Panevėžio apylinkės teismas. (T. Šiaudinio nuotr.)

Žiūrovai pasimatuos teisėjo kėdę

Žiūrovai pasimatuos teisėjo kėdę

Teismo posėdžių salę dažnas stengiasi aplenkti. Tačiau į šią erdvę persikėlęs Juozo Miltinio dramos teatras siekia žiūrovą pasodinti į teisėjo kėdę ir sudrebinti jo emocijų pasaulį.

Netrukus Panevėžio apylinkės teismo salėje debiutuos Lino Marijaus Zaikausko režisuojamas spektaklis „Mergaitės svajonė“. Teatrą perkelti į netradicinę erdvę buvo scenografės Margaritos Misiukovos mintis, sulaukusi palaikymo bei žiūrovų susidomėjimo.

Monospektaklis pastatytas pagal Juroslavos Pulinovič pjesę „Natašos svajonė“. Joje pasakojama apie vaikų namuose augusią paauglę, įvykdžiusią nusikaltimą. Spektaklio ašimi tapsiantis jaunos aktorės Erikos Račkytės skausmingas monologas yra tarsi paskutinis teisiamosios žodis.

Spektaklis pagal rusų dramaturgės pjesę Lietuvoje statomas ne pirmą kartą, žiūrovai jį vis dar turi galimybę išvysti ir Rusų dramos teatro scenoje.

Panevėžio miesto apylinkės teismo rūmuose dažnai vyksta tapybos darbų pristatymai, tačiau teatro spektaklių čia dar nėra buvę. L. Zaikauskas tiki, kad projektas, kai spektaklis įsiterpia į teisėsaugos erdvę, Lietuvoje, o galbūt ir pasaulyje rengiamas pirmą kartą.

Nuosprendį priims žiūrovas

Panevėžio miesto apylinkės teismo pirmininkės pavaduotoja Daina Vaidachavičienė tvirtina, kad teismo atstovai jau seniai bando visuomenei parodyti, jog teisingumą vykdančios institucijos atviros visuomenei.

Mūsų atvirumas neapsiriboja tik teismo posėdžių ar nuosprendžių viešumu. Džiaugiamės turėdami galimybę posėdžiuose nedalyvaujantiems žmonėms atverti teismo erdvę bei joje vyraujančią atmosferą“, – kalbėjo D. Vaidachavičienė.

Ji įsitikinusi, jog spektaklį teismo posėdžių salėje stebintys panevėžiečiai galės geriau pajusti emociją, skleidžiamą proceso dalyvių. Šiuo atveju pagrindinis spektaklio personažas – mergaitė.

Spektaklis padės geriau įsijausti į teisėjo profesiją ir jų priimamų sprendimų motyvus. Žiūrovo išgyvenimus sustiprins ne tik buvimas teismo patalpose, bet ir dalyvavimas priimant sprendimą. Jie visą istoriją galės pergyventi sėdami teisėjo kėdėje“, – pabrėžė teismo pirmininkės pavaduotoja

Netipiška erdvė, L. Vaidachavičienės nuomone, žmonėms suteiks galimybę įlįsti į teisėjų smegenis ir širdį. Išskirtinės energetikos spektakliui „Mergaitės svajonė“ suteiks posėdžių salės sienos, kurios yra pritvinkusios neigiamų emocijų.

„Sienos yra mačiusios ir nukentėjusių, ir kaltinamųjų ašarų, liūdesio. Ją neretai nuteistieji palieka su antrankiais. Tą energiją turėtų pajusti ir žiūrovas, ir personažą kurianti aktorė“, – mano teismo atstovė.

Teatras rengiasi remontui

Pasak spektaklio režisieriaus, Panevėžio miesto apylinkės teismo erdvės per daug sterilios ir toli gražu neprimena Rusijos teisingumo institucijų. L. Zaikauskas prisipažino, jog spektakliai į kitas erdvės yra bandomi perkelti ir dėl buitinių priežasčių. Jau kelintą vasarą atidedamą teatro remontą žadama pradėti šiemet, todėl meno meka žada netrumpam laikui užverti savo duris.

Tačiau teatro veikla privalo tęstis. Mes jos negalime ir nenorime nutraukti, todėl turime rasti įvairių erdvių, kuriose galėtume parodyti savo spektaklius“, – teigė teatro vadovas.

L. Zaikauskas (viduryje) tiki, kad projektas, kai spektaklis įsiterpia į teisėsaugos erdvę, Lietuvoje, o galbūt ir pasaulyje, rengiamas pirmą kartą.

L. Zaikauskas (viduryje) tiki, kad projektas, kai spektaklis įsiterpia į teisėsaugos erdvę, Lietuvoje, o galbūt ir pasaulyje, rengiamas pirmą kartą. (T. Šiaudinio nuotr.)

 

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų