Site icon sekunde.lt

Išmoka būsimai mamai

Laukiatės kūdikio? Praėjus pirmajam jauduliui ir euforijai, jog tapsite mama, pasirūpinkite ir žemiškais dalykais. „Sodros“ atstovai pataria, kaip elgtis norint gauti motinystės išmoką.

Nuo ko pradėti

Aptarkite su jus prižiūrinčiu gydytoju, nuo kada galite išeiti nėštumo ir gimdymo atostogų, tiksliai nustatykite datą. Nuo sutartos datos gydytojas jums išduos elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą. Jis gali būti išduodamas ne anksčiau kaip suėjus 30 nėštumo savaičių.

Kai turėsite gydytojo išduotą elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą, apie tai informuokite darbdavį, kad šis parengtų reikiamus dokumentus dėl jūsų atostogų, pateiktų „Sodrai“ pranešimą. Pateikite prašymą „Sodrai“ internetu, paštu arba atvykusi į bet kurį „Sodros“ skyrių, jei norite gauti motinystės išmoką už nėštumo ir gimdymo atostogų laiką.

Kam gali būti skirta?

Motinystės išmoka priklauso, jeigu: gydytojas išdavė elektroninį nėštumo ir gimdymo atostogų pažymėjimą; esate draudžiama motinystės socialiniu draudimu: dirbate pagal darbo sutartį, valstybės tarnyboje, dirbate pagal autorines, sporto ar atlikėjo veiklos sutartis, vykdote individualią veiklą pagal individualios veiklos pažymą, vykdote individualią žemės ūkio veiklą, esate individualios įmonės savininkė, mažosios ar ūkinės bendrijos tikroji narė; esate šeimynos dalyvė; esate privalomosios pradinės karo tarnybos karė ar atliekanti alternatyviają krašto apsaugos tarnybą; esate krašto apsaugos sistemos profesinės karo tarnybos karė, taip pat karė savanorė; nedirbate, tačiau esate tarnautojo sutuoktinė bei gyvenate užsienyje, jei jis perkeltas į pareigas LR diplomatinėje atstovybėje, konsulinėje įstaigoje; esate profesinės karo tarnybos kario sutuoktinė ir gyvenate užsienyje, jei jis paskirtas atlikti karo tarnybą LR atstovybėje prie tarptautinės organizacijos; esate deleguoto asmens sutuoktinė ir gyvenate užsienyje, jeigu jis perkeltas į pareigas LR atstovybėje, konsulinėje įstaigoje; auginate prieš tai gimusį, įvaikintą ar globojamą vaiką iki 3 metų.

Motinystės išmokos lubos nėra taikomos ir siekia 100 proc. jūsų kompensuojamojo darbo užmokesčio.

Dėmesio: dirbančios pagal individualios veiklos pažymą, vykdančios individualią žemės ūkio veiklą, šeimynų dalyvės, individualių įmonių savininkės, mažųjų ar ūkinių bendrijų tikrosios narės laikomos apdraustomis, jeigu yra sumokėjusios motinystės socialinio draudimo įmokas už Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nurodytą paskutinį laikotarpį.

Motinystės išmoka taip pat priklauso, jei buvote atleista iš darbo, bet turite reikalaujamą stažą. Taip pat jei turite ne trumpesnį kaip 12 mėnesių per paskutinius 24 mėnesius motinystės socialinio draudimo stažą iki pirmosios nėštumo ir gimdymo atostogų dienos.

Šią išmoką gausite, jei reikalaujamo stažo neįgijote nes: per pastaruosius dvejus metus atlikote profesinę karo tarnybą, buvote karė savanorė, aktyviojo ar parengtojo rezervo karė ir pertrauka nuo statuso pasikeitimo neviršija 3 mėnesių; per pastaruosius dvejus metus buvote kariuomenės privalomosios pradinės karo tarnybos karė ar atlikote alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą ir pertrauka nuo statuso pasikeitimo neviršija 3 mėnesių (teisę į išmoką įgijus nuo 2017 m. sausio); nes prieš tai turėjote vaiko priežiūros atostogas, t. y. darbdavys buvo suteikęs prieš tai gimusio vaiko priežiūros atostogas. Tokiu atveju motinystės socialinio draudimo stažas skaičiuojamas iš 24 mėnesių laikotarpio, buvusio iki vaikui sukaks 2 metai.

Kokią sumą gausite?

Motinystės išmoka yra 100 proc. gavėjos kompensuojamojo uždarbio dydžio. Šis dydis apskaičiuojamas pagal asmens draudžiamąsias pajamas, gautas per 12 paeiliui einančių kalendorinių mėnesių, buvusių iki praėjusio kalendorinio mėnesio prieš teisės gauti motinystės į išmoką atsiradimo mėnesį.

Minimali motinystės išmoka per mėnesį negali būti mažesnė nei 20 proc. šalies vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio, galiojusio užpraeitą ketvirtį iki teisės į išmoką atsiradimo dienos. 2017 m. I ketvirtį minimali išmoka – 156,66 Eur.

Motinystės išmokos lubos nėra taikomos ir siekia 100 proc. jūsų kompensuojamojo darbo užmokesčio. Motinystės išmoka mokama už darbo dienas (taikoma 5 dienų darbo savaitė).

Exit mobile version