Viruso grėsmė – sąmoningumo lakmusas

Viruso grėsmė – sąmoningumo lakmusas

 

Grįžusieji iš koronaviruso paveiktų teritorijų ar turėjusieji sąlytį su galbūt užsikrėtusiu asmeniu nedarbingumo pažymėjimą galės gauti net nevykdami į poliklinikas. Tam pakaks prieš skambinant į gydymo įstaigą internetu užpildyti specialią anketą. Tai vienas iš būdų, kaip Lietuva bando apsisaugoti nuo pavojingo užkrato.

Visgi iš Šiaurės Italijos ką tik sugrįžusi panevėžietė sako įsitikinusi, kad saviizoliacija – vien tik pačių parvykusiųjų iš pavojingų kraštų sąmoningumo ir sąžinės reikalas.

Panevėžietė Aida su senyvo amžiaus mama praėjusį šeštadienį parskrido iš viruso paralyžiuotos šiaurės Italijos, Pjemonto regiono. Nors šis regionas pagal viruso plitimo vertinimą yra rizikos zonoje, moterys atostogavo rajone, kuriame bent jau kol kas nėra užfiksuotų susirgimo atvejų.

Mama norėjo aplankyti Italiją. Išvykome, kai apie jokius pavojus dar nebuvo šnekama. Tačiau skristi namo mums teko iš Lombardijos, Milano Malpensos oro uosto, kuris yra pačiame koronaviruso epicentre“, – pasakojo Aida.

Dar prieš įlipant į lėktuvą Milane panevėžietė užpildė anketą internetu ir pažymėjo, jog grįžusios namo su mama neturės sąlygų dvi savaites išbūti izoliuotos karantine, kaip rekomenduoja Sveikatos apsaugos ministerija.

Nurodžiau labai paprastą priežastį – namie nėra absoliučiai nieko valgyti, išskyrus kelis saldainius ir besibaigiančio galiojimo sausainius. Mama gana ligotas žmogus, jai reikalinga speciali dieta. Prieš kelionę tariausi su specialistais. Visi rekomendavo važiuoti, tad dėl tokios susiklosčiusios situacijos kaltos nesijaučiame“, – sako Aida.

Nustebino požiūris

Iš Italijos parvykusios panevėžietės maistu sugebėjo apsirūpinti nekišdamos nosies iš namų. Aida dėkoja produktais pagelbėjusiai geraširdei draugei – kiti bijo prie jų net prisiartinti.

Nesijaučiame pasaulio bambos ir nereikalaujame pusryčių, pietų ar vakarienės į namus. Brangių žmonių padedamos maisto turėsime. Didžioji dauguma mūsų bijo ir su tuo tenka taikytis. Bet ar tikrai visi grįžusieji sugebės apsirūpinti maistu neišeidami iš namų?“ – retoriškai klausia šiuo metu karantino sąlygomis gyvenanti panevėžietė.

Ji domėjosi, jog priverstiniame karantine dvi savaites esančius žmones maisto atsargomis ir kitomis būtinomis prekėmis turėtų aprūpinti Savivaldybei pavaldžios institucijos. Visgi jei draugė nebūtų pasisiūliusi atnešti maisto produktų į namus, Aidai nebūtų likę kitos išeities, kaip tik pačiai eiti apsipirkti į prekybos centrą, taip pažeisti karantino sąlygas ir sukelti pavojų aplinkiniams. Pagalbą žadėjusios įstaigos, anot Aidos, į šią problemą pažvelgė gana abejingai.

Panevėžietė pirmadienį sulaukė Visuomenės sveikatos centro specialistės skambučio. Šioji pasiteiravo, kaip moterys po kelionės jaučiasi.

Kai paminėjau, kad esu pranešusi apie maisto trūkumą ir kad esu skaičiusi, jog tuo rūpinsis savivaldybės, skambinusi moteris tiesiog pradėjo juoktis. Išvada: eik ir pirk. Mes su mama neisime, bet kaip kiti?“ – toks požiūris į apsaugą nuo grėsmingo viruso apstulbino Aidą.

Vienoje krūvoje

Pasak Aidos, prieš išvykstant iš Italijos ji skambino nurodytais informaciniais telefonais konsultacijos, kaip namo grįžti saugiai bei apsaugoti kitus, jei užsikrėstų koronavirusu. Specialistės atsakymas moterį pribloškė. Panevėžietėms namo buvo pasiūlyta grįžti taip, kaip ir planavo prieš kelionę, kol koronaviruso plitimas dar nebuvo pasiekęs tokio masto.

Pasak Aidos, praėjusį šeštadienį parskridus iš Milano į Vilniaus oro uostą, šiame šimtai žmonių susimaišė su grįžusiais iš Turkijos ir Anglijos.

Nors oro uoste buvo patikrinta kūno temperatūra, tačiau tuo patikra ir baigėsi. Iš ten moterys išėjo neužsiregistravusios, kad grįžo iš viruso apimtos zonos.

Iš lėktuvo visus sugrūdo į autobusus. Tikras malonumas stovėti įbedus pilvą į kitą keleivį ir tikėtis, kad jis sveikas. Vėliau sugrūdo į dar siauresnį gardą. Tebuvo viena sutrikusi mergaičiukė ir karys savanoris. Labai jau barzdotas, puiki vieta virusui nutūpti“, – humoro jausmo net ir tokioje situacijoje neprarado panevėžietė.

Jai susidarė įspūdis, kad ir iš oro uosto vežusio mikroautobuso vairuotojas irgi nesijautė ramus.

Mes turėjome medicinines kaukes, vienkartines pirštines ir specialius tepalus, bet už manęs sėdėjusi moteris kriokė visą kelią net neužsidengdama burnos. Mikroautobuse jai kaukės pasiūlyti neturėjo. Ji vyko iš Anglijos, bet ką gali žinoti“, – pasakojo Aida.

Paskambina specialistai

Panevėžio savivaldybės administracijos direktorius Tomas Jukna teigė, jog duomenų apie parvykusiuosius iš teritorijų, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, Savivaldybė nerenka. Anot jo, tokia informacija disponuoja Visuomenės sveikatos centras.

Jo specialistai bendrauja su parvykusiaisiais ir identifikuoja jų poreikius dėl karantinavimo. Sugrįžusiems iš pavojingų zonų nėra uždrausta eiti į parduotuvę, jie patys turėtų jausti atsakomybę nevaikščioti, kur nebūtina“, – kalbėjo T. Jukna.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, šiuo metu stebima 4981

asmens, keliavusio į teritorijas, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje, sveikatos būklė. Pasak centro specialistų, informacija apie šių asmenų pasiskirstymą pagal gyvenamąją vietą nėra detalizuojama.

Su kiekvienu asmeniu susisiekiama telefonu ir aiškinamasi jo sveikatos būklė. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistų teigimu, sugrįžusiesiems iš Kinijos, Šiaurės Italijos Lombardijos, Veneto, Pjemonto ir Emilijos-Romanijos regionų, Honkongo, Irano, Japonijos, Pietų Korėjos, Singapūro dviejų savaičių saviizoliacija rekomenduojama, tačiau ne priverstinė.

Specialistai sutinka, kad vis dėlto tokios apsaugos priemonės yra kiekvieno sąmoningumo ir sąžinės reikalas – tokių rekomendacijų nesilaikymas kelia riziką aplinkiniams.

Miuziklo arenoje neatšaukia

Kaip Panevėžys turėtų elgtis, jei koronaviruso grėsmė išaugtų, vakar tarėsi į posėdį susirinkusi Ekstremalių situacijų komisija.

Miesto gyvenimas ir toliau vyks įprastai, neatšaukiami suplanuoti renginiai, tačiau raginame gyventojus atidžiau rūpintis sveikata ir prevencija. Savivaldybė yra pasiruošusi reaguoti į bet kokius pokyčius ir imtis pagal situaciją reikalingų veiksmų“, – po posėdžio pabrėžė komisijos pirmininkas T. Jukna.

Anot jo, kol kas nėra atšaukiamas kovo 11-ąją Panevėžio „Cido“ arenoje numatytas miuziklas, apmokamas iš Savivaldybės biudžeto. Direktoriaus teigimu, svarstoma dėl

papildomų higienos ir saugos priemonių jame – lankytojų rankų dezinfekcijos, įeinančiųjų kūno temperatūros matavimo.

Pasak T. Juknos, Panevėžio socialinių paslaugų centrui nurodyta parengti tvarką, pagal kurią koronaviruso nustatymo atveju Panevėžyje izoliuoti (karantinuoti) namuose asmenys, kuriems reikalinga socialinė pagalba, būtų aprūpinti maistu bei kitomis būtiniausiomis priemonėmis ir paslaugomis.

Savivaldybė jai pavaldžias įmones bei įstaigas įpareigojo parengti higienos laikymosi planus.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų