I. Stulgaitės-Kriukienės nuotr.

Panevėžyje žolę matuos centimetrais

Panevėžyje žolę matuos centimetrais

Šiemet samdytiems Šiaulių šienpjoviams Panevėžio viešosiose erdvėse sunkokai įveikiant žolę, tvarkos trūksta ir privačiose teritorijose.  Savo plotų nenušienaujantiems savininkams už tokį aplaidumą grasinama sankcijomis, o žolės aukščiui net nustatyti leistini centimetrai.

Panevėžio savivaldybė praėjusią savaitę paskelbė preliminarų privačių apleistų sklypų sąrašą. Jame – 122 adresai, o nenušienauti sklypai išsimėtę po visą miestą. Tokių apaugusių, savininkų užmirštų vietų yra ir miesto centre, pavyzdžiui, Sodų, Margių, P. Puzino gatvėse, ir pakraščiuose – Pajuostės plente, Savitiškio gatvėje ir kt. Nors įprastai savininkai gyvenamąją vietą ar darbo aplinką susitvarko, tačiau juodajame sąraše yra ne vien tuščių nešienautų sklypų, bet tokių, kuriuose tiek stovi gyvenamieji pastatai, tiek įsikūrusios įstaigos.

Pasak Savivaldybės Teisės ir viešosios tvarkos skyriaus vedėjos Daivos Svirelienės, šių sklypų savininkams jau išsiųsti raštiški pranešimai susitvarkyti. Tai daroma kasmet, tačiau šiemet Savivaldybė nusiteikusi būti griežtesnė. Apsileidėliams ne tik siunčiami raštai, bet ir informacija apie jų apleistus sklypus viešinama Savivaldybės interneto svetainėje. D. Svirelienės teigimu, problema ta, jog ne visus savininkus pasiekia jiems siųstieji pranešimai, neretai jie grįžta atgal Savivaldybei. Savo sklypuose mieste žolę auginantys šeimininkai vėliau teisinasi apie jokius įspėjimus nieko negirdėję. Dabar skelbimas internete prilygintas pranešimo tvarkytis įteikimui. Nešienautų privačių sklypų sąrašas Savivaldybės interneto svetainėje bus skelbiamas iki rugpjūčio 1-osios. Pasak D. Svirelienės, sklypų savininkai, naudotojai, nuomininkai iki tos dienos turėtų Savivaldybę informuoti, kad sklypas sutvarkytas, ir pateikti įrodymus. Kol kas toks viešumas ne itin išjudino nesitvarkančiuosius – nuo sąrašo paviešinimo nušienauta vos trečdalis privačių teritorijų.

Laukia didesnis mokestis

Panevėžyje savo sklypuose žolę auginančių savininkų laukia nemalonumai su valdiškais namais. Juodasis sąrašas bus peržiūrimas ir iki rugpjūčio 25 dienos tikslinamas, o vėliau perduodamas Valstybinei mokesčių inspekcijai. Nešienautų sklypų savininkai privalės mokėti keliskart didesnį žemės mokestį. Rugsėjį, D. Svirelienės teigimu, Savivaldybės darbuotojai vėl apvažiuos sklypus ir dar kartą juos patikrins. Nesusitvarkiusiems bus pritaikyta ir administracinė atsakomybė. Už tai gresia įspėjimas arba bauda nuo 20 iki 140 eurų, o nusižengus pakartotinai – nuo 140 iki 600 eurų.

Pasak D. Svirelienės, yra ir tokių sklypų, kurių savininkų tenka metai iš metų ieškoti ir raginti susitvarkyti. Vieni išvykę į užsienį, gyvena kituose miestuose, kitų sklypų savininkai pasikeitę. Sklypų turi nusipirkę ir vyresnio amžiaus gyventojai, nebepajėgiantys prižiūrėti savo turto. Būna atvejų, kai bendraturčiai nėra susitvarkę sklypo pasidalijimo dokumentų ir nesutardami, kur kieno dalis, visai netvarko. Yra ir tokių sklypų, kur ne tik reikia pjauti žolę, bet ir pasirūpinti juose augančiais šiukšlynais.

„Visokių atvejų pasitaiko, bet didžiausia problema yra su tais savininkais, kurie negyvena Panevėžyje“, – teigia D. Svirelienė.

Praėjusiais metais į galutinį sąrašą buvo įtraukta daugiau nei 10 netvarkomų sklypų, nors pirminiame, kaip ir šiemet, tokių būta per šimtą.

„Skaičiai visada pradžioje dideli. Būtų galima pasidžiaugti, kad žmonės reaguoja ir susitvarko, bet visą laiką jiems reikia tai priminti“, – stebisi Teisės skyriaus vedėja.

Patikslino kriterijus

Apie apleistus sklypus Savivaldybei aktyviai praneša ir netvarkos mieste neapsikentę gyventojai. Dažniausiai žmonės dėmesį į aukštą žolę atkreipia baimindamiesi erkių. Ir tik antroje vietoje lieka estetinis vaizdas. D. Svirelienė pasakoja pernai sulaukusi skambučio gyventojo, kuris pasakojo keletą metų prižiūrėjęs kaimyninį sklypą, tačiau dabar to nebeįstengia ir neranda savininko. Tvarkyti svetimos nuosavybės ji teigia nepatarianti – savininkas gali būti nepatenkintas ir net skųstis.

Šiemet įsigaliojo ir patikslinti kriterijai, kokio aukščio turėtų būti žolė, kad sklypas būtų laikomas apleistu. Ir tai bus vienas pagrindinių rodiklių vertinant, ar teritorija yra tvarkoma.

„Būdavo įvairių interpretacijų, kad žolė dar per žema, kad dar nereikia šienauti. Nustatėme, kad 20 centimetrų aukščio plius minus penki centimetrai žolė jau laikoma pakankamai aukšta“, – pabrėžė D. Svirelienė.

Savivaldybės darbuotojai su liniuote kiekvieno žolyno nematuos, pasak vedėjos, ir taip matyti, ar sklypas nuolat prižiūrimas, ar ne. Į taisykles dar įrašyta, kad sklype neturėtų būti vadinamųjų savaiminių krūmų. D. Svirelienės teigimu, būna, kad žmonės nupjauna dalį žolės, o savaimę išdygę krūmokšniai auga, dėl to teritorija atrodo neestetiškai.

Privačių nešienaus

Kodėl nešienaujami savi plotai, savininkų pasiteisinimai – patys įvairiausi. D. Svirelienė neslepia, jog neretas piktinamasi, kad ir pati Savivaldybė laiku nenupjauna žolės savo viešosiose erdvėse. Kiti teisinasi neturintys kuo nušienauti, yra išvykę, neturi galimybės grįžti ir net siūlo Savivaldybei pačiai nupjauti jų žolę.

„Įvairių dalykų prisiklausome, pavyzdžiui: aš Vilniuje gyvenu, kur man susirasti, kas nupjautų. Atrodo, kad Savivaldybė turi privatų sklypą prižiūrėti. Bet kodėl Savivaldybė turėtų eikvoti visų panevėžiečių pinigus, kad prižiūrėtų sklypą, kurį apleidęs pats savininkas? Arba parduok, arba prižiūrėk, kaip priklauso“, – stebisi D. Svirelienė.

 

Komentarai

  • Tai tada savivaldybe neissimokes baudu.tokios betvarkes.kaip siemet dar nebuvo.Ponas Rackauskai.gal seskit i sav ivaldybes limuzina.ir savas teritorijas aplekit.baisu

    • Atsakyti
  • Panevėžio m, yra tokia vieta,kurioje, kaip manoma, Panevėžio pradžia. Yra skulptūra, yra akmuo,… yra ir apleistas pastatas, aplink kurį pieva iki gurnelių. Deja šiais metai tvarkytojų nerasta

    • Atsakyti
    • Tai savivaldybė irgi turi susmokėt baudą. Pvz. į Senamiesčio bendruomenės sąskaitą.

  • Ir labai labai gerai, kad tuos centimetrus nustatė. Visiems bus aišku, kada plotas jau alleistas, o tai yra gudručių, kurie per vasarą kartą nupjajna ir tipo va, tvarkausi.

Rodyti visus komentarus (4)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų