UAB „Plieninis skydas“ nuotr.

Būsto durys – namų sargas

Būsto durys – namų sargas

Įėjimo durys – vienas pagrindinių pastato eksterjero estetinių akcentų. Bet itin svarbu yra jų saugumas. Smagu, kad šiuolaikiniai šarvuotųjų durų gamintojai gali pasiūlyti beveik neribotas dizaino galimybes, tačiau vertėtų žinoti, kas lemia, kad durys bus ne tik gražios, bet ir saugios. Saugumą užtikrinančias durų konstrukcijų dalis aptariame su UAB „Plieninis skydas“ komercijos direktoriumi Marku Vyšniausku.

UAB „Plieninis skydas“ nuotr.

Stakta

Kaip teigia „Plieninio skydo“ komercijos vadovas, silpnoji nebrangių durų vieta dažniausiai būna stakta, tiksliau – jos profilis. Klaida būtų šarvuotųjų durų staktą gaminti iš tuščiavidurio stačiakampio profilio ir tvirtinti ją prie angokraščio paprastomis mūrvinėmis. Tokios staktos turi nemenkų trūkumų: vyrius prie jų tenka virinti iš išorės, tad juos tampa lengviau išlaužti ar nupjauti; staktos tvirtinimo kaiščiai nebūna apsaugoti ir juos lengva nupjauti nuėmus išorinį durų apvadą. Be to, tokią staktą lengva palenkti laužtuvu, ištraukti iš jos spynų kaiščius ir šitaip atidaryti duris.

Saugesnės yra tos metalinės staktos, kurios turi daugiau lenkimo briaunų. Kuo daugiau, tuo jos tvirtesnės. „Saugumą užtikrintų mažiausiai šešių kampų lankstytas profilis“, –pasakoja M. Vyšniauskas. Lankstyto profilio staktos turi ir papildomą šilumos bei garso izoliacijos privalumą: tokį profilį galima iš vidaus apšiltinti mineraline vata, o ilgo ir gana siauro uždaro stačiakampio vamzdžio ertmės tolygiai apšiltinti beveik neįmanoma.

Kad ir kokia būtų stakta, tačiau, pritvirtinta prie angokraščio paprasčiausiu būdu – viena mūrvinių eile, įsilaužėliui ji yra įveikiama. M. Vyšniauskas rekomenduoja atkreipti dėmesį, ar jūsų durų stakta pritvirtinta keliomis mūrvinių eilėmis, kad, laužiant laužtuvu, ją būtų sunkiau išjudinti per vertikalią ašį. „O užvis geriausia, – pataria specialistas, – jei kiekviena mūrvinė būtų uždengta specialia apsaugine įvore. Taip įtvirtinta stakta bus stabili, įsilaužėlis jos nepajėgs išlenkti ir išlaužti“.

Tarpas tarp sumontuotos staktos ir angokraščio turėtų būti sandariai užpurškiamas montavimo putomis. Montavimo siūlės uždengiamos durų apvadais, prisukant juos varžtais arba priklijuojant.

Spyna

UAB „Plieninis skydas“ nuotr.

Durys saugios, jeigu papildomai apsaugotas durų plotas prie spynos. Aukštesnės klasės šarvuotosiose duryse montuojamos apsauginės spynų dėžutės, papildomai apsunkinančios įsilaužėliams prieigą prie pačios spynos. Taip pat svarbus ir rakinimo taškų skaičius. „Kuo daugiau durys turi fiksavimo taškų, tuo sunkiau jas išlaužti, – pagrįstai teigia M. Vyšniauskas. – Todėl reikėtų rinktis tokias, kurių spynoje pasukus raktą, metaliniai kaiščiai įlenda į staktą ne viena kryptimi, kaip paprastų durų spynos liežuvėlis, o dviem ar trimis. Be to, fiksuoti (nepriklausomi nuo spynos) kaiščiai uždarant duris turėtų įeiti į staktą ir vyrių pusėje“.

Šarvuotosios durys pagal Europos standartą LST EN 1627:2011 „Įeinamųjų durų sąrankos, langai, apdarinės sienos, grotos ir langinės. Atsparumas įsilaužimui. Reikalavimai ir klasifikavimas“ skirstomos į kelias saugumo klases. RC1 klasės durys teapsaugo nuo elementaraus įsilaužimo naudojant fizinę jėgą, RC2 – nuo atsitiktinio įsilaužėlio su įsilaužimo įrankiais, o RC5 ir RC6 jau gali būti naudojamos net ypač saugomuose kariniuose objektuose ir yra atsparios net patyrusių įsilaužėlių, apsiginklavusių elektriniais pjovimo ir gręžimo ar kalimo įrankiais, pastangoms.

„Spynai galioja tokia taisyklė: ji visada turėtų būti aukštesnės saugumo klasės nei durys“, – pasakoja M. Vyšniauskas ir tuoj pat išvardija: RC2 saugumo klasės duryse turėtų būti bent viena spyna, kurios saugumo klasė 3 ir didesnė, RC3 – 5, o duryse nuo RC4 klasės turėtų būti sumontuota bent viena aukščiausios – 7 – klasės spyna. Tai nėra tiesiog durų gamintojo rekomendacija  – tai numatyta ir durų saugumo klases apibrėžiančiame standarte LST EN 1627:2011. Siekiant didesnio saugumo, rekomenduojama į duris montuoti daugiau nei vieną spyną.

Seifinės spynos – saugesnės

Spyna būna laužiama įvairiais būdais: į ją kėsinamasi visrakčiu, bandoma pragręžti, išlaužti šerdį, spynos cilindrą išmušti kiaurai pro spyną ar, praplėtus staktą, išstumti iš vietos spynos liežuvėlį… Tad specialistai rekomenduoja į saugias lauko duris statyti mažų mažiausiai vieną seifinio tipo spyną. Maža to, visų spynų liežuvėlius (arba kaiščius, į staktą įeinančius iš kelių durų plokštumos kraštų) staktoje vertėtų apsaugoti metalinėmis įvorėmis.

Ištisinis metalas

„Būna, kad vienadieniai gamintojai sumontuoja užsakovams šarvuotąsias duris, kurių varčia tiesiog keliuose taškuose suvirinta iš metalo atliekų arba dar blogiau – iš metalo suvirintas tik varčios rėmas, o vidurys – tuščiaviduris, – papasakoja UAB „Plieninis skydas“ vadovas. – Yra tekę matyti, kai, atplėšus išorinę durų apdailos plokštę, tapo aišku, kad durų karkasas surinktas iš… baldinės plokštės! Kokybiškų, saugių išorinių durų požymis – ištisinis metalo lakštas“.

Saugumo įrodymai

Pagrindinis kiekvienam vartotojui prieinamas įrodymas, kad perkamos durys išbandytos ir atitinka pardavėjo deklaruojamą saugumą – tai įgaliotosios laboratorijos išduotas sertifikatas su nurodyta šio gaminio saugumo klase. Lietuvoje tokios laboratorijos nėra nė vienos, tad gamintojams tenka vežti savo gaminius į užsienį. Tai gali būti, tarkim, „Ift Rosenheim GmbH“ laboratorija Vokietijoje arba „SBSC“ Švedijoje…

Gamintojas savo teiginius gali pagrįsti ne tik durų, bet ir spynų sertifikatais, deklaruoti kitų elementų saugumo klasę. „Kritiškai vertėtų vertinti ir kainą, – pripažįsta M. Vyšniauskas. – Jei tos pačios saugumo klasės duris kur nors radote pirkti gerokai pigiau, tam yra priežastis, ir ji beveik visuomet bus ne saugumo naudai“.

Geriau – priemonių rinkinys

Deja, nėra būdų, atsižvelgiant, pavyzdžiui, į miesto rajoną ar kaimynų konfliktiškumo lygį, objektyviai apskaičiuoti, kokios saugumo klasės durų reikia. Tenka remtis subjektyvia užsakovo nuomone. M. Vyšniauskas linkęs manyti, kad užsakovo pasirenkamas durų saugumo lygis priklauso nuo jo nepasitikėjimo aplinka ir nesaugumo jausmo.

Kad ir kaip ten būtų, visuomet geriau ne viena saugumo priemonė, o jų rinkinys, kurio būtinoji sudedamoji dalis būtų durys. „Vagis visuomet įgudusiu žvilgsniu įvertins, kiek laiko jam prireiktų durims išlaužti ir kiek triukšmo jis sukeltų tai darydamas, – pasakoja M. Vyšniauskas. – Jis stengsis išvengti tokių durų, kur įsilaužimas truktų pernelyg ilgai ar sukeltų pernelyg daug triukšmo. Mat patrauktų aplinkinių dėmesį ir iškiltų pavojus, kad pilietiški kaimynai ar paprasti praeiviai iškvies policiją“.

Specialisto nuomone, jei durys atrodo atlaikysiančios laužimą ilgiau nei 3–5 min., vagys gali taip ir nepasiryžti su jomis galynėtis.

Pilietiška kaimynystė yra didis gėris, bet ji gyvuoja ne kiekviename name. Tad svarbia saugumo dalimi dar galėtų tapti apsaugos sistema, stebėjimo kamera, būsto draudimas ne tik nuo vagysčių, bet ir nuo gaisro, vandens užliejimo bei kitų nelaimių.

RC4 saugumo klasės durų požymiai

  • Šarvuotosios durys testuojamos laboratorijoje, skaičiuojant, kiek laiko joms pavyks išlaikyti net ne vieno, o kelių „vagių“ bandymus įsilaužti profesionalų įrankiais. UAB „Plieninis skydas“ nuotr.

    Spynos apsaugotos dviem gręžimui atspariomis plokštelėmis.

  • Spynų korpusai paslėpti plieninėse dėžutėse, o viena iš spynų – ne žemesnės nei 7 saugumo klasės.
  • 8 rakinimo taškai vyrių pusėje.
  • 6 rakinimo taškai spynų pusėje ir dar po du nukreipti į viršų bei apačią. Staktoje kiekvieną spynos kaištį saugo atskira apsauginė įvorė.
  • Spynų kaiščius dengia 15 mm storio lankstytas plieno profilis.
  • Didesnio saugumo vyriai su aukščio reguliavimo mechanizmais.
  • Metalinis durų lakštas iš abiejų pusių apšiltintas 3 cm akmens vatos sluoksniu, papildomai izoliuojančiu šilumą ir garsą.
  • Stakta durų angoje tvirtinama septyniolika 7,5 mm skersmens 72 mm ilgio mūrvinių, kurių kiekviena uždengiama plienine 24 mm įvore.
  • Visą durų konstrukciją dengia apdailos plokštės.

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų