Skaitytojo pasiūlyta tema
Karantino metu keičiamas miesto maršrutinių autobusų reisų grafikas tapo savotišku žaidimu.
Panevėžiečiai patys turi atspėti, kada sulauks autobuso. Mat stotelėse iškabinti tvarkaraščiai rodo vieną laiką, o autobusai važiuoja kitu.
Paliko šalti
Į „Sekundės“ redakciją paskambinusi Genovaitė guodėsi, kad jau baigiasi kantrybė. Pasak jos, iš Molainių gatvės į prekybos bazes važiuoja vienintelis 16 maršruto autobusas. Iš šio miesto galo juo vieninteliu galima pasiekti tokius svarbius objektus, kaip Ligonių kasa, miesto odontologijos poliklinika, kapinės. Genovaitė pasakoja iš odontologijos poliklinikos į Stoties gatvėje esančią stotelę atėjusi kelios minutės po 15 val. laukti autobuso namo. Pagal stotelėje pakabintą grafiką, jis turėjo atvažiuoti po dešimties minučių, tačiau laukti teko gerą pusvalandį.
„Žiema, tiek laiko lauke išstovėti ant vėjo – menkas malonumas. Arba tegul nuima tuos neteisingus grafikus, arba tegul keičia teisingais“, – stebisi keleivė.
Ji atkreipė dėmesį, kad vienose stotelėse iškabinti teisingi grafikai, kitose – gerokai prasilenkiantys su realybe.
Pasak Genovaitės, dėl tokios painiavos, norint patekti, pavyzdžiui, pas odontologus, galima pakliūti į labai nemalonią situaciją – suplanuoji vykti pagal stotelėje kabantį tvarkaraštį, o belaukiant paaiškėja, kad jame surašyti vėjai.
„Lauki, lauki, autobuso kaip nėra, taip nėra, sušąli, nueini keikdamasis ir staiga jis pravažiuoja“, – piktinosi panevėžietė.
Anot jos, anksčiau keičiant autobusų grafikus būdavo sutvarkomi ir užrašai stotelėse. Netvarka prasidėjo per šį karantiną.
„Pavasarį irgi buvo sumažinę autobusų skaičių, jokių grafikų gal dvi savaites nebuvo skelbiama. Dabar kai kur užrašus pakeitė, kai kur ne. Žmonės laukia autobuso ir su vaikais, nežino, kiek dar reikės laukti. Kiek jie gali iš mūsų, keleivių, tyčiotis? Mes bilietus perkame, pinigus mokame, o kiek laukti autobuso, ir nežinom“, – vežėjų požiūriu stebėjosi Genovaitė.
Panevėžietė ir pati bandė aiškintis situaciją, tačiau jai buvo atsakyta, kad tikslūs grafikai skelbiami Panevėžio autobusų parko internetinėje svetainėje.
„Aš neturiu ne tik kompiuterio, bet ir išmaniojo telefono. Mano mygtukinis telefonas, o kiek tokių pagyvenusių žmonių yra, kurie neturi interneto?“ – vežėjų nesupratingumas stulbina keleivę.
Fiziškai nespėja
Panevėžio autobusų parko įmonės laikinasis generalinis direktorius Arnoldas Gražys teisinasi, esą įmonė nespėja keisti tvarkaraščių lentelių stotelėse.
Anot jo, autobusų maršrutai koreguojami atsižvelgiant į dirbančiųjų pageidavimus, tad ši informacija pakankamai operatyviai pakeičiama internete, tačiau stotelėse tą padaryti sudėtingiau. Pasak A. Gražio, Panevėžyje yra per 250 autobusų stotelių ir fiziškai neįmanoma visur vienu metu pakeisti informacijos.
„Čia ne kaip elektroninis tvarkaraštis, kai paspaudei mygtuką ir vienu metu visur pakeitei. Lenteles kiekvienoje stotelėje reikia atskirai prisukti.“
A. Gražys
„Keleiviai buvo informuoti, kad atsiprašome dėl tokių nepatogumų ir prašome, esant galimybei, arba skambinti telefonu ir pasiklausti, arba tiesiog prašyti kitų žmonių, kad tvarkaraštį pažiūrėtų internete“, – aiškino direktorius.
Jo teigimu, mieste nepakeistų tvarkaraščių likę jau nedaug. Pagrindinis dėmesys skiriamas didžiausio žmonių susitelkimo vietoms, o nuošalesnėse lentelės keičiamos vėliau.
„Čia ne tas pats kaip elektroninis tvarkaraštis, kai paspaudei mygtuką ir vienu metu visur pakeitei. Lenteles kiekvienoje stotelėje reikia atskirai prisukti“, – sako A. Gražys.
Keleivių daugėja
Šiuo metu Panevėžio gatvėmis maršrutiniai autobusai važinėja dažniau nei praėjusį pavasarį per pirmąjį karantiną. Pasak A. Gražio, kad nebūtų pažeisti Vyriausybės nutarimai dėl atstumų laikymosi ir autobusų užpildymo, drastiškai negalima išretinti reisų. A. Gražio teigimu, maždaug nuo vasario vidurio pastebimas ir keleivių srautų augimas. Jis spėja, jog daugiau gyventojų sugrįžo į darbus, taip pat iš namų išeiti vilioja šiltėjantys orai. Visgi į ankstesniąsias vėžes miesto autobusai sugrįš tik pasibaigus karantinui.
Per vieną darbo dieną iki karantino buvo 1 099 reisų, autobusai nuvažiuodavo 10 059 kilometrus. Karantino metu per vieną darbo dieną liko 978 reisai ir nuvažiuojami 8 909 kilometrai. Vieną poilsio dieną iki karantino būdavo 696 reisai ir nuvažiuojama 6 212 kilometrų, o per karantiną kiekvieną laisvadienį teliko 584 reisai. Sumažinta 8, 10, 15, 16 maršrutų autobusų reisų, vakare anksčiau darbą baigia 3 maršruto autobusai.