Po devynių mėnesių maratono Panevėžio teisėsauga teismui perdavė tik vieną iš viso didžiulį rezonansą sukėlusio ikiteisminio tyrimo atskirtą bylą. M. Garucko nuotr.

Reklamos triukai bloškė į teismą

Reklamos triukai bloškė į teismą

 

Panevėžio meras Rytis Račkauskas po devynių mėnesių pertraukos šiandien grįžta į darbą miesto Savivaldybėje. Apygardos prokuratūra patvirtino nesikreipsianti į teismą dėl jo tolesnio nušalinimo nuo pareigų.

„Ši procesinės prievartos priemonė yra taikoma tik tada, kada yra būtina, siekiant nešališkai ir greičiau ištirti nusikalstamas veikas ir tam, kad būtų užkirsta galimybė įtariamajam daryti naujas nusikalstamas veikas. Šiuo metu, mūsų nuomone, tokios procesinės prievartos priemonės taikymas nėra reikalingas“, – patvirtino Apygardos prokurorė Dalia Markauskienė.

Merui išlieka paskirta kita kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Tai reiškia, kad planuodamas komandiruotes miesto vadovas apie jas privalės informuoti prokurorą ir gauti jo sutikimą. Taip pat su pavaldiniais negalės kalbėti apie atliekamą ikiteisminį tyrimą ir tiriamas aplinkybes.

Vakar prokuratūra perdavė teismui bylą, kurioje meras kaltinamas piktnaudžiavimu. Nors pareigūnai toliau tęsia dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl kitų galimų nusikalstamų veikų, prokurorai nemato kliūčių R. Račkausko inauguracijai į merus. Antrai kadencijai išrinktas politikas mero priesaiką turėtų duoti balandžio 18-ąją numatytame naujos sudėties Tarybos posėdyje.

„Mano nuomone, nėra jokių kliūčių jam duoti priesaiką. Ikiteisminis tyrimas vyksta dėl nusikalstamų veikų, o visi kiti reikalai, susiję su galimybe eiti mero pareigas, taip pat ir prisiekti, yra visai kas kita ir tai nėra bylos nagrinėjimo dalykas“, – teigė D. Markauskienė Apygardos prokuratūros ir Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) Panevėžio valdybos surengtoje spaudos konferencijoje.

Įtaria neskaidrų sandėrį

Iš šio didelės apimties tyrimo išskirtoje ir teismui perduotoje byloje meras R. Račkauskas kaltinamas piktnaudžiavimu tarnyba. Kaltinimai taip pat pateikti dar dviem asmenims – mero patarėjai bei vilniečiui, šiuo metu veiklos nebevykdančios reklamos bendrovės „Lukrecija reklama“ direktoriui Mariui Vaupšui. Pareigūnai įtaria, kad renginiuose mero pažintis su M. Vaupšu vėliau galėjo peraugti į artimesnį bendradarbiavimą, atvedusį į teisiamųjų suolą.

Pasak pareigūnų, ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia teigti, kad meras už Savivaldybės lėšas, ne mažiau nei 5000 eurų, galėjo iš su M. Vaupšu siejamos įmonės įsigyti asmeniškai jam, kaip politikui, naudingų paslaugų.

Įtariama, kad buvo siekiama, jog Savivaldybės administracijos organizuojamų viešinimo ir komunikacijos srities viešųjų pirkimų konkursų laimėtoja taptų M. Vaupšo įmonė – galėjo būti iš anksto suderintos perkamų paslaugų apimtys, techninės specifikacijos ir paslaugų kainos.

Ikiteisminio tyrimo duomenimis, buvo susitarta ir dėl tolesnio bendradarbiavimo, kad Panevėžio savivaldybės administracija iš M. Vaupšo atstovaujamos bendrovės ir ateityje pirks konsultacines paslaugas.

Pasak STT Panevėžio valdybos ikiteisminio tyrimo skyriaus viršininko Gedimino Vizbaro, tyrimo duomenys leidžia pagrįstai manyti, kad meras per savo patarėją davė Savivaldybės administracijos darbuotojams galbūt neteisėtus nurodymus taip organizuoti viešuosius pirkimus, kad juos laimėtų konkreti įmonė.

Įtaria asmenines konsultacijas

Pareigūnai teigia nustatę, kad viešųjų pirkimų paraiškos galbūt buvo suformuotos taip, jog paslaugas būtų galima įsigyti apklausiant tik vieną konkrečią įmonę. Be oficialiai Savivaldybės nupirktų paslaugų, įtariama, kad su M. Vaupšu siejama įmonė mainais galėjo ir asmeniškai merui suteikti paslaugų – jam, kaip politikui, naudingų konsultacijų. Dėl to, G. Vizbaro teigimu, Panevėžio savivaldybė galėjo patirti ne mažesnę nei 5000 eurų žalą.

„Ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia teigti, kad meras už Savivaldybės lėšas įsigijo asmeniškai jam, kaip politikui, naudingų paslaugų“, – kalbėjo G. Vizbaras.

Paprašytas patikslinti, kokios konkrečiai paslaugos galėjo būti suteiktos asmeniškai merui, STT pareigūnas paminėjo M. Vaupšo įmonės R. Račkauskui pateiktą rašytinę ataskaitą su patarimais ir įžvalgomis, susijusiomis su artėjančiais savivaldos rinkimais.

Nors pareigūnai toliau tęsia dar vieną ikiteisminį tyrimą dėl kitų galimų nusikalstamų veikų, prokurorai nemato kliūčių R. Račkausko inauguracijai į merus. M. Garucko nuotr.

