Site icon sekunde.lt

Brangi šiluma kaulus laužys ir valdininkams

Panevėžiečiai jau sulaukė pirmųjų sąskaitų už šildymą. Nors šiemet sezonas pradėtas gerokai vėliau nei pernai, o ir spalio būta šiltesnio nei įprasta, sumos sąskaitose ne vieną privertė krūptelėti.

Panevėžio daugiabučiuose namuose vieno kvadratinio metro šildymo kaina gali skirtis net daugiau nei aštuoniais kartais. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Seimui nepratęsus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatos centralizuotai tiekiamai šilumai, rudenį prasidės brangiausias šildymo sezonas, kai už teisę šildytis valstybei teks atseikėti jau nebe 9, o 21 procentą šios paslaugos kainos.

Finansinis šokas laukia ne tik centralizuotai besišildančių gyventojų, bet ir savivaldybių.

Jeigu prezidentė pasirašys Seimo priimtas Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisas, kompensacijas už šildymą gaus šeimos, kurių išlaidos už šilumą sieks nebe 20 procentų, kaip būdavo iki šiol, o 10 procentų pajamų. Taigi, jeigu jūsų pajamos – 1000 eurų, iš šios sumos pirmiausia reikia atimti valstybės remiamas pajamas (jos šiuo metu yra 102 eurai). Iš likusios 898 eurų sumos apskaičiavus 10 procentų, paaiškėja, kad, norint gauti kompensacija už šildymą, 1000 eurų pajamų turinčio asmens šildymo kaina turės būti 89,8 euro. Anksčiau ši suma buvo gerokai didesnė – apie 180 eurų.

Visgi kompensuojama suma už šildymą vienam žmogui yra apskaičiuojama pagal normatyvinį plotą (jis šiuo metu yra 50 kvadratinių metrų), tad jeigu gyvenate vienas itin dideliame bute, kompensacijos galite ir negauti, nors už šildymą mokate daug.

Šis sprendimas pašalpų gavėjų turėtų beveik patrigubinti, o savivaldybės atstovus privers sukti galvą, kieno sąskaita savo biudžete rasti lėšų kompensacijoms.

Sumažinus kompensacijų rodiklį, išmokas turėtų gauti apie 257 000 gyventojų. Iki šiol, galiojant PVM lengvatai ir 20 procentų kompensacinei ribai, išmokas gaudavo 92 000 žmonių.

Savivaldybėms – galvos skausmas

Kompensacijas už šildymą savivaldybėms teks mokėti iš savo kišenės. Nors dar nėra žinoma, kiek panevėžiečių jų paprašys, jau dabar aišku, kad joms papildomų lėšų paieškos taps dar vienu galvos skausmu miestui.

Panevėžio savivaldybės Strateginio planavimo, investicijų ir biudžeto skyriaus vedėjos pavaduotojos Reginos Liubšienės teigimu, kompensacijos už šildymą bus mokamos iš sutaupytų lėšų.

„Metų biudžetas jau suplanuotas, todėl teks ieškoti įvairių būdų, kaip rasti pinigų kompensacijoms už šildymą mokėti. Galime tik patikinti, kad be kompensacijų žmonės tikrai neliks. Gal pavyks rasti viršplaninių biudžeto lėšų arba matysime, kad išnaudojome ne visus planuotus pinigus“, – „Sekundei“ kalbėjo R. Liubšienė.

Mažiau nei 100 000 gyventojų turinčioje Aukštaitijos sostinėje pašalpas gauna daugiau nei 7 000, iš jų 2 700 pernai mokėtos kompensacijos už šildymą.

Prognozuoja skolininkų antplūdį

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos atstovas Mantas Paulauskas teigė, kad didžiąją visuomenės dalį valdžios sprendimas palies itin skaudžiai. Pasak jo, daugybė lietuvių gyvena sovietinės statybos nešiltintuose daugiabučiuose, kurie suvartoja daug šilumos tam, kad būtų palaikoma higienos normose nustatyta patalpų temperatūra.

„Šių namų gyventojai dažniausiai gauna mažiausias pajamas, tad juos PVM lengvatos šildymui panaikinimas palies skaudžiausiai“, – sakė M. Paulauskas.

Asociacijos atstovas pažymėjo, kad, padidėjus PVM centralizuotam šildymui, šilumos kilovatvalandė vidutiniškai pabrangs apie 12 procentų. 2016–2017 metais per šildymo sezoną 60 kvadratinių metrų butas už šilumą per mėnesį mokėjo vidutiniškai 66 eurus (vidutinei šilumos kainai siekiant 5,5 cento už kilovatvalandę su 9 procentų PVM), panaikinus PVM lengvatą šilumos kaina, įskaičiavus 21 procento PVM, sieks 6,38 ct už kWh. Taigi, gyventojai už minėto ploto buto šildymą mokės apie 76 eurus per mėnesį.

Asociacijos atstovai neabejoja, kad, padidėjus šilumos kainai, padaugės ir įsiskolinusių vartotojų, išaugs skolos suma šilumos tiekimo įmonėms. Pavyzdžiui, 2016 metų sausio 1-ąją šalies gyventojai šilumos tiekimo įmonėms buvo skolingi apie 44 mln. eurų. Įsiskolinusių butų tuo metu visoje Lietuvoje buvo 106 522.

Galimų skolininkų antplūdžio baiminasi ir šilumos tiekėja bendrovė „Panevėžio energija“. Gegužės mėnesio pradžioje Panevėžio miesto šilumos ir karšto vandens vartotojų skola siekė 1,68 mln. eurų, o pabranginus paslaugą, pasak „Panevėžio energijos“ atstovės ryšiams su visuomene Daivos Paulauskienės, tikėtina, skolininkų sukaupta suma tik dar labiau padidėtų.

Exit mobile version