Site icon sekunde.lt

ON MEDIA, UAB. ETIKOS KODEKSAS

PATVIRTINTA

ON Media, UAB generalinio direktoriaus

2018 m. rugsėjo 3 d. įsakymu Nr. ONM-416-1

ON MEDIA, UAB

ETIKOS KODEKSAS

I. BENDROSIOS NUOSTATOS

  1. ON Media, UAB, žurnalistų etikos kodeksas (toliau – Kodeksas) nustato pagrindines ON Media, UAB, žurnalistų profesinės etikos taisykles bei principus ir reglamentuoja ON Media, UAB, žurnalistų elgesį tiek vykdant profesinę veiklą, tiek kasdieniame gyvenime tam, kad būtų užtikrintas tinkamas žurnalistų funkcijų atlikimas.

  2. ON Media, UAB, misija – tarnauti visuomenei, teikiant objektyvią, patikimą ir išsamią informaciją Panevėžio mieste ir rajone gyvenantiems žmonėms, kurti ir publikuoti profesionalius šviečiamuosius, kultūros ir meno sklaidos straipsnius, telkiančius ir vienijančius pažangai, užtikrinti nuomonių įvairovę ir sukurti galimybes atvirai visuomenės diskusijai.

  3. ON Media, UAB, vizija – būti lyderiaujančių, patikimiausių ir etiškų daugiakanalių visuomenės informavimo priemonių leidėju Panevėžio regione.

  4. ON Media, UAB, vertybės – patikimumas, objektyvumas, informacijos įvairovė. Dienraštis „Sekundė“, savaitraštis „Panevėžio balsas“ ir portalas www.sekunde.lt yra laisvos ir nepriklausomos žiniasklaidos priemonės.

  5. ON Media, UAB, žurnalistai savo veikloje vadovaujasi LR Konstitucija, LR Visuomenės informavimo įstatymu, Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos rezoliucija Nr. 1003 „Dėl žurnalistikos etikos“, LR Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymu, LR Asmens duomenų teisinės apsaugos įstatymu, Europos Žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių apsaugos konvencija bei Kodeksu.

II. SĄVOKOS

Kodekse vartojamos sąvokos:

  1. Asmens kritika – asmens ar jo veiklos nagrinėjimas ir vertinimas neįžeidžiant asmens garbės ir orumo, nepažeidžiant jo privataus gyvenimo, nesumenkinant dalykinės reputacijos. (Šaltinis: Visuomenės informavimo įstatymas, 7 str.)

  2. Asmeninis interesas – žurnalisto (ar jam artimo asmens) moralinė skola, moralinis įsipareigojimas, turtinė ar neturtinė nauda arba kitas panašaus pobūdžio interesas.

  3. Nuomonė – visuomenės informavimo priemonėse skelbiamas požiūris, nusimanymas, nuovoka, supratimas, mintys arba komentarai apie bendro pobūdžio idėjas, faktų ir duomenų, reiškinių ar įvykių vertinimai, išvados ar pastabos apie žinias, susijusias su tikrais įvykiais. Nuomonė gali remtis faktais, pagrįstais argumentais ir paprastai ji yra subjektyvi, todėl jai netaikomi tiesos ir tikslumo kriterijai, tačiau ji turi būti reiškiama sąžiningai ir etiškai, sąmoningai nenuslepiant ir neiškreipiant faktų ir duomenų. (Šaltinis: Visuomenės informavimo įstatymas, 36 str.)

  4. Privataus pobūdžio informacija – žmogaus teisės į privataus gyvenimo apsaugą užtikrinimo požiūriu neskelbtina informacija apie žmogaus asmeninį ir jo šeimos gyvenimą, jo sveikatą ir kt. (Šaltinis: Visuomenės informavimo įstatymas, 45 str.)

  5. Privatus gyvenimas – asmeninis žmogaus, jo šeimos gyvenimas, gyvenamoji aplinka, kurią sudaro fizinio asmens gyvenamoji patalpa, jai priklausanti privati teritorija ir kitos privačios patalpos, kurias fizinis asmuo naudoja savo ūkinei, komercinei ar profesinei veiklai, taip pat fizinio asmens psichinė ir fizinė neliečiamybė, garbė ir reputacija, slapti asmeniniai faktai, fizinio asmens fotonuotraukos ar kiti atvaizdai, informacija apie fizinio asmens sveikatą, privatus susirašinėjimas ar kitoks ryšio palaikymas, fizinio asmens pažiūros, įsitikinimai, įpročiai ir kiti duomenys, kuriuos galima naudoti tik jam sutikus. (Šaltinis: Visuomenės informavimo įstatymas, 46 str.)

  6. Reklama – bet kokia forma ir bet kokiomis priemonėmis reklamos užsakovo interesais arba savireklamos tikslais skleidžiama informacija apie politinę veiklą, fizinio arba juridinio asmens ūkinę, komercinę, finansinę ar profesinę veiklą, skatinanti įsigyti prekių ar naudotis paslaugomis.

  7. Viešasis asmuo – valstybės politikas, teisėjas, valstybės ar savivaldybės pareigūnas, politinės partijos ir (ar) asociacijos vadovas, kuris dėl einamų pareigų arba savo darbo pobūdžio nuolat dalyvauja valstybinėje ar visuomeninėje veikloje, arba kitas fizinis asmuo, jeigu jis turi viešojo administravimo įgaliojimus ar administruoja viešųjų paslaugų teikimą arba jeigu jo nuolatinė veikla turi reikšmės viešiesiems reikalams. (Šaltinis: Visuomenės informavimo įstatymas, 78 str.)

  8. Viešas interesas – teisėtas asmens ar grupės asmenų interesas, kuris atspindi ir išreiškia pamatines visuomenės vertybes, kurias įtvirtina, saugo ir gina Konstitucija: visuomenės atvirumas ir darna, teisingumas, asmens teisės ir laisvės, teisės viešpatavimas ir kt.

  9. Viešoji veikla – bet koks žurnalisto elgesys viešojoje vietoje. Viešoji vieta – tai viešoji erdvė, į kurią turi teisę patekti kiti asmenys be kieno nors leidimo ir kurioje būnant asmeniui keliami tam tikri elgesio reikalavimai – gerbti ir nepažeisti kitų žmonių teisių, rimties, netrukdyti jiems. Viešąja vieta laikomi ir socialiniai tinklai, kuriuose žurnalistai skelbia informaciją.

  10. Visuomenėje žinomas asmuo – asmuo, dėl savo veiklos ir (ar) gyvenimo būdo nuolat sulaukiantis visuomenės ir žiniasklaidos dėmesio.

  11. Žurnalistas – fizinis asmuo, kuris profesionaliai renka, rengia ir teikia medžiagą ON Media, UAB, žiniasklaidos priemonėms pagal sutartį su ON Media, UAB.

III BENDRIEJI ŽURNALISTŲ DARBO PRINCIPAI

  1. Žurnalistas privalo užtikrinti viešąjį interesą, t. y. ginti ir saugoti visuomenės interesą būti informuotai.

  2. Galimybė gauti ir skleisti informaciją, būdama viena iš pagrindinių žmogaus teisių, turi būti gerbiama, tačiau ją įgyvendinant privalu garantuoti visas kitas žmogaus teises ir laisves. Atsižvelgiant į šių žmogaus teisių sąveiką, būtina nuolat siekti jų teisingos pusiausvyros.

  3. Bendraudamas su valstybės ir visuomenės institucijomis, įstaigomis, viešais ir privačiais asmenimis, žurnalistas privalo veikti pagarbiai, korektiškai ir dalykiškai, laikydamasis nustatytų elgesio standartų bei gerbdamas kitų asmenų teises.

  4. Žurnalistas turi kritiškai vertinti savo informacijos šaltinius, atidžiai ir rūpestingai tikrinti faktus, remtis keliais šaltiniais, skleisti tik teisingą, patikrintą informaciją. Nesant galimybės patikrinti informacijos šaltinio patikimumo, apie tai turi būti nurodyta skelbiamoje informacijoje. Anonimiškai cituojama tik išimtiniais atvejais, kai to pageidauja asmuo, galintis nukentėti.

  5. Žurnalistas privalo atskirti faktus nuo nuomonės.

  6. Žurnalistas, rinkdamas, rengdamas ir pateikdamas informaciją, turi būti objektyvus, teisingas ir sąžiningas, pateikti bent dvi skirtingas nuomones, ekspertų vertinimus, kurie neprieštarauja teisės aktams ir žmogiškosioms vertybėms.

  7. Prašydamas informacijos, žurnalistas turi prisistatyti, nurodyti redakciją ir pareigas bei pranešti žmogui, kad jo žodžiai gali būti viešai paskelbti visuomenės informavimo priemonėse. Šis reikalavimas netaikomas žurnalistiniam tyrimui ar socialiniam eksperimentui.

  8. Norėdamas gauti informaciją, žurnalistas neturi teisės informacijos šaltiniui daryti spaudimo ar siūlyti už ją atlyginti, taip pat piktnaudžiauti savo visuomeniniu statusu ir profesinėmis galimybėmis.

  9. Žurnalistai negali išskirti ar akcentuoti nė vienos politinės organizacijos, valstybės institucijos ar kitų interesų grupių požiūrio, o skelbiama informacija privalo būti atribota nuo asmeninių pažiūrų ir interesų grupių įtakos.

  10. Žurnalisto reiškiama pozicija ON Media, UAB, arba jos leidžiamų žiniasklaidos priemonių vardu turi būti suderinta su ON Media, UAB, vadovybe.

  11. Žurnalistai pripažįsta savo klaidas ir netikslumus, vos tik sužinoję juos ištaiso, toje pačioje visuomenės informavimo priemonėje nurodydami, kas buvo pakeista ir (ar) papildyta.

  12. Jeigu tikrovės neatitinkantys duomenys buvo paskleisti per ON Media, UAB, leidžiamas žiniasklaidos priemones, asmuo, apie kurį šie duomenys buvo paskleisti, turi teisę surašyti paneigimą, kuriame turi būti nurodyta, kokia paskelbta informacija neatitinka tikrovės, kada ir kur ji buvo paskelbta, kokie paskelbtos informacijos teiginiai žemina fizinio asmens garbę ir orumą ar pažeidžia juridinio asmens dalykinę reputaciją, ir pareikalauti, kad šią informaciją paskleidusi žiniasklaidos priemonė tokį paneigimą paskelbtų.

IV ASMENS PRIVATUMO GERBIMAS

  1. Žurnalistui dera nurodyti, kas jam suteikė informaciją. Jis privalo gauti leidimą iš informaciją suteikusio asmens remtis jo vardu.

  2. Jeigu informacijos šaltinis prašo išlaikyti jo tapatybę paslaptyje, žurnalistas turi užtikrinti jų anonimiškumą. Tokiu atveju žurnalistas ir ON Media, UAB, prisiima teisinę ir moralinę atsakomybę dėl skelbiamos informacijos patikimumo.

  3. Žurnalistas ir ON Media, UAB, turi teisę išsaugoti informacijos šaltinio paslaptį, neatskleisti informacijos šaltinio, išskyrus įstatymų nustatytais atvejais.

  4. Įpareigoti atskleisti informacijos šaltinį arba taikyti įstatymuose nustatytas prievartos priemones, kuriomis siekiama atskleisti informacijos šaltinį, gali tik teismas motyvuotu sprendimu, kai yra šios sąlygos: atskleisti informacijos šaltinį būtina dėl gyvybiškai svarbių ar kitų ypač reikšmingų visuomenės interesų, taip pat siekiant užtikrinti, kad būtų apgintos asmenų konstitucinės teisės ir laisvės ir kad būtų vykdomas teisingumas, ir kai kitomis priemonėmis atskleisti informacijos šaltinį nėra galimybės arba jos jau yra išnaudotos.

  5. Žurnalistai anoniminiais šaltiniais naudotis gali tik ypatingais atvejais, kai tai būtina ginant viešąjį interesą ir (ar) šaltiniui gali kilti pavojus. Žurnalistai turi įsitikinti, kad anoniminio šaltinio suteikta informacija yra patikima, autentiška.

  6. Skelbdamas informaciją iš socialinių tinklų asmeninių (neviešų) paskyrų, žurnalistas įvertina, ar yra viešasis interesas tokiai informacijai gauti ir ją skelbti.

  7. Prieš skelbdamas informaciją iš socialinių tinklų viešų ir asmeninių paskyrų, žurnalistas privalo patikrinti jos atitiktį tikrovei.

  8. Siekiant nepažeisti asmens teisių, apsaugoti jo garbę ir orumą, renkant ir viešai skelbiant informaciją, žurnalistui draudžiama be asmens sutikimo filmuoti, fotografuoti, daryti garso ir vaizdo įrašus fizinio asmens gyvenamojoje patalpoje, fizinio asmens privačioje namų valdoje ir jai priklausančioje aptvertoje ar kitaip aiškiai pažymėtoje teritorijoje, nepaisant to, ar tas asmuo yra nurodytose vietose.

  9. Žurnalistui draudžiama filmuoti, fotografuoti ar daryti garso ir vaizdo įrašus neviešų renginių metu be organizatorių, turinčių teisę rengti tokius renginius, sutikimo.

  10. Žurnalistui draudžiama filmuoti ir fotografuoti asmenį su aiškiais fiziniais trūkumais be šio asmens sutikimo arba filmuoti ir fotografuoti asmenį jam esant bejėgiškos būklės dėl sveikatos sutrikimo.

  11. Žurnalistas ir ON Media, UAB, privalo rūpintis vaikų gerove, skelbiamojoje informacijoje nesukelti vaikams sielvarto ar baimės. Vaikas gali būti fotografuojamas, filmuojamas ar įrašinėjamas tik turint vieno iš tėvų, globėjų ar rūpintojų ir paties vaiko sutikimą, tačiau bet kuriuo atveju nekenkiant teisėtiems vaiko interesams.

  12. Žurnalistas ir ON Media, UAB, privalo vadovautis taisykle, kad kritikos ribos privataus asmens atžvilgiu yra daug siauresnės nei viešojo asmens atžvilgiu, todėl informuodami apie privatų asmenį pirmenybę turi teikti privataus gyvenimo apsaugai, o apie viešąjį asmenį – viešajam interesui.

  13. Žurnalistas ir ON Media, UAB, turi užtikrinti, kad kritika būtų nukreipta į žmogaus veiksmus, bet ne į asmenį. Fizinio arba juridinio asmens kritika – asmens ar jo veiklos nagrinėjimas ir vertinimas neįžeidžiant asmens garbės ir orumo, nepažeidžiant jo privataus gyvenimo, nesumenkinant dalykinės reputacijos. Neigiamai kritikuojamam asmeniui visada turi būti suteikta galimybė paaiškinti, patikslinti, paneigti informaciją. Jeigu tokios galimybės nėra arba asmuo atsisako pasinaudoti šia galimybe, būtina apie tai pranešti tame pačiame kūrinyje.

  14. Žurnalistai negali žeminti, nepagarbiai atsiliepti, žmogų menkinti dėl jo vardo, pavardės, rasės, tautybės, etniškumo, religinių įsitikinimų, amžiaus, lyties, seksualinės orientacijos, negalios ar išvaizdos net ir tada, kai žmogus yra padaręs nusikaltimą.

  15. Žurnalistas ir ON Media, UAB, privalo laikytis nekaltumo prezumpcijos. Žmogų kaltu gali pripažinti tik teismas įsiteisėjusiu sprendimu arba nuosprendžiu.

  16. Žurnalistas turi teisę neleisti skelbti savo parengtos informacijos, jeigu jos turinys redakcinio rengimo metu buvo iškreiptas.

  17. Žurnalistas turi teisę publikacijas ar programas skelbti savo pavarde, slapyvardžiu ar anonimiškai.

V. REDAKCIJOS NEPRIKLAUSOMUMAS IR VEIKLOS SKAIDRUMAS

  1. ON Media, UAB, ir joje dirbantys žurnalistai yra laisvi ir nepriklausomi. Žurnalistas turi atsisakyti vykdyti vadovo užduotį, jei ši prieštarauja šalies įstatymams ar žurnalisto etikai.

  2. ON Media, UAB, savininkai ir vadovai negali reikalauti, kad žurnalistas nusižengtų profesinei etikai ir įstatymams. Žurnalistui draudžiama profesinėje bei viešojoje veikloje skelbti reklaminio pobūdžio informaciją, naudoti savo vardą, atvaizdą ar balsą reklamoje, išskyrus atvejus, kai tokio pobūdžio informacija siekiama socialinių ar humanistinių tikslų ar reklamuojant žurnalistų sukurtą kūrinį ar ON Media, UAB, veiklą.

  3. Draudžiama ON Media, UAB, leidžiamose visuomenės informavimo priemonėse reklamą pateikti kaip nešališką informaciją ar kitaip ją slėpti.

  4. Žurnalistai neturi teisės imti jokių dovanų, priedų ar kitokio atlyginimo ar gauti kitokios naudos iš ON Media, UAB, užsakovų, tiekėjų ar kitų asmenų, susijusių su ON Media, UAB, veikla (įskaitant įmonės konkurentus, potencialius klientus ir tiekėjus bei kitus asmenis).

  5. Žurnalistų profesinė bei viešoji veikla nesuderinama su darbu valstybės ir vietos valdžios institucijose, dalyvavimu politinių partijų veikloje.

  6. Dalyvaudami visuomeninėje veikloje žurnalistai, rinkdami, rengdami ir pateikdami informaciją, turi vengti interesų konflikto arba informuoti auditoriją apie sąsajas su tokia veikla.

  7. Žurnalistas privalo nusišalinti nuo užduoties vykdymo, jei šioji susijusi su žurnalisto asmeniniais interesais. Redakcija turi teisę nušalinti žurnalistą nuo užduoties vykdymo vengdama interesų konflikto.

  8. Reikšdamas nuomonę viešojoje erdvėje ON Media, UAB, leidinių vardu, redakcijos darbuotojas privalo gauti vadovybės leidimą. Darydamas įrašus, skelbdamas nuotraukas ir vaizdo medžiagą socialiniuose tinkluose redakcijos darbuotojas neturi kenkti savo profesiniam prestižui.

  9. Žurnalistas neturi naudoti turimos profesinės informacijos asmeniniams interesams.

  10. Žurnalistui ir visiems ON Media, UAB, darbuotojams draudžiama menkinti ON Media, UAB, vardą ir (ar) dalykinę reputaciją.

VI. BAIGIAMOSIOS NUOSTATOS

  1. Gautus skundus dėl ON Media, UAB, žurnalistų galimai padarytų Kodekso nuostatų pažeidimų nagrinėja ON Media, UAB, žurnalistų etikos komisija, sudaryta ON Media, UAB, generalinio direktoriaus įsakymu.

  2. Žurnalistų veikla, kai pažeidžiamos Kodekso nuostatos, yra pagrindas darbdaviui taikyti drausminio poveikio priemones.

  3. Šis Kodeksas gali būti nuolat pildomas ir atnaujinamas.

Exit mobile version