„Kadangi byla dar bus nagrinėjama teisme, nenorėčiau pakenkti būsimiems procesams detaliai atskleisdamas duomenis. Galiu tik paminėti, kad galbūt mero interesais buvo atliktas sociologinis gyventojų nuomonės tyrimas“, – aiškino G. Vizbaras.

Anot jo, tai, kas merui buvo pateikta asmeniškai, galbūt ir pasiliko jo stalčiuose ir nebuvo pateikta visuomenei.

Daugiau apie minėtą tyrimą STT pareigūnas irgi atsisako komentuoti.

Nė vienas iš trijų kaltinamųjų teismui perduotoje byloje kaltės nepripažįsta.

Pasak G. Vizbaro, tyrimas apėmė laikotarpį nuo 2017 rudens iki 2018 pavasario. Buvo atlikta dešimtys kratų, kelios dešimtys apklausų, apžiūrėta labai daug per kratas paimtų daiktų ir dokumentų, taip pat itin daug elektroninių laikmenų. Anot STT pareigūno, tai ir lėmė, kad šis tyrimas truko net devynis mėnesius, o visą tą laiką R. Račkauskas buvo nušalintas nuo pareigų.

Taškas nepadėtas

Panevėžio teisėsauga toliau tęsia kitą dalį ikiteisminio tyrimo dar dėl galimų 7 nusikalstamų veikų. Šioje nebaigtoje byloje įtarimai pareikšti penkiems asmenims, meras įtariamas piktnaudžiavimu ir prekybos poveikiu, jo patarėja – prekyba poveikiu.

D. Markauskienė patvirtino, jog per ikiteisminį tyrimą meras R. Račkauskas yra davęs visaverčius parodymus.

Ar įtariamieji pripažįsta kaltę, prokurorė nekomentuoja.

R. Račkauskas ne kartą yra pabrėžęs, jog nėra nusižengęs įstatymui, jam pareikštus įtarimus neigia ir mano, jog byla susijusi su politiniais oponentais.

Spaudos konferenciją surengę Panevėžio prokuratūros ir STT atstovai tokius pareiškimus atmeta.

„Specialiųjų tyrimų tarnyba yra visiškai apolitiška institucija. Ikiteisminių tyrimų nesaisto ir nesaistė jokie rinkimai, politiniai ar kiti panašūs įvykiai. Ikiteisminis tyrimas buvo atliktas griežtai laikantis įstatymo“, – pabrėžė G. Vizbaras.

STT – šešėlis dėl šališkumo

Baigtą pirmąjį tyrimą R. Račkauskas vadina jam gera žinia.

„Džiaugiuosi, kad pagaliau prokuratūra išgirdo mano ir mano gynėjo prašymus kuo greičiau baigti tyrimą. Pradėjus bylą nagrinėti teisme, turėsiu galimybę visuomenei pateikti savus įvykių vertinimus, ko negalėjau daryti iki šiol, nes buvau supančiotas draudimo atskleisti ikiteisminio tyrimo duomenis“, – teigė meras.

Visgi pateikto kaltinimo detalių R. Račkauskas sako kol kas nesiimsiantis nagrinėti ir prokuratūrai neoponuosiantis – jis nemano, kad dabar yra tinkamas laikas ir vieta vertinti įrodymus.

„Tik pasakysiu, kad niekaip nesuprantu, kaip mero darbas ir pastangos Savivaldybės komunikaciją sustyguoti taip, kad Panevėžys atrodytų konkurencingas, kad gyventojai didžiuotųsi savo miestu, kad verslas, švietimas, kultūros ir sporto bendruomenės įsitrauktų į pozityvių žinių apie miestą skleidimą, tapo nusikaltimu. Manau, kad prokuratūra buvo suklaidinta neprofesionalaus ir galibūt šališko Panevėžio STT pareigūnų įvykių interpretavimo ir faktinių aplinkybių iškraipymo, bei pritempimo prie jų įsivaizduojamos įvykių eigos. Neabejoju, kad teismas atskirs, kur tiesa, o kur tik operatyvininkų fantazijos“, – vakar viešai pareiškė R. Račkauskas.

Meras tvirtina niekada į asmenines problemas nepainiojęs ir nesiruošiantis painioti miestiečių, kurie iš jo laukia ne „detektyvinių istorijų“, o realių darbų.

„Todėl teisminis procesas niekaip nepalies bei nepaveiks mieste pradėtų ir tęsiamų darbų“, – sako R. Račkauskas.

Komentarai

  • Baisu net pagalvoti kokie laikai atejo, pries 30 metu banditeliai vadovavo miestui, dabar-kysininkavimu itariamas meras miestui vadovauja.

  • Tada vadovavo Juozas Bečelis. Jis nebuvo laikomas banditėliu…

  • ..naaa, banditeliai grizyneja is UK, gal todel tiek balsuotoju uz Rackauska, o ne Urbsi ….

  • Tai jei tyrimas prasidėjo 2017 metais, o su Urbšiu susipyko 2018m. gegužę, tai kaip čia yra mere? melavai ir dangstei savo veiklą suokdamas rinkėjams, kad Urbšys sukūrė šitą bylą… dar 7 tyrimuose kaltinamas… nu ir naglas fruktas. … Tai Urbšys ir išmetė tave iš judėjimo „kartu“ kai sužinojo apie tavo veiklą, va čia tai tikiu, kad turėjo ryšių ir galėjo buti informuotas, kad judėjimo narys – korumpuotas ir prisidirbęs. „Pasak G. Vizbaro, tyrimas apėmė laikotarpį nuo 2017 rudens iki 2018 pavasario…“

  • Reiškia rinkimus laimėjo profesionalų sukurtas įvaizdis. Ir dar už miesto pinigus

Rodyti visus komentarus (5)

Jūsų komentaras

Daugiau leidinio naujienų