Panevėžys gali tapti pirmuoju miestu, kuriame vaikų teisėmis privalės rūpintis net ir autobusų kontrolieriai. T. Šiaudinio nuotr.

Zuikutis verčia perrašyti taisykles

Zuikutis verčia perrašyti taisykles

Panevėžio autobusų parko samdyti kontrolieriai turėtų pasigailėti prieš mėnesį nubaudę Tarybos nario Kęstučio Lukoševičiaus sūnų. Su lengvatiniu bilietu, tačiau be mokinio pažymėjimo važiavęs paauglys tapo tikru galvosūkiu ne tik zuikių gaudytojams, bet ir valdžios atstovams.

Per šiuos metus Panevėžio autobusų kontrolieriams įkliuvo per 500 nepilnamečių, pažeidusių Keleivių ir bagažo vežimo autobusais taisykles. Tačiau vienas toks pažeidėjas tapo nelengvu iššūkiu patiems vežėjams.

Balandžio 12 dieną į Autobusų parko samdytos įmonės Ekskomisarų biuro kontrolierių rankas pakliuvo miesto Tarybos nario Kęstučio Lukoševičiaus keturiolikmetis sūnus. Vaikas iš Muzikos mokyklos autobusu važiavo namo.

Buvo likusios tik trys stotelės, kai įlipo bilietų tikrintojai. Jiems užkliuvo tai, kad jaunasis keleivis važiavo įsigijęs lengvatinį bilietą, bet neturėjo tokią teisę įrodančio dokumento – mokinio pažymėjimo.

Dėl šio nusižengimo berniukas buvo išlaipintas. Įsodinę į saugos tarnybos automobilį kontrolieriai jį apklausė ir surašė administracinio nusižengimo aktą.

„Kaip tik tuo metu buvo mokyklinės atostogos, tad sūnus iš muzikos pamokų važiavo be kuprinės, kurioje paprastai laiko mokinio pažymėjimą. Pripažįstu, kaip tėvas, aš turėjau sukontroliuoti tokius dalykus. Tačiau kontrolierius pagal taisykles privalėjo pirmiausia pasiūlyti keleiviui įsigyti bilietą visa kaina. Žinau, kad sūnus tikrai tam turėjo pinigų“, – „Sekundei“ pasakojo K. Lukoševičius.

Tėvui pasirodė įtartina, kad tikrintojas prašė nepilnamečio pateikti asmens duomenis bei liepė pasirašyti po parengtu dokumentu. Tokios procedūros atliktos be tėvų žinios.

Po šio nusižengimo paleistas vaikas, pasak K. Lukoševičiaus, labai susijaudino. „Sūnus man paskambino jau eidamas pėsčias namo. Buvo labai susijaudinęs ir kūkčiodamas papasakojo, kas nutiko. Noriu išsiaiškinti, ar tai nebuvo psichologinis spaudimas vaiko atžvilgiu, ar kontrolieriai tinkamai atliko savo veiksmus“, – sako miesto Tarybos narys.

Atskiros tvarkos nėra

Šis klausimas netruko pasiekti vaikų teisių gynėjus, Savivaldybės atstovus bei pačius vežėjus ir tokių paslaugų kontrolierius. Tačiau visų jų žvilgsniai sustojo ties pačiomis Keleivių ir bagažo vežimo autobusais Panevėžio mieste taisyklėmis. Jose nepilnamečiai nėra išskirti iš kitų keleivių.

„Praėjusią savaitę Savivaldybėje vyko keleivinio transporto organizavimo komisijos posėdis, kuriame aptarėme šį klausimą. Pasirodo, atskiros tvarkos dėl nepilnamečių nusižengimų važiuojant autobusais nėra. Yra tik pagal respublikines taisykles paruošta tvarka visiems keleiviams“, – „Sekundei“ aiškino viena komisijos narių, Miesto ūkio skyriaus vyriausioji specialistė Ina Urbonavičienė.

Ji pati peržiūrėjo penkių Lietuvos miestų panašias taisykles ir visur, pasak specialistės, dėl nepilnamečiams taikomų procedūrų išimčių nebuvo. Kaip reikėtų elgtis su jaunaisiais keleiviais, jai niekas negalėjo paaiškinti.

Dėl tokios problemos I. Urbonavičienei užsikabinti pavyko tik nagrinėjant naująjį Administracinių nusižengimų kodeksą. Čia numatyta, kad apklausiant nepilnametį privalo dalyvauti ir jo tėvai.

„Kadangi nėra mechanizmo, kaip įteisinti tokias procedūras, sunku įsivaizduoti, kaip tai turėtų vykti. Kaip tuos tėvus išsikviesti nepaklausiant nepilnamečio jų duomenų? Ar jis pats juos turėtų kviesti?“ – svarstė Savivaldybės atstovė.

Anot I. Urbonavičienės, Autobusų parko ir Ekskomisarų biuro vadovai pažadėjo rimtai apgalvoti keistinus veiksmus.

Specialistė pridūrė, kad vaikų nusižengimai autobusuose gana opi problema Panevėžyje. Tačiau iki tol dar niekas tuo nesusirūpino.

„Dideli nusižengusių nepilnamečių skaičiai važinėjant viešuoju transportu rodo, kad tokių keleivių yra daug. Gal ne visų tėveliai atkreipė į tai dėmesį. Bet vaikai yra jautri visuomenės dalis ir dėl to reikia kažką galvoti“, – teigė I. Urbonavičienė.

Apskritai ji yra susirūpinusi Panevėžio kontrolierių elgesiu. Keleivių vežimo taisykles gerai išmananti specialistė tvirtina dažnai pastebinti, kad tikrintojai jų nepaiso.

„Pati važinėju autobusais ir matau, kad keleiviui be bilieto nesiūloma jo įsigyti. Toks pilietis iš karto išlaipinamas. Kartą pabandžiau kontrolieriui tai paaiškinti, bet taip daroma nuolat. Gaila, kad šie darbuotojai vis dar į žmogų žiūri kaip valdžios atstovai. Turėtų būti priešingai – reikėtų pirma paaiškinti, o bauda reikštų pasekmę“, – kalbėjo I. Urbonavičienė.

Sunkumų nebuvo

Panevėžio autobusų parko direktoriaus pavaduotojas Alvydas Dirsė teigė, kad iki šiol sunkumų dėl nepilnamečių taisyklių pažeidėjų nebuvo. Jo nuomone, ir į viešumą iškilęs politiko sūnaus atvejis esą daugiau pagrįstas emocijomis nei logika.

„Mes esame vykdytojai. Administracinių nusižengimų kodekse nepilnamečiai nebūdavo išskiriami iš pažeidėjų. Ir naujame kodekse nėra viskas aišku“, – tvirtino A. Dirsė.

Kaip suskirstyti nusižengusiuosius į amžiaus kategorijas, anot jo, iki galo nežino net ir vaiko teisių gynėjai. Su jais bendrovė žada ieškoti būdų, kaip viską teisingai išspręsti. Tačiau, A. Dirsės nuomone, atskiros tvarkos keleiviams apsunkins įmonės ir kontrolierių darbą.

Problemos dėl nepilnamečių nemato ir bendrovės Ekskomisarų biuro Panevėžio padalinio vadovas Narūnas Sirtautas. Jis „Sekundei“ tvirtino, kad kontrolieriai dirbs taip, kaip juos įpareigos šių paslaugų pirkėjas – Panevėžio autobusų parkas.

Ši įmonė esą prižiūri ir kontrolierių elgesį bei tiria skundus.

Apsidrausti verta

Panevėžio savivaldybės Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjos Audronės Grainienės pasirašytame rašte aiškinama, kad pagal Panevėžio autobusų parko taisykles kontrolierius turėjo teisę išlaipinti nepilnametį, kad galėtų užpildyti pažeidimą fiksuojantį dokumentą.

Vedėja dar kartą pabrėžė, kad nepilnamečiams atskiros tvarkos nėra. Tačiau valdininkė dėkojo K. Lukoševičiui už parodytą iniciatyvą gerinant vaikų teisių apsaugą Panevėžio miesto savivaldybėje

„Natūralu, kad nepilnametis, patekęs į nekasdienę situaciją, galėjo patirti emocinį nepatogumą, tačiau nėra pagrindo manyti, jog kontrolieriai ėmėsi su jų pareigomis nesuderinamų veiksmų. Pažymėtina, kad vaikai jaustųsi patogiai ir nepatirtų tam tikrų neigiamų išgyvenimų, pirmiausia yra atsakingi nepilnamečių įstatyminiai atstovai – tėvai“, – konstatuojama vaiko teisų gynėjų oficialiame atsakyme.

Šis Savivaldybės skyrius jau kreipėsi į miesto merą su prašymu papildyti Panevėžio maršrutiniais autobusais besinaudojančių keleivių kontrolės paslaugų tvarką nepilnamečiams skirtomis taisyklėmis.

„Negalėčiau pasakyti, ar tai buvo vaiko teisių pažeidimas – reikėtų plačiau susipažinti su ta vaiko ir kontrolieriaus situacija. Tačiau manau, kad pastarasis elgėsi pagal savo darbo taisykles. Jose keleiviams skirtos nuostatos aprašytos gana plačiai ir bendrai. Taigi vertėtų šį dokumentą pakoreguoti, kad panašių atvejų nebepasitaikytų“, – pabrėžė Vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėja A. Grainienė.

Komentarai

 • Už nepilnamečius atsako tėvai, reikia K. Lukoševičių bausti ir griežtai 🙂

  • Išsipagiriok pirma

 • Jei yra toks įstatymas, vadinasi dokumentą reikia turėti, Bet dėl mažamečio išlaipinimo iš autobuso, tai jau aš, kaip mama, prieš. Kas atsakys, jei vaikui kažkas atsitiks, juk jis gali nesusiorentuoti kokioje vietoje jis išlaipintas, gali pasiklysti, ar, nedukdieve, kas nors nutikti. Juk autobsu važiuoti jis jau bijos, eiti pestute tris stoteles, nežinau.

  • Jis ne mažametis, o 14 metų paauglys

 • Kontrolieriai dirba del baudu, visai neturi zmoniskumo, visgi teisinga butu, jei butu pradzioje pasiule vaikui isigyti talona pilna kaina. Zinot, suprantu, pensininkai megsta apgaudineti del lengvatu, bet ar neatrodo biski apsurdiska kad vaikas turi irodineti kad jis yra vaikas, kad visa laika vaziuodamas autobusu privalo veziotis ir mokinio bilieta. Suprasciau- duotu ispejima, bet islaipinti vaika is autobuso su nuolatiniu bilietu, tai jau tikrai absurdiska- jokio zmoniskumo… Liudna

  • Tikra tiesa dėl kontrolierių nežmoniško elgesio. Jiems rūpi tik baudos, tokiu būdu jie įrodo savo reikalingumą. Kai žinai, kad kontrolierėmis dirba visokios dvejetukininkės ir šiaip nelabai aiškios mergužėlės, tai dar labiau pikta.

 • Ekskkomisarų biuro kontrolieriams, manyčiau, pirmiausia reikėtų nuvykti į mokymus, kaip kultūringai elgtis su keleiviais. Teisingai sako Urbonavičienė, kad dabar kontrolieriai į keleivius žiūri lyg valdžios atstovai – demonstratyviai iš aukšto. Bet gal pirmiausia elgesio kultūros vertėtų pasimokyti pačiam Sirtautui?

 • Daugiau dirbti turėtų vaiko teisių apsaugos tarnyba. Rūpintis seniai galėjo šiuo klausimu, matote kokia statistika (500 nepilnamečių mūsų mieste nubausta). Labai blogai dirba.

 • baisu žiūrėti į moteriškes kontrolieres- susivėlę, apsmukusiais ne visada tvarkingais rūbais, plaukus susikišę už apykaklės. Pas mus su tvarkingumu problemos. Jau tokie žmonės tai turi būti pavyzdys, o ne pasibaisėjimas.

  • Atsakyti
 • Isvis pastebejau tie kontrolieriai nesiskaito su zmonemis net nebekalbant apie keleiviu amziu. Maciau nesenai kap grubei vyras griebe ganetinai senyvo amziaus moteri kuri turejo taloneliu gal 10 bet mociute pamirso atsizymeti. Moteryte verke prase neislaipinti sakianti atsizymes dabar nes skuba pas gyditoja jei vizitas paskirtas norinti speti bet niekas nesiklause jos verkenciis tempte istempe ja uz ranku kad vos nepervirto senyvo amziaus moteris padiremdama lazdele

 • 14 metų bernas …zuikutis,nejuokinkit.Jau visas kiškis…

  • paskaitykite straipsnį, važiavo turėdamas Bilietą

 • Be jokios abejonės matėsi, kad vaikas nepilnametis. Paprasčiausiai trūksta žmoniškumo. Nebūtina aklai laikytis taisyklių. Kiekviena taisyklė turi išimčių.

 • Panevezio kontrolieriai panasus i monstrus. Kulturos kaip ir visame provincijos mieste – jokios. Tolerancijos – jokios. Kazin, ar ju vaikams nepasitaiko pamirsti pazymejima? Islaipinti vaika is autobuso, kuris turejo taloneli – nenusakomi dalykai. Labai gaila tokiu trumparegiu kontrolieriu, kurie neatskiria vaiko nuo suaugusiojo. Ju darbdavys turetu susirupinti.

 • Kontrolieriai turi zinoti,kad Lietuvoje mokymasis privalomas ir vaikas privalo buti moksleivis,na nebent jie sumaise su aukstu liliputu

 • Kontrolieriams tikrai truksta kulturos. As irgi nesuprantu, kam moksleiviui irodineti, kad jis moksleivis. Ar kontrolierius turi perskaityti, kad vaikas yra moksleivis?

 • Labai gaila, kad A. Grainienė taip pat nežino, kad nepilnamečių išlaipinti iš autobuso ir palikti likimo valiai negalima reikėtų patikrinti šios įstaigos darbą.

 • Na sakykim 14 metu vaikas gal pasitaike isstypes ne pagal metus. Bet anadien maciau kaip ‘tarde’ 8-10 metu piplius. Atejo berods is Paltaroko mokyklos ir antroje stoteleje ilipo kontrole. Is pradziu vargo kol istrauke is piniginiu nuolatinius, parodyti kad uzrasyti vardai. Po to trauke mokinio pazymejimus. Negi neaisku kad tokio amziaus vaikas yra mokyklinukas? Neuztenka mokyklinio svarko ir uniformos? Suprantu kai praso pensininku ar neigaliuju pazymejimu, bet kazkaip sunkiai isivaizduoju suaugusi zmogu bandanti apsimesti desimtmeciu vaiku.

 • Zuikutis, berniukas, susijaudino, susigraudino…..mhm 14 metu paauglys…
  Vos nepatikejau

 • Prašau, tėvus, kurių vaikams (nepilnamečiams) 2016 – 2017 m. buvo surašyti UAB „Panevėžio autobusų parkas“ administracinio nusižengimo aktas ir vaikai buvo verčiami ant jo pasirašyti be tėvų (globėjų) ar vaiko teisių apsaugos tarnybos atstovo dalyvavimo (sutikimo), atsiliepti ir paskambinti tel. 8 686 80860, arba parašyti elektroniniu paštu kestutis.lukosevicius@panevezys.lt

  • Atsakyti
Rodyti visus komentarus (20)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų