Vilko ir šuns hibridė Luna išvežama į rezervatą Vokietijoje

Vilko ir šuns hibridė Luna išvežama į rezervatą Vokietijoje

Jau šiandien į puikiomis sąlygomis pasižymintį meškų ir vilkų rezervatą Vokietijoje iškeliauja panevėžietės auginta vilko ir šuns hibridė Luna. Aplinkos apsaugos departamentas gyvūną konfiskavo, nes nelaisvėje laikyti, veisti, dauginti laukinių gyvūnų hibridus, jų palikuonis ir gyvūnus, kurių veisime naudoti hibridai, draudžiama.

Aplinkos apsaugos departamentas iš gyvūnų organizacijos „Laukinė Lesė“ konfiskavo neteisėtai laikomą šuns ir vilko hibridę – Luną, kurią gyvūnų prieglaudai atidavė fizinis asmuo. Kadangi kilo įtarimų, kad tai gali būti laukinis gyvūnas, buvo atlikti DNR tyrimai ir įsitikinta, kad Luna yra pirmosios kartos šuns ir vilko hibridas. Pagal nustatytus teisės aktus visoje Europoje keturių vilko ir šuns hibrido kartų palikuoniai yra laikomi laukiniais gyvūnais.

Lietuvos Respublikos laukinės gyvūnijos įstatyme yra įtvirtintas draudimas kryžminti laukinius gyvūnus kitais nei mokslinių tyrimų tikslais ir leidžiamas tik turint Aplinkos apsaugos agentūros leidimą. Draudžiama nelaisvėje laikyti, veisti, dauginti laukinių gyvūnų hibridus, jų palikuonis ir gyvūnus, kurių veisime naudoti hibridai.

Vadovaujantis Laukinių gyvūnų naudojimo taisyklėmis hibridai gali būti laikomi nelaisvėje: 1) kai šie gyvūnai kryžminami mokslinių tyrimų tikslais ir turint Aplinkos apsaugos agentūros leidimą naudoti laukinius gyvūnus kryžminimui; 2) kai šie gyvūnai  įgyti iki 2009 m. rugsėjo 1 d.; 3) kai specializuotuose ūkiuose ūkiniais tikslais laikomi ir veisiami kailinių žvėrelių hibridai.

Būtent dėl šių priežasčių vilko ir šuns hibrido perduoti fiziniam asmeniui arba palikti gyvūnų prieglaudos globoje nėra teisinės galimybės.  AAD spręsdamas klausimą dėl hibrido tolimesnio likimo ir ieškodamas geriausio sprendimo, ėmėsi visų galimų priemonių. AAD pareigūnas Donatas Šimėnas su VšĮ „Pagalba laukiniams gyvūnams“ Lunai rado naujus namus meškų ir vilkų rezervate Vokietijoje.

Alternatyvus vilkų ir lokių rezervatas Švarcvalde (vok. Alternativer Wolf – und Bärenpark Schwarzwald) išsiskiria puikiomis sąlygomis laukiniams gyvūnams ir apima 10 ha miško. Gyvūnai turi galimybę gyventi panašiai kaip laukinėje gamtoje.

Galerija

„Lunos namai yra gamta ir miškas. Gyvenant su žmonėmis, buvo varžomi jos instinktai ir natūrali elgsena. Reikia pabrėžti, kad laukinio gyvūno genai itin stiprūs, tad laikydami vilko ir šuns hibridą žmonės gali nukentėti nuo pasireiškusios agresijos. Gyvūnams, kaip gamtos kūriniams, mes turime jausti pagarbą, o ne versti juos gyventi prieš savo prigimtį. Laisvė gyvūnams tokia pat svarbi, kaip žmonėms, tik jie negali mums to pasakyti žodžiais“, – teigia AAD direktorė Olga Vėbrienė.

Luną į prieglaudą praėjusį rudenį atvežė pati jos šeimininkė Silva Budrė. Moteris pasakojo turėjusi emigruoti ir nerado, kur palikti jauno augintinio. Iš pradžių globėjo dairėsi tarp draugų ir pažįstamų, bet paskui išsikvietė organizacijos „Laukinė Lesė“ atstovus.

Naujieji globėjai šuns išvaizdoje pastebėjo itin aiškius vilko bruožus ir užsakė jo genetinius tyrimus. Tuomet ir paaiškėjo, kad tai pirmasis Lietuvoje nustatytas bei patvirtintas pirmos kartos vilko ir šuns hibridas. Iki tol metus vilkus tyrinėję mokslininkai nieko panašaus nebuvo sutikę.

Vilko genai paveldimi net iki ketvirtos hibrido kartos.

Po tokio fakto Lunos likimas pakibo ore – pagal šalies įstatymus hibridas Lietuvoje negali būti auginamas ir veisiamas, jis turėtų būti sunaikintas arba išgabentas už valstybės ribų.

Visgi Lunai pavyko išvengti mirties. Tolesnis gyvūno likimas nebus slepiamas nuo jo gerbėjų. Rezervato šeimininkai pažadėjo dalintis nuotraukomis ir istorijomis iš Lunos gyvenimo. Be to, ją bus galima ir gyvai pamatyti pačiame rezervate.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Komentarai

  • Sėkmes tau ir ačiu kas tave užaugino. Toks tyrus žvilgsnis……..tik pas nuoširdus žmones tokie šeimos nariai- augintiniai būna…….

Rodyti visus komentarus (1)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų