją paliko ilgametis jos narys, buvęs Panevėžio autobusų parko direktorius Rimantas Petukauskas, išsivedęs ir būrį bičiulių. Tąkart R. Petukauskas žiniasklaidai vienu iš pasitraukimo motyvų įvardijo, jog „tinkamai dirbti trukdo vidiniai nesutarimai skyriuje“.