Panevėžyje pirmoji prakartėlė dar nė neprasidėjus adventui įrengta ne kurioje nors miesto bažnyčioje, o Juozo Masiulio knygyno kieme.
Jos sumanytoja Karolina Masiulytė-Paliulienė šįmet į aukso gimusiam kūdikiui atnešusio karaliaus dėžutę subėrė šeimos vertybę – jos tėčio Jono Masiulio iš įvairių šalių suvežtą monetų kolekciją.
Prancūzijoje statoma anksčiau
K. Masiulytė-Paliulienė sako puikiai žinanti, kad prakartėlės Lietuvos katalikų bažnyčiose pastatomos prieš pat Kalėdas. Tačiau, pasak jos, kitaip yra Prancūzijoje, iš kur ji pati kilusi.
Ten, anot ponios Karolinos, ir viešosiose vietose, ir namuose prakartėlės imamos statyti gerokai prieš Kristaus gimimo šventę.
„Prancūziškose prakartėlėse būna ne tik Jėzaus, jo tėvų, karalių, piemenų, tvarto gyvulėlių figūrėlės. Į prakartėles stengiamasi sudėti kuo daugiau žmonių, atskleidžiant jų amatą“, – paaiškino K. Masiulytė-Paliulienė.
Jos vaikystės namų prakartėlėje tarp kitų personažų būta kepėjo, kalvio.
„Buvo net ir vagis“, – pamena pašnekovė.
Ir pačiai, ir kitiems vaikams tas vagis atrodė nederantis būti ten, kur gimė Kristus. Tačiau tėtis paaiškinęs, kad Dievas savo sūnų į Žemę atsiuntė dėl visų žmonių ir trokštama visų, taigi, ir vagies, išganymo.
„Anksčiau nei įprasta Lietuvoje knygyno kieme prakartėlę pastatėme dar ir todėl, kad šiuo metu mūsų Žemėje labai neramu. Karas vyksta net ir toje vietoje, kur gimė pats Jėzus. Kariauja užpulta Ukraina, žūsta ir suaugusieji, ir vaikai. Tad prakartėlę suskubome statyti kaip ramybės, tikėjimo, vilties simbolį“, – pabrėžė K. Masiulytė-Paliulienė.
J. Masiulio knygyno savininkė sako tikinti, kad prakartėlės, prie kurios ateina nemažai vaikų, buvimas ugdys jų gerumą.
Panevėžys – vienas iš nedaugelio šalies miestų, kuriame po atviru dangumi stovi prakartėlė su išdrožtais bibliniais personažais. P. ŽIDONIO nuotr.
Vietoje aukso – įvairių šalių monetos
Prakartėlę, kurioje ėdžiose guli Jėzus, šalia jo klūpo Mergelė Marija, už jos stovi žemiškasis tėtis Juozapas, naujagimį lanko Trys Karaliai bei piemuo, o šalia stovi ir avytė su ilgaausiu asilėliu, šiemet papildė ir jautukas.
Meistras išdrožė ne visą jo figūrą, vien raguotą galvą. Kompozicija sukurta taip, tarsi jautis stovėtų už aptvaro ir žvelgtų į gimusį kūdikėlį.
Vienam karaliui, kurį Šventasis Raštas pristato kaip gimusiam kūdikiui atnešusį aukso, medžio drožėjas Romualdas Kaminskas šiemet į rankas įdėjo naują dėželę. Žinia, aukso joje nėra, tačiau K. Masiulytė-Paliulienė sumanė auksą pakeisti pinigais.
„Į dėželę subėriau tėčio monetų kolekciją. Jos parsivežtos iš pačių įvairiausių pasaulio kraštų. Tarp visų kitų subertos Amerikoje, Šveicarijoje, Didžiojoje Britanijoje, Irane, Nigerijoje cirkuliavusios monetos, kai ten lankėsi tėtis. Įbėriau ir Prancūzijos monetų“, – vardijo knygyno savininkė.
Atrinkdama įvairių šalių monetas K. Masiulytė-Paliulienė sako svarsčiusi, kad legenda Tris Karalius pristato kaip garsius išminčius, mokslininkus, tyrinėtojus, gimusio Jėzaus aplankyti atvykusius iš įvairių pasaulio šalių. Tad į vieno jų dovanų dėželę ir subertos įvairių šalių monetos.
„Tie, kas lankė mūsų prakartėlę, pamatė, kad šiemet į ėdžias paguldytas Jėzus apklotas. Kai tik pastatėm prakartėlę, jis gulėjo suvystytas, kitais metais buvau įtikinta, kad lai būna atidengtos jo kojelės ir rankutės. Tačiau visą tą laiką man buvo gaila šąlančio kūdikėlio, tad šiemet jį apklojome lino apklotėliu“, – sakė K. Masiulytė-Paliulienė.
P. ŽIDONIO nuotr.
Kai Jėzaus ieškojo pareigūnai
Prakartėlės knygyno kieme sumanytoja prisiminė liūdną istoriją, kai prieš porą metų kūdikėlis Jėzus buvo dingęs.
Nenustatyti niekdariai medinę Jėzaus skulptūrą išėmė iš ėdžių ir, per miestą nunešę maždaug puskilometrį, įmetė į pusnį. Gana greitai drožinys buvo surastas, jį pusnyje pamatęs, iš jos ištraukęs, o vėliau su mama į J. Masiulio knygyną atnešęs mokinukas gavo knygyno dovanų.
Šis faktas savotiškai siejasi su K. Masiulytės-Paliulienės vaikystės prakartėle, kurioje būta ir vagies.
„Žinoma, skaudu, kad kūdikėlio Jėzaus drožinys buvo pavogtas. Bet man toji vagystė primena ir tai, kaip ji suvienijo Panevėžio žmones. Sulaukėme tuomet daug reakcijų, rūpesčio. Skaudu buvo ne tik mums, pastačiusiems prakartėlę, bet ir tiems, kas matė, kad joje nebėra Jėzaus“, – pamena K. Masiulytė-Paliulienė.
Tuomet žiūrėdama vieną respublikinės televizijos laidą prajuko išgirdusi policijos pareigūnui užduotą klausimą, ar anksčiau yra tekę ieškoti Jėzaus. Pareigūnas atsakė, kad į tokias paieškas leidžiasi pirmą kartą.
„Į dėželę subėriau tėčio monetų kolekciją.“
K. Masiulytė-Paliulienė
Gyvena laukimu
Prakartėlė jau stovi ir K. Masiulytės-Paliulienės namuose Vilniuje.
Kitaip nei buvę vaikystėje, kepėjo, kalvio, vagies joje nėra.
„Pastačiau iš medžio išdrožtą Šventąją Šeimą“, – teigia ponia Karolina.
Paliulių šeima Vilniuje gyvena daugiabutyje. Tad šalia buto, ant elektros skydinės Karolina sako pakabinusi ir advento vainiką, papuoštą įvairiaspalvėmis lemputėmis.
„Norėjosi, kad gražu būtų ne tik mums, bet ir pro šalį einantiems kaimynams“, – sumanymą pakomentavo K. Masiulytė-Paliulienė.
Šiųmetis Kalėdų laukimas jos šeimoje persipina ir su anūkėlio laukimu.
Trejų metų dukrelę Petrą auginanti Paliulių dukra Lina laukiasi.
„Savo anūkams, o ir viso pasaulio vaikams, taip pat ir suaugusiems linkiu ramybės ir taikos. To maldose labiausiai ir prašau Dievo“, – pabrėžia ponia Karolina.
P. ŽIDONIO nuotr.
Prakartėlę papildo kasmet
Prakartėlę prie J. Masiulio knygyno išdrožęs, šiemet ją jautuku papildęs medžio meistras Romualdas Kaminskas teigė, kad prie išdrožtų figūrų padirbėti tenka kasmet.
„Visos figūros – ne statiškos, nes juda jų rankos. O kai taip pagamintos, džiūstant medžiui išsiklibina varžtai, tad tenka juos persukti, sutvirtinti“, – paaiškino meistras.
R. Kaminskas prisipažino, kad jam labai smagu dėl to, kad prakartėlę išdrožti užsakiusi ponia Karolina kasmet paprašo ją papildyti. Tad šiemet R. Kaminskas išdrožęs jaučio galvą.
„Visas jautis prakartėlėje nebebūtų sutilpęs, tad įmontavau galvą“, – šypsosi kūrėjas.
O prakartėlės asiliukas turi dvi paskirtis.
Šventėms praėjus, prie asilėlio montuojamos lingės ir jis tampa sūpuoklėmis K. Masiulytės-Paliulienės anūkei Petrai.