Panevėžys jau laukia į menų centrą „Stasys Museum“ atvykstančių turistų, bet apšnerkšta Kranto gatvė, vedanti į šią kultūros meką, svečiams malonius įspūdžius gali užgožti.
Nors iš atnaujintos gatvės statybininkai išsikraustė dar praėjusiais metais, iki šiol ji tarsi niekieno.
Miesto Savivaldybė tikina, kad oficialiai Kranto gatvė tebėra statybvietė, kurioje šeimininkas – ją remontavusi įmonė Panevėžio statybos trestas. Pastarasis atsikerta, esą darbus užbaigęs, bet Savivaldybė nepasirašo darbų atlikimo aktų. Išeities iš tokios padėties abi pusės ieško teisme.
Tačiau joje įsikūrę verslininkai ir gyventojai ne be pagrindo baiminasi, kad teisminiams procesams užsitęsus, centrinė, reprezentacinė gatvelė paskęs šiukšlėse.
Ironizuojama, kad Panevėžys jau laukia į menų centrą „Stasys Museum“ atvykstančių turistų, bet apšnerkštos Kranto gatvės, vedančios į šią kultūros meką, vaizdas svečiams gali suteikti ryškesnių įspūdžių.
Akis bado šiukšlynas
Kaip pasakojo Kranto gatvėje įsikūrusio viešbučio „Romantic“generalinė direktorė Dalia Remeikaitė, nors gatvė baigta remontuoti dar pernai, iki šiol niekas jos nevalo ir netvarko.
Sustatytos naujos šiukšlių dėžės buvo apklijuotos plėvele, bet tikriausiai patys žmonės ją nuplėšė – juk jeigu yra šiukšliadėžė, kodėl negalima ja naudotis?
Tačiau jos taip ir stovi pilnos dvokiančio turinio.
Virstančias atliekas po visą teritoriją nešioja vėjas ir paukščiai.
Prie viešbučio esančią šiukšliadėžę ištuština patys viešbučio darbuotojai, surenka šiukšles, bet tvarkyti visą gatvę neturėtų būti jų rūpestis.
„Esu iš tų žmonių, kurie negali tylėti. Kokia čia statybvietė, jeigu statybininkai, baigę darbus, išsikraustė jau prieš metus? Galų gale net jei oficialiai dar statybvietė, tai centrinė miesto gatvė, ją privalu nors retkarčiais nušluoti ir išvežti šiukšles. Net pernykščiai lapai neišvežti“, – išties baisia netvarka piktinosi verslininkė.
Paklaidina turistus
Negana to, Kranto gatvėje palikti ir klaidinantys ženklai. Pasak D. Remeikaitės, vietiniai, žinantys situaciją, gatve važiuoja kaip įprasta, bet iš kitų miestų ar užsienio atvykusieji sutrinka prieš pat viešbučio teritoriją išvydę „plytos“ ženklą.
„Galvoju, gal pačiai reikės naktį atvažiuoti ir atsukti pora varžtelių, kad būtų galima nuimti tuos klaidinančius kelio ženklus. Kreipiausi į Savivaldybę, man paaiškinta, kad ji negali pakeisti ženklų, nes juos sustatęs pats rangovas. Užsieniečiams susigaudyti – tragedija: kelio ženklai rodo, kad pasiekti mūsų viešbučio neįmanoma“, – pasakojo D. Remeikaitė.
Dar didesnis absurdas laukia grupes į viešbutį atvežančių autobusų vairuotojų.
Po rekonstrukcijos gatvė ne tik susiaurinta, bet ir prieš pat įvažą į viešbučio teritoriją atsirado stulpas, trukdantis įsukti didesniems autobusams. Dabar turistai išleidžiami gatvėje.
„Savivaldybėje patys supranta, kad stulpas pastatytas tikrai ne vietoje, bet neva nieko negali padaryti. Rašiau ir administracijos direktoriui, sakiau ir merui – niekas nepasikeitė. Kažkaip juk reikia spręsti šią problemą. Negi ir gyvensime taip apsidirbę tik todėl, kad kažkas nepridavė gatvės? O gatvės negali priduoti todėl, kad ją padarė 10 cm siauresnę, nei buvo numatyta projekte. Jei PST ir Savivaldybės bylinėjimasis truks trejus metus, ar tiek laiko ir sėdėsime tarp šiukšlių ir su klaidinančiais ženklais?“ – rėžė D. Remeikaitė.
Aiškinasi teisme
Panevėžio savivaldybės administracijos direktoriaus Tomo Juknos teigimu, dėl Kranto gatvės su rangovu – bendrove „Panevėžio statybos trestas“ (PST) vyksta teisminiai procesai.
Nors terminas baigti gatvės rekonstrukciją ir Kultūros centro prieigų kartu su pėsčiųjų tilto per Nevėžį sutvarkymo darbus jau praėjo, palikta daug broko, o tiltas net nepradėtas tvarkyti.
„Rangovas neįgyvendino sutarties. Mūsų akimis, darbai atlikti nekokybiškai arba visai neatlikti, todėl negalime jų priimti. Esame pasisamdę nepriklausomą ekspertą, jis, įvertinęs projektinius sprendinius ir faktinius atliktus darbus, parengs išvadas, ar reikės rangovui kai kuriuos darbus perdaryti, ar jie visgi atitinka techninius reglamentus. Kol kas neturime oficialių duomenų, kad gatvė per siaura, bet kad tam tikrų nukrypimų nuo projekto yra, tai faktas“, – patvirtino T. Jukna.
Jis neatmeta, jog teisminiai procesai gali užsitęsti, mat iki šiol kompromiso su PST rasti nepavyko.
„Rangovas mano, kad visus darbus atliko tinkamai ir už juos turi būti atitinkamai atlyginta. Savivaldybė mato, kad darbai nepadaryti, o dalis tų, kurie padaryti, netinkami. Dabar į šią situaciją įsitraukė teisininkai“, – sakė T. Jukna.
Eismo tvarka nesikeis
Kelių eismo ženklai, kaip ir buvo numatyta projekte, taip pat neįrengti – pagal sutartį tą turėjo padaryti rangovas. Todėl, pasak T. Juknos, Savivaldybė priėmė sprendimą sustatyti laikinus ženklus. Jau artimiausiu metu turėtų atsirasti ženklai, draudžiantys stovėti vienoje Kranto gatvės pusėje prie pat viešbučio „Romantic“ – važiuojant nuo Vasario 16-osios pusės dešinėje.
„Savivaldybė kiek matė būtinumo, sustatė laikinus ženklus dėl vienpusio eismo. Pati eismo tvarka nepasikeitė – liko tokia, kokia buvo anksčiau. Išskyrus tai, kad laikinai, dėl SEMC statybų, buvo leista išvažiuoti į Respublikos gatvę. Dabar tą daryti draudžiama. Eismas bus organizuojamas lygiai taip pat kaip iki gatvės rekonstrukcijos“, – pabrėžė administracijos direktorius.
Išrašys sąskaitas
Argumentą, kad prie viešbučio „Romantic“ įvažos ne vietoje atsirado stulpas, T. Jukna atremia, esą gatvė toje vietoje plati, o pats stulpas apie 50 centimetrų patrauktas į šaligatvį.
„Jeigu teigiama, kad į teritoriją negalima įvažiuoti, nes trukdo stulpas, vadinasi, autobusai važiuoja ant šaligatvio, o taip neturi būti. Gal reikėtų autobusų vairuotojams atnaujinti vairavimo įgūdžius, kad nevažinėtų šaligatviais? Bet jei gatvėje yra stovinčios transporto priemonės, trukdančios įvažiuoti, tuomet šį klausimą galėsime išspręsti“, – sakė T. Jukna.
Dėl tvarkos Kranto gatvėje, anot direktoriaus, irgi atsakingas PST. Savivaldybė ne kartą kreipėsi į įmonę reikalaudama, kad šioji valytų ir prižiūrėtų Kranto gatvę, kuri oficialiai tebėra statybvietė.
T. Jukna tvirtina, jog iš statybų bendrovės nesulaukta jokios reakcijos. Paradoksalu, tačiau šitaip apšniaukštoje gatvėje įsikūręs ir paties PST biuras.
Savivaldybė pasirūpino aprinkti šiukšles, o sąskaitas už tokį darbą siųsti rangovui.
„Tokių apleistų vietų pačiame miesto centre neturėtų būti. Žinoma, patvarkome labai minimaliai, nes objektas užsakovo mums dar neperduotas. Tokioje situacijoje Savivaldybė negali padaryti kažko daugiau. Turime tokį teisinį kazusą, kad negalime to objekto prižiūrėti, nes bus traktuojama, kad jį naudojame kaip tinkamą“, – argumentavo T. Jukna.
Derasi dėl taikos
PST generalinis direktorius Tomas Stukas, motyvuodamas, kad šiuo metu kaip tik vyksta teisminis procesas, nuo komentarų susilaiko.
„Gatvės rekonstrukcija dar pernai baigta pilnai, kaip ir buvo numatyta projekte, bet nepavyksta iki galo susitarti su Savivaldybe. Buvome pateikę darbų užbaigimo aktus, bet Savivaldybė atsisakė juos priimti, dabar deramės dėl taikos. Kol derybos neįvyko, nieko negaliu komentuoti“, – sakė T. Stukas.