Nors, tiesą sakant, ilgą laiką buvo manoma, kad navikų biologinis laikrodis neveikia – vien dėl to, kad jie turi daug mutacijų ir jau seniai pamiršo, kas yra normali, sveika molekulinė biologija.
Yra žinoma, kad vidinio laikrodžio išsiderinimai padidina vėžio tikimybę. Tai rodo daugelis eksperimentinių tyrimų bei klinikinių stebėjimų – naktinėse pamainose dirbantys žmonