G. KARTANO nuotr.

Žvilgsnis į save per architektūrą

Žvilgsnis į save per architektūrą

Panevėžio širdyje, Laisvės aikštės rotondoje, praeivių dėmesį traukia įdomiausių, geriausių šalies architektūrinių projektų paroda po atviru dangumi.

Parodoje „Žvilgsnis į save“ – per keturias dešimtis visuomeninių objektų, individualių namų projektų, šįmet pateiktų Lietuvos architektų sąjungos (LAS) konkursui.

Tarp geriausiųjų

Nuo 2003-iųjų rengiamame konkurse tokiu pačiu pavadinimu „Žvilgsnis į save“ šiais metais Panevėžys tapo dideliu atradimu.

Mieste prie Nevėžio įgyvendinti projektai pirmą kartą pateko tarp penkių lygiaverčių geriausiųjų. Negana to, konkurso laureatais pripažinti iš karto du Aukštaitijos sostinės veidą pakeitę projektai – „Stasys Museum“, sukurtas studijos „IMPLMNT“, ir Senvagės atnaujinimas – urbanistų studijos PUPA darbas.

Tarp penkių geriausiųjų taip pat atsidūrė du Vilniuje ir vienas Kaune įgyvendinti projektai.

Juos atrinko tarptautinė vertinimo komisija, kurioje dirbo architektai iš Švedijos, Latvijos, Ukrainos.

Komisija projektus vertino ne tik pagal konkursui atsiųstas nuotraukas, bet pati vyko jų apžiūrėti gyvai.

Šiuolaikinės architektūros kūrėjams įteiktos „1/5 Metro“ skulptūrėlės – simbolinis masyvus plieno architektūros metras.

Laisvės aikštėje praeiviai visą mėnesį galės apžiūrėti geriausius, įdomiausius architektūrinius projektus, tarp kurių – ir įgyvendinti Panevėžyje. G. KARTANO nuotr.

Laisvės aikštėje praeiviai visą mėnesį galės apžiūrėti geriausius, įdomiausius architektūrinius projektus, tarp kurių – ir įgyvendinti Panevėžyje. G. KARTANO nuotr.

Galerija

Žvilgsniai – į Panevėžį

Paroda jau buvo eksponuota Vilniuje, Rotušės aikštėje.

Kadangi konkurse į nugalėtojų gretas įspūdingai įsiveržė Panevėžys, iš Vilniaus paroda atvežta į Aukštaitijos sostinę, vėliau ji keliaus per kitus šalies miestus.

Pasak LAS Panevėžio skyriaus vadovės Loretos Paulauskienės, parodoje Laisvės aikštėje ne tik eksponuojami atrinkti geriausi 2023–2024 m. architektūros kūriniai, bet ir skleidžiama žinia visuomenei apie kokybišką architektūrą kaip vertybę ir svarbią kultūros dalį.

„Labai sudėtinga mieste rasti geriausią mylimą vietą. Panevėžys tikrai turi daugybę tokių ir jos susijungia: galime nekirtę gatvių pereiti kone visą miestą – nuo „Ekrano“ marių iki Kultūros ir poilsio parko.“

A. Makrickas

L. Paulauskienės teigimu, pastaraisiais metais didžiulį proveržį šioje srityje pademonstravęs Panevėžys atsidūręs architektų dėmesio centre. Praėjusį mėnesį paminėti LAS įkūrimo 100-metį ir LAS Panevėžio skyriaus veiklos 55-ąsias metines į Aukštaitijos sostinę suvažiavo daugiau nei 170 architektų iš visos Lietuvos. L. Paulauskienė prisipažįsta ir pati liko nustebusi tokios gausybės kolegų, panorusių pamatyti mūsų miesto architektūrinį virsmą.

G. KARTANO nuotr.

G. KARTANO nuotr.

Galerija

Kūrėjui džiaugiasi širdis

Vienas iš Senvagės projekto autorių, šiuo metu miesto Savivaldybės Architektūros skyriaus vedėjo pavaduotoju dirbantis Augustas Makrickas pasakoja pats, būdamas panevėžietis, užaugęs su Senvage. Ši miesto dalis visada buvo reikšminga vieta, į kurią panevėžiečiai ir patys eidavo pasivaikščioti, ir svečius vesdavo parodyti.

Pasak A. Makricko, 2017-aisiais Savivaldybės paskelbtas Senvagės sutvarkymo projekto konkursas jam tapo galimybe įvertinti, kas joje gali būti geriau.

Architektas svarsto, jog šio projekto stiprybė – išlaikant Senvagės identitetą, sukurtos naujos funkcijos: daugiau vietų susitikti su draugais, prisėsti pailsėti, organizuoti renginius.

Išskirtinė projekto detalė – molinių plytų takas, jungiantis pagrindinius parko objektus: salą, tvenkinį, Nevėžio krantines, šlaitus bei aukštutinę ir žemutinę terasas.

A. Makricko teigimu, projektuojant buvo svarbu sudaryti galimybes visiems – šeimoms su vaikų vežimėliais, dviratininkams, žmonėms, turintiems negalią – be kliūčių patekti į Senvagę, todėl suprojektuoti papildomi nusileidimai į ją.

„Projektuojant visada yra rizika, ar tikrai taip ir bus išpildyta. Dabar bene kas antrą dieną tenka būti Senvagėje, ateinu pasivaikščioti vakarais su šunimi, matau čia laiką leidžiančius panevėžiečius – širdis džiaugiasi, kad tos idėjos įgyvendintos“, – sako A. Makrickas.

Visgi architektas sako negalintis išskirti jam mieliausios vietos Panevėžyje.

„Labai sudėtinga mieste rasti geriausią mylimą vietą. Panevėžys tikrai turi daugybę tokių ir jos susijungia: galime nekirtę gatvių pereiti kone visą miestą – nuo „Ekrano“ marių iki Kultūros ir poilsio parko“, – atkreipia dėmesį architektas.

Jūsų komentaras

Taip pat skaitykite