Naujagimių intensyviosios terapijos skyrius turi visą moderniausią įrangą, kad neišnešiotukai ar tam tikrų sveikatos problemų turintys tik ką gimę kūdikiai sulauktų reikalingos pagalbos.

Visapusiška akušerinė pagalba – vienoje vietoje

Visapusiška akušerinė pagalba – vienoje vietoje

 

Kūdikio gimimas – vienas didžiausių gyvenimo stebuklų. Kartais atsitinka taip, kad mažylis paskuba ateiti į pasaulį. Dar prieš tris dešimtmečius iki kilogramo sveriantis neišnešiotukas net nebuvo reanimuojamas, tačiau dabar per anksti gimusieji turi visas galimybes kabintis į gyvenimą.

Nors specializuoti prenataliniai centrai įsikūrę Vilniaus ir Kauno gydymo centruose, visos galimybės tokiems mažyliams augti ir stiprėti yra ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Čia didžiulė specialistų komanda pasirengusi padėti į pasaulį ateinantiems mažyliams ir gimdyvėms. O patyrę akušeriai-ginekologai atlieka pačias sudėtingiausias operacijas.

Didžioji jų dalis – laparaskopinės, be pjūvio, tad po tokių operacijų moterys daug greičiau atsigauna.

Kaip pasakojo Respublikinės Panevėžio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas, akušeris-ginekologas Raimundas Petrauskas, mažėjant gimstamumui visoje Lietuvoje, mažėja ir gimdymo skyrių. Iš apskrityje likusių dviejų esantis Panevėžio ligoninėje – didžiausias ir turintis moderniausią įrangą. Čia dirba ilgametę patirtį turinti specialistų komanda. Dar prieš kelerius metus patalpos buvo atnaujintos, naujai suremontuotos gimdyklos ir operacinės. Neseniai įrengtas ir simuliacijų kambarys, kur medikai gali atnaujinti žinias ir praktikuotis priimti net ir pačius sudėtingiausius gimdymus. Kasmet šiame skyriuje gimdo apie 1200–1300 moterų iš visos Panevėžio apskrities ir aplinkinių rajonų. Medikas džiaugiasi, kad tik iki 20 proc. visų gimdymų baigiasi Cezario pjūviu. Ir net pusė gimdyvių, kurioms jau anksčiau buvo atlikta ši operacija, paskui gimdo natūraliai. Nors medikams tokį gimdymą prižiūrėti yra sunkiau, natūralus gimdymas visais atžvilgiais yra sveikiau ir moteriai, ir kūdikiui.

„Dabar populiarėja gimdymai namuose, bet situacija gimdymo metu gali pasikeisti akimirksniu. Pirmosios lemiamos minutės yra be galo svarbios. Mes visuomet stengiamės gimdyvėms sukurti kuo artimesnę namams aplinką – leidžiame užsidegti žvakių, įsijungti raminančią muziką, gimdyklose yra sąrėmius palengvinančios hidromasažinės vonios. Nors tai ne namai, tačiau tik ligoninėje galime užtikrinti mamos ir kūdikio saugumą“, – pabrėžė R. Petrauskas.

Respublikinės Panevėžio ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjas R. Petrauskas ir Ginekologijos skyriaus vedėja gydytoja R. G. Valikonytė teigė, kad Respublikinė Panevėžio ligoninė yra daugiaprofilinė, tad čia atliekamos sudėtingiausios ginekologinės operacijos, teikiama pagalba visais kritiniais momentais nėščiosioms, gimdyvėms ir kūdikiams.

Visa pagalba vietoje

Akušerijos-ginekologijos skyriaus vedėjo teigimu, dabar tokie gimdymai, kokie aprašomi vadovėliuose, sudaro mažumą. Naujagimiai dažniau gimsta didesnio svorio, o nėščiąsias vargina gestacinis diabetas, itin pavojinga preeklampsija, kitos patologinės būklės. Respublikinė Panevėžio ligoninė yra daugiaprofilinė, tad Nėštumo patologijos skyriuje teikiamos visos nėščiųjų stebėjimo paslaugos ir gydymas. O prireikus į pagalbą skuba įvairių sričių specialistai – pradedant endokrinologais ar chirurgais ir baigiant anesteziologais bei neanatologais.

„Čia viskas yra vienoje vietoje. Esame vieni moderniausių Lietuvoje – turime ir Intervencinės radiologijos skyrių, kur gelbėjamos žmonių gyvybės – stabdomi intensyvūs ūminiai kraujavimai. Kasmet pasitaiko vienas arba du atvejai, kai po gimdymo būna labai gausus kraujavimas ir jį sunku suvaldyti. Būtent tokiais atvejais gelbėja intervencinės radiologijos specialistai. Didelės medikų pajėgos visuomet pasirengusios suteikti pagalbą“, – kalbėjo R. Petrauskas.

Prieš kelias dienas trečio sūnelio susilaukusi panevėžietė Gelmina Mykolaitienė atviravo, kad jai buvo primygtinai siūloma važiuoti gimdyti į Kauno klinikas. Mat pagal savo amžių ji jau patenka į rizikos grupę. Keturiasdešimtmetį perkopusią moterį užklupo ir nėščiųjų gestacinis diabetas. Be to, ankstesni jos gimdymai prieš septyniolika bei penkiolika metų baigėsi Cezario operacija.

„Buvau šiek tiek sutrikusi, bet nesigailiu pasirinkusi Respublikinę Panevėžio ligoninę savo pagrandukui Liudui gimti. Ne tik dėl to, kad arti namai, bet ir dėl priežiūros. Atrodo, ne pirmas vaikas, turėtų būti viskas aišku ir žinoma, tačiau jau pirmomis dienomis susidūriau su žindymo problemomis. Net ir naktį galėjau prašyti pagalbos. Esu be galo patenkinta medikų ir viso personalo darbu“, – Panevėžio ligoninės personalui dėkinga G. Mykolaitienė.

Padeda kabintis į gyvenimą

Iš Rokiškio atvykusi Laura Kairienė Respublikinėje Panevėžio ligoninėje skaičiuoja paskutines dienas, kada jau galės su pirmagime vykti į namus. Rokiškėnė atvirauja, kad dukros gimimą planavo kitaip, tačiau mažylė nusprendė į pasaulį ateiti gerokai anksčiau. Dėl itin pavojingos būklės – preeklampsijos – moteris buvo skubiai paguldyta į Respublikinę Panevėžio ligoninę. Medikai dėjo visas pastangas, kad mama galėtų kuo ilgiau išnešioti pirmagimę. Kamilės vardą gavusi mažylė, gimusi trisdešimtą nėštumo savaitę, savo pirmąsias gyvenimo savaites praleido Naujagimių skyriuje. Dabar ji jau sustiprėjusi ir sveria apie 2500 gramų.

„Be galo džiaugiuosi visu medicinos personalu, kurie mano ankstukei padeda stiprėti ir augti“, – sakė L. Kairienė.

Tokių kūdikių, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių nusprendžia į pasaulį pasibelsti gerokai anksčiau, Respublikinėje Panevėžio ligoninėje būna apie 5–6 proc. Per metus intensyviai gydoma apie 300 naujagimių.

Pasak Naujagimių skyriaus vedėjos I. Žilinskienės, jeigu kūdikiai gimsta sverdami kiek daugiau kaip kilogramą, juos prižiūrėti galima ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.

Pasak Naujagimių skyriaus vedėjos gydytojos neanatologės Irenos Žilinskienės, šiemet mažiausias ankstukas gimė 25-ąją savaitę sverdamas vos 700 gramų. Nors paprastai tokio mažo svorio mažyliai priimami Vilniaus ar Kauno prenataliniuose centruose, šiuo atveju gimdyvei buvo reikalinga skubi pagalba ir vežti ją iki Vilniaus buvo per daug rizikinga. Suteikus mažyliui intensyvią pagalbą, jis perkeltas į sostinės ligoninę, kur prižiūrimi tokie neišnešiotukai.

O nuo 32–33 savaitės gimusius ankstukus prižiūri ir Panevėžio ligoninės neanatologai. Kai anksčiau laiko gimę kūdikiai priauga svorio, geba išlaikyti šilumą, o tėveliai apsipranta su tokio vaiko priežiūra, jie keliauja į namus.

„Gimę mažo svorio naujagimiai turi daugybę sveikatos problemų, bet šis mažylis kabinasi į gyvenimą. Jeigu kūdikiai gimsta sverdami kiek daugiau kaip kilogramą, juos prižiūrėti galime ir mūsų ligoninėje. Tam turime visą moderniausią įrangą, naujagimių intensyviosios terapijos skyrių“, – pasakojo I. Žilinskienė.

Į Naujagimių skyrių patenka ne tik ankstukai, bet ir tie kūdikiai, kuriems vos tik gimusiems reikalinga bet kokia medicininė pagalba. Čia taip pat gydomi dėl įvairių perinataliniame laikotarpyje pasitaikančių problemų iki 28 dienų po gimimo į ligoninę iš namų patekę naujagimiai.

Atliekamos sudėtingiausios operacijos

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje teikiamos visos ne tik su nėštumu ir gimdymu susijusios sveikatos priežiūros paslaugos, bet atliekamos net sudėtingiausios ginekologinės operacijos. Per metus gydoma apie 2000 pacienčių, atliekama per 500 operacijų: gerybinių ir piktybinių gimdos ir jos priedų auglių, šlapimo nelaikymo, lytinių organų slinkimo, plastinės, estetinės ir uroginekologinės operacijos, taip pat nevaisingumo diagnostika ir gydymas, nustatoma ir gydoma ankstyvo nėštumo patologija.

Kaip pasakojo Ginekologijos skyriaus vedėja gydytoja akušerė-ginekologė Regina Genovaitė Valikonytė, jau prieš penkerius metus jų skyriuje buvo pradėtos sudėtingos mikroinvazinės ginekologinės operacijos. Ir jų tik daugėja, mat kasmet tobulinama ir atnaujinama operacijoms naudojama laparoskopinė įranga. Nuo spalio pradžios naudojamas ir ultragarsinis skalpelis, dėl kurio operacija trunka nebe dvi tris valandas, o iki 30–40 minučių.

„Tikimės, kad jau kitąmet skyrius turės dar vieną naują laparaskopinę įrangą, tad operuoti vienu metu galės dvi medikų komandos. Ginekologinių operacijų siekiamybė – kuo mažiau pjūvių ir randų. Neatsižvelgdami į moters amžių, stengiamės išsaugoti jos grožį“, – šypsosi R. G. Valikonytė.

Kol kas tik kiaušidžių vėžys yra operuojamas skalpeliu atveriant pilvo ertmę, nes tai labai sudėtinga operacija. Tačiau tikimasi, kad greitu metu bus galima operuoti ir šios rūšies vėžį laparoskopu.

Pasak medikės, Aukštaitija iš kitų regionų išsiskiria tuo, kad čia daugiau vyresnio amžiaus gyventojų, o su amžiumi daugėja susirgimų onkologinėmis ligomis. Dabar pacientėms jau nebereikia vykti į kitų didžiųjų miestų ligonines – net sudėtingiausios onkologinės operacijos atliekamos ir Respublikinėje Panevėžio ligoninėje. Čia pat yra Onkologijos ir chemoterapijos skyrius, kur teikiamos chemoterapinio gydymo paslaugos. Ginekologijos skyriuje dirba patirtį turintys gydytojai, kai kurių iš jų specializacija – onkologinės ligos, kitų – plastinės operacijos. Operacinėse visuomet dirba daugiafunkcė brigada, pasiruošusi teikti bet kokią įvairiapusišką pagalbą.

„Operacijų skaičius kasmet didėja. Jeigu tik įmanoma, operacijos atliekamos histeroskopu arba laparoskopu, kai auglys pašalinamas išsaugant gimdą ar kitus organus. Tai tausojančios operacijos, po kurių pacientės paprastai jau kitą dieną gali vykti į namus“, – kalbėjo R. G. Valikonytė.

Komentarai

  • Patys šilčiausi ir nuoširdžiausi padėkos žodžiai Naujagimių skyriaus personalui. Jų dėka baimę pakeičia pasitikėjimas medicina. Ačiū!

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų