Site icon sekunde.lt

Baliaus valgiaraštyje – nauji įtarimai

Dar dviem mėnesiams, iki balandžio 20 dienos, nuo pareigų nušalintas Panevėžio meras šią savaitę sulaukė naujų įtarimų.

Ryčiui Račkauskui jubiliejaus proga bendražygių surengta šventė virto dar vienais jam pareikštais įtarimais. „SEKUNDĖS“ nuotr.

Dar dviem mėnesiams, iki balandžio 20 dienos, nuo pareigų nušalintas Panevėžio meras šią savaitę sulaukė naujų įtarimų.

Jeigu ką ir nustebino prieš mėnesį Ryčiui Račkauskui pareikšti įtarimai, jog jau mindamas teismų slenksčius dar galimai sutarė paimti 3 tūkst. eurų kyšį iš krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidento, teisėsauga per tą laiką paruošė kitą įdomybę.

Užkandžiai apkarto

Generalinės prokuratūros atstovė ryšiams su visuomene Rasa Stundžienė patvirtino, jog R. Račkauskas įtariamas prekyba poveikiu, tačiau naujame epizode. Daugiau apie jį prokuratūra detalių nepateikia, nors prieš mėnesį dėl tokių pačių įtarimų, susijusių su krepšinio klubo „Lietkabelis“ reikalais, prokuratūra buvo sušaukusi ir spaudos konferenciją.

„Sekundės“ žiniomis, naujieji įtarimai susiję su pastarąjį mėnesį teisėsaugos rodytu dideliu susidomėjimu R. Račkausko 60-uoju gimtadieniu. Jame dalyvavusieji pasakoja, jog šventė turėjusi būti staigmena merui – ją surengė ir už simbolines vaišes, vykusias savaitės vidury, sumokėjo pinigus susimetę bičiuliai bei politiniai bendražygiai.

Visgi prokuratūra įtaria, kad meras priėmęs iš Panevėžio verslininko Sigito Tribuišio ne mažesnės negu 1 MGL vertės (39 eurų) kyšį – kavinės „Arena LaFa“, priklausančios jo šeimos įmonei „Besotis“, patalpų nuomos su maitinimu paslaugas jubiliejaus šventei surengti.

Pareigūnai mano, už tokį kyšį meras pažadėjęs paveikti Savivaldybės, Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų darbuotojus ir Panevėžio verslo tarybos narius, kad S. Tribuišis būtų deleguotas į šią tarybą.

Mintis, jog už narystę Verslo taryboje būtų galima duoti kyšį, net ir verslininkams atrodo neįtikėtina. Tokių visuomeninių pareigų, reikalaujančių atsakomybės, laiko sąnaudų, bet nė euru neatlyginamų, verslą darantys žmonės paprastai kratosi. Įmones vienijančioms asociacijoms tenka gerokai pasistengti, kad įkalbėtų kurį nors savo narį leistis deleguojamam į Verslo tarybą.

Apklausų maratonas

Sausio pabaigoje pobūvių salėje „Ekrano marios“ Panevėžio apygardos prokuratūra atšventė 25-ąją veiklos sukaktį. Prokuratūra, šimtui svečių užsisakiusi šventę pas verslininkus, tardomus jos pačios kontroliuojamame tyrime, motyvavo, jog atsisakyti salės nuomos nebuvę pagrindo, nes „nėra jokio ikiteisminio tyrimo, kuriame asmenims, valdantiems minimas patalpas, būtų pareikšti įtarimai dėl kokios nors nusikalstamos veikos“.

Visgi po šventės prokurorai neatsisveikino su jiems salę išnuomojusia ir vaišes parengusia įmone „Besotis“. Pastarąjį mėnesį ne tik jos akcininkai bei vadovai, bet ir padavėjos, darbovietę jau pakeitę darbuotojai pareigūnų vienas po kito buvo kviečiami į apklausas, ir ne po vieną kartą, jau dėl kitoje tos pačios įmonės kavinėje „LaFa“ rugsėjo gale vykusio R. Račkausko gimtadienio.

S. Tribuišis buvo vienas iš svečių. Dauguma jų – prijaučiantieji R. Račkausko suburtam rinkimų komitetui arba jo nariai.

Specialiojo liudytojo statusą gavęs S. Tribuišis tvirtina neturintis paaiškinimo, ką pareigūnai įvertino kaip galimai jo suteiktą kyšį merui.

„Turbūt mano fantazija pernelyg ribota, kad suprasčiau, kas yra tas teisėsaugos įsivaizduojamas kyšis. Gal kažkoks mistinis skirtumas tarp to, kiek buvo sumokėta už valgius ir gėrimus, ir kiek, pareigūnų nuomone, turėjo kainuoti?“ – tvirtina verslo atstovas.

Įspėjo pavalgyti

Už mero gimtadienio vaišes įmonei 230 eurų teigia sumokėjusi miesto Tarybos narė, R. Račkausko komandos žmogus Birutė Valkiūnienė. Intensyviai šventės aplinkybėmis besidominti teisėsauga, pasak politikės, jos iki šiol nėra apklaususi.

„Tikrai neatrodo per pigu. Net karštųjų patiekalų nebuvo. Savo darbe mokyklos šventėms esu ruošusi vaišių iš šaltų ir šiltų, saldžių patiekalų už eurą žmogui. Ir svečiai likdavo maloniai pavalgę. Tai ne kavinės savininkai mero gimtadienį finansiškai parėmė, o mes jiems pajamas atnešėme. Aišku, iš tokių svečių pelno nedaug, bet juk „LaFa“ – ne „Ekrano marių“ salė, o ir šventėme eilinio ketvirtadienio vakarą – ne anšlaginį savaitgalį“, – sako mokytoja dirbanti Tarybos narė.

Anot jos, toks pasisėdėjimas turėjo būti bičiulių dovana R. Račkauskui neeilinio, 60-ojo, gimtadienio proga. Šventę organizavusieji visus įspėjo nenešti jokių dovanų ir nė nesipuošti. Pasak B. Valkiūnienės, pats jubiliatas težinojo, kurią valandą turįs ateiti į kavinę, o per vakarienę visi tik simboliškai pasivaišino.

Šventei pinigus, politikės teigimu, buvo susidėję merui staigmeną rengę bičiuliai ir politiniai bendražygiai.

„Aš pati beveik visiems svečiams iš anksto perskambinau pasakyti, kad vaišės bus tik simbolinės ir ateitų pavalgę. Mane stebina mąstymas, kad per tokius susiėjimus būtina prisivalgyti. Ne kartą esu vakarą praleidusi kavinėje už eurą kitą. Ir neteko patirti, kad kavinė prie sąskaitos už valgius priskaičiuotų dar ir mokestį už pabuvimą jos patalpose“, – stebėjosi B. Valkiūnienė.

Narystė be privilegijų

Teisėsauga galimai įžvelgė, kad S. Tribuišio motyvas papirkti merą galėjo būti siekis patekti į Verslo tarybą. Ji yra viena iš kelių patariamųjų institucijų prie Panevėžio savivaldybės. Tokios tarybos įsteigtos ir kultūros, švietimo sritims.

Pernai patvirtintą šios kadencijos Verslo tarybą sudaro 11 narių: po keturis Savivaldybės ir Panevėžio prekybos, pramonės ir amatų rūmų (PPAR) atstovus, du Panevėžio pramonininkų asociacijos nariai bei vienas – Panevėžio smulkiųjų verslininkų asociacijos. Verslo taryba jokių lėšų neskirsto, o jos sprendimai tėra rekomendacinio pobūdžio Savivaldybei.

S. Tribuišį į šią tarybą delegavę PPAR. Raštišką siūlymą jį įtraukti į tarybą PPAR prezidentas Sigitas Gailiūnas merui ir Savivaldybės administracijos direktoriui įteikė rugsėjo 20-ąją – prieš penkias dienas iki R. Račkausko gimtadienio.

„Į Verslo tarybą svečio teisėmis S. Tribuišį pirmieji pakvietė pramonininkai. Jų asociacija inicijavo klausimą dėl atliekų išvežimo ir tvarkymo mokesčio klausimo. Jis ir šiandien nėra iki galo išspręstas. Pramonininkai S. Tribuišį atvedė kaip žmogų, susirinkusį informaciją ir galintį diskutuoti ta tema. Žiūrime, juk jis jau seniai mūsų rūmų narys“, – aiškino PPAR generalinis direktorius Visvaldas Matkevičius.

Įmones vienijančios asociacijos vadovas tvirtina, jog prikviesti įmonių atstovus dirbti Verslo taryboje nėra paprasta, o buvimas joje nesuteikia jokių privilegijų.

„Tai tik papildomas darbas ir laiko gaišimas. Kadangi PPAR yra verslo asocijuota struktūra, atstovaujanti įmonėms, privalome joje turėti savo atstovus. Kai atsiranda aktyvus žmogus, kuris tuo domisi ir dirba, labai džiaugiamės. Kai atliekų mokesčio klausimą išspręsime, gal bus kitų problemų ir kitą žmogų iš verslo reikės kviestis“, – sako V. Matkevičius.

Prasidėjo nuo atliekų

Kad S. Tribuišis buvo vienas aktyviausių Panevėžio įmonių atstovų, susivienijusių dėl skausmingo ir finansiškai nepakeliamo tapusio atliekų mokesčio, kai šis skaičiuotas ne pagal išvežamą jų kiekį, bet patalpų plotus, patvirtino ir Panevėžio pramonininkų asociacijos direktorius Mantas Gudas. Būtent jo vadovaujama asociacija pirmoji iškėlė šį klausimą bei sutelkė įmones kalbėtis su Savivaldybe per Verslo tarybą. Kaip tik tuomet M. Gudas buvo jos pirmininku.

„Aš, kaip Verslo tarybos pirmininkas, turėjau teisę inicijuoti darbotvarkę. Dėl atliekų mokesčio rinkomės gal 5–8 kartus. S. Tribuišį, kaip aktyvų ir turintį poziciją tuo klausimu, pakvietėme svečio teisėmis“, – pasakojo M. Gudas.

Jau ketvirtus metus Verslo taryboje dirbantis M. Gudas tiesmukas: iš tokios narystės nė vienas negauna nei atlygio, nei jokios kitos asmeninės naudos.

Konkurencijos nėra

Išgirdęs klausimą, ar tarp miesto verslininkų egzistuoja konkurencija dėl patekimo į šią tarybą, M. Gudas tik nusijuokė.

„Sakyčiau, atvirkščiai. Niekas į Verslo tarybą nesiveržia, nes tai papildomas darbas. Verslo žmonės užimti ir dažniausiai juos reikia kalbinti, kad sutiktų. Visi supranta, kad jų laikas ribotas. Nors susirinkimai vyksta iki 10 kartų per metus, bet juose praleistas laikas verslininkui kainuoja. Konkurencijos tikrai nėra“, – tvirtino Panevėžio krašto pramonininkų atstovas.

Jis sako nė įsivaizduoti negalintis, kad narystė Verslo taryboje gali būti asmeniškai naudinga.

„Jokio atlygio, jokios asmeninės naudos iš to tikrai negaunam. Tai absoliučiai visuomeninės pareigos“, – kartojo verslininkas.

Juolab, anot jo, kad ir pačioje Verslo taryboje visi sprendimai priimami bendru sutarimu, o jos idėjos ir pasiūlymai Savivaldybei tėra rekomendacinio pobūdžio ir nereiškia, kad tikrai sulauks politikų pritarimo.

„Turime daug pavyzdžių, kai rekomendavome, bet nebuvo priimta. Ir dėl atliekų mokesčio į mūsų siūlymus buvo tik iš dalies atsižvelgta“, – sako buvęs pirmininkas.

Nesiveržia ne tik Panevėžyje

Šios kadencijos Verslo taryboje miesto pramonininkams atstovausiantis įmonės „Panevėžio stiklas“ generalinis direktorius Gintaras Petrauskas žino, ką reiškia būti skirtingose barikadų pusėse. Jis 2018-ųjų rudenį į verslą perėjo pasitraukęs iš Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus pareigų.

„Praeitoje darbovietėje Kaune irgi dirbau Verslo taryboje, tik kitai pusei. Dabar esu verslo atstovas. Ta patirtis yra gera, nes supranti abi puses ir bandai rasti kompromisinį sprendimą“, – sako G. Petrauskas.

Anot jo, nei Kaune, nei Panevėžyje verslininkai į tokias visuomenines pareigas nesiveržia.

„Šitos visuomeninės pareigos tiesioginę naudą sunkiai atneštų. Man ją sunku įžvelgti.

Bet kažkas turi prisiimti šitą naštą ir dirbti visuomeninį darbą. Visų skaudžios temos yra labai panašios ir visų siekiai panašūs. Galime matyti tik bendrą naudą, bet ir ji nebus šiandien apčiuopiama“, – sako G. Petrauskas.

Ne tos pareigos

Dėl dalyvavimo Verslo taryboje dabar problemų turintis S. Tribuišis sako pamenantis PPAR direktoriaus V. Matkevičiaus žodžius, kai ėmęs viešai ir garsiai kalbėti apie neteisybę dėl verslui užkrauto nelogiško atliekų mokesčio: nori kariauti – eik ir kariauk.

Toks, pasak dabar specialiuoju liudytoju tapusio verslininko, buvo kvietimas jam ateiti į Verslo tarybą.

„Gal suprasčiau įtarinėjimus, jei man būtų pasiūlę „Panevėžio energijos“ direktoriaus postą. Bet narystė šitoje taryboje yra tik visuomeninės pareigos. Neįsivaizduoju, kam galėtų net šauti mintis už jas duoti kyšį. Ar ne paradoksas – visuomenė raginama būti aktyvi, pilietiška, bet kai toks bandai būti, tau ateina „reikalai“, – sako S. Tribuišis.

Dovaną įsimins

Sausio pabaigoje nuo Panevėžio mero pareigų nušalintas R. Račkauskas kategoriškai neigė įtarimus dėl galimo susitarimo su krepšinio klubo „Lietkabelis“ prezidentu Alvydu Bieliausku paimti 3000 eurų kyšį.

„Tokia logika sekant, kas mėnesį gali ką nors sugalvoti. Kažkam, matyt, nepatinka, kaip darbai Panevėžyje vyksta ar ne tie juos vykdo. Kad esu sekamas, tai akivaizdu. Sekamas žmogus kažko blogo, net jei ir norėtų, nedarytų“, – tąkart žurnalistams kalbėjo R. Račkauskas.

O šią savaitę sulaukęs įtarimų dėl per savo gimtadienį iš S. Tribuišio paimto kyšio, nušalintasis meras teigia matantis bandymą sukiršinti jį su rinkimus Panevėžyje svariai laimėjusia komanda bei verslo atstovais.

„Galbūt struktūros stengiasi parodyti, kad komanda mane „pakišo“ ir tokiu būdu kalti pleištą tarp mūsų, kiršinti ir skaldyti? Politinius priešininkus, akivaizdu, alergizuoja, kad ir verslas įsijungia, jaučiasi miesto piliečiais. Pokyčiai, kurie Panevėžiui naudingi, lėtinami ir miestą vėl stengiamasi grąžinti į juodąją skylę. Žmones, ypač verslininkus, labai sunku įtraukti į visuomeninę veiklą, o tai, kas dabar vyksta, juos dar labiau nuo to atgrasys“, – sako R. Račkauskas.

Meras ironizuoja, jog jubiliejaus proga gavo išties įsimintiną dovaną.

„Komanda pakvietė mane į kavinę norėdama padaryti staigmeną. Ot, tikra staigmena – gavau dar vienus įtarimus. Tokios tikrai nesitikėjau“, – ironizuoja R. Račkauskas.

Exit mobile version