Tokių griežtų rekomendacijų niekas nedalija, tačiau įspėja: kofeinas gali paveikti vartojamus vaistus.
Viename mėgstamiausių gėrimų – kavoje – esanti medžiaga gresia šalutiniais poveikiais, kokių patirti tikrai nenorėtumėte.
Kofeinas – medžiaga, be kurios daugybė žmonių neįsivaizduoja kasdienio gyvenimo. Ar tai būtų puodelis kavos, ar gazuotas gaivusis gėrimas šiltą dieną, juose esantis kofeinas yra populiariausias ir plačiausiai vartojamas stimuliantas.
Deja, to pasekmių gali būti daugiau ir įvairesnių, nei manome žinantys.
Be to, kad suteikia energijos, kofeinas sudaro sudėtingas reakcijas su vaistais – ir tai bene daugiausia nerimo kelianti, nes mažiausiai visuomenei žinoma jo savybė.
Suprasti, kaip ir su kokiais preparatais sąveikauja kofeinas, būtina norint išvengti galimų komplikacijų.
Nepakenks ir įsiminti, kokiais kiekiais vartojamas šis alkaloidas jau nebėra saugus net sveikiems žmonėms.
Gerai, kol gerai
Natūralus stimuliantas kofeinas priskiriamas ksantinais vadinamiems junginiams. Tai populiariausias psichoanaleptikas – psichoaktyvi medžiaga, stimuliuojanti centrinę nervų sistemą ir gerinanti nuotaiką.
Daugiausia jo yra kavos ir kakavos pupelėse, arbatos lapuose ir kolamedžio riešutuose.
Dedama kofeino ir į daugelį populiarių gėrimų – energinius, gaiviuosius, taip pat į sportuojančiųjų papildus.
Kofeinas didina vadinamojo streso hormono kortizolio kiekį organizme.
Kofeinas gali teigiamai paveikti atmintį, gebėjimą mokytis ir darbingumą, žvalina – padeda išsklaidyti mieguistumą, stumia tolyn nuovargio jausmą. Išgėrę gėrimo su kofeinu jaučiamės labiau susitelkę, budresni ir net fiziškai stipresni – štai dėl ko dauguma mūsų, pritrūkus jėgų, imame pirmiausia dairytis kavos.
Tačiau kofeinui, kaip ir daugeliui gerų dalykų šiame pasaulyje, galioja taisyklė kas per daug, tas nesveika. Vartojant nesaikingai, tikėtinos nemalonios pasekmės – ir ne tik nemiga.
Kai kuriems žmonėms kofeino perteklius didina nerimastingumą, nerimą. O kiti gali nuo jo ir rimčiau sunegaluoti.
Keturios priežastys saugotis
Kad ir kiek teigiamų savybių turi kofeinas, jas visas gali greitai „išgarinti“ kai kurie vaistiniai preparatai. Tada mėgstamų gėrimų ingredientas tampa tarsi uždelsto veikimo bomba, kuri neišvengiamai kada nors sprogsta, tik nežinia kaip: ar sustiprindama tų vaistų įtaką organizmui, ar susilpnindama. Viskas priklauso nuo konkrečių vaistų metabolizmo.
Kraują skystinantys vaistai. Vartojant juos, padauginti kofeino rizikinga. Reaguodamas į tokius preparatus kaip varfarinas (kumadinas), kofeinas didina kraujavimo grėsmę.
Varfarinas slopina organizme vitaminą K – šis reikalingas, kad kraujas krešėtų. Tačiau kofeinas gali pakeisti varfarino metabolizmą ir dar labiau sustiprinti jo poveikį sykiu sukeldamas kraujoplūdžių grėsmę.
Skydliaukės vaistai. Kofeinas gali sumažinti jų pasisavinimą. Tarp tokių vaistų specialistai pirmiausia išskiria levotiroksiną (sintetinį skydliaukės hormoną), naudojamą hipotireozei gydyti. Sutrikus jo pasisavinimui per žarnyną, gali sumažėti preparato veiksmingumas.
Vaistai nuo dėmesio trūkumo ir hiperaktyvumo. Jų poveikis nuo kofeino gali kaip tik suintensyvėti.
Tokie vaistai kaip ritalinas (metilfenidatas) ir aderolis dažnai skiriami dėmesio sutrikimams gydyti. Bet derinyje su kofeinu gali sukelti nerimo priepuolį, nemigą, nervinį drebulį ir širdies problemas.
Oraliniai kontraceptikai. Reakcija su jais gali pakeisti kofeino metabolizmą.
Kai kurie tyrimai rodo, kad kofeinas gali pakelti estrogenų lygį moterų, vartojančių oralinius kontraceptikus, organizme. Tačiau šioje situacijoje labiau pats preparatas veikia kofeiną nei atvirkščiai. Kontraceptikai gali nuslopinti fermentą, atsakingą už kofeino išskaidymą, ir jis organizme užsibus gerokai ilgiau, nei turėtų, o jo poveikis bus dvigubai stipresnis.
Kam vengti kofeino
Pirmiausia – nėščiosioms. Joms derėtų riboti kofeino vartojimą, nes būdamas stimuliatorius jis gali padidinti persileidimo, priešlaikinio gimdymo bei kitų nėštumo komplikacijų riziką.
Jeigu dažnai kamuoja nerimas ar panikos priepuoliai, kofeinas gali dar pabloginti būklę – didės nerimas, nervinis virpulys.
Taip pat jeigu turite tam tikrų širdies problemų (pavyzdžiui, aritmiją), aukštą kraujospūdį ar gastroezofaginio refliukso ligą, kofeinas irgi gali pabloginti simptomus.
Nevertėtų kofeinu piktnaudžiauti kamuojamiesiems migrenos, miego sutrikimų, krūtimi maitinančioms motinoms ir, kaip jau aptarta, vartojantiesiems kai kuriuos vaistus. Tokiems žmonėms vertėtų pasitarti su gydytoju, koks kofeino kiekis jiems būtų leistinas.
Kofeino – ir tabletėse
Dažni papildų su kofeinu nepageidaujami poveikiai – nervinis drebulys, nervingumas, nerimastingumas, padažnėjęs širdies ritmas.
Tačiau kai kurie žmonės susiduria ir su virškinimo problemomis: jiems tarsi sustoja skrandis, prasideda viduriavimas ar kamuoja rėmuo.
Kofeino galima net perdozuoti, žinoma, tokie atvejai reti, nes reikia labai didelio jo kiekio. Perdozavus toksinė reakcija pasireiškia galvos svaigimu, tankiu ar nelygiu širdies plakimu, nerimu, karščiavimu, pykinimu.
Esama žmonių, iš prigimties jautrių kofeinui. Jie ir nuo mažesnio kiekio gali pajusti nemalonius simptomus – virpėjimą, pykinimą, dažną širdies plakimą, pakilusį kraujospūdį, negalėjimą užmigti ar nerimą.
Kiek per dieną?
Nors griežtos rekomenduojamos kofeino dienos normos nėra, specialistai teigia, kad suvartoti iki 400 mg per dieną yra saugu.
Bet negalima pamiršti, kad visų mūsų jautrumas kofeinui nevienodas ir priklauso nuo kelių faktorių: amžiaus, lyties, kūno svorio. Todėl vieni žmonės jau po dviejų kavos puodelių pajunta, ką reiškia padauginti kofeino, o kiti gali kelis energinius gėrimus išgerti (to kategoriškai negalima daryti!) – ir nieko.
Vis dėlto medikų bendruomenė sutaria, kad suaugusieji kofeino galėtų suvartoti iki 400 mg per dieną, bet esant sąlygai, jog nėra jam jautrūs.
250 ml dydžio kavos puodelyje gali būti nuo 95 iki 200 mg kofeino, kolos skardinėje – apie 40 mg, puodelyje arbatos – 14–60 mg kofeino.
Įdomūs faktai
Kofeinas palaiko aukštą cukraus kiekį kraujyje, todėl malšina alkį. Be to, jis gali paspartinti medžiagų apykaitą ir bemaž 30 proc. padidinti riebalų skilimo efektyvumą – tiesa, tik tada, kai kofeino vartojama prieš užsiimant sportu.
Vartojamas nuosaikiai kofeinas didina fizinę ištvermę ir treniruočių efektyvumą.
Kofeinas mažina mieguistumą ir trumpina miego laiką, tačiau, priešingai nei kiti stimuliatoriai, nedaro jokio poveikio skirtingoms miego fazėms.
Kofeinas tiesiogiai veikia mūsų gebėjimą jausti skausmą. Mokslininkų teigimu, jo poveikis gana stiprius, tad žmonės, kasdien vartojantys gėrimus su kofeinu, – kavą, arbatą, gaiviuosius gėrimus, lengviau pakelia skausmą. Ir tam visai nereikalingos didelės dozės: kad pasireikštų toks kofeino poveikis, pakanka suvartoti jo kiekį, prilygstantį maždaug dviem puodeliams kavos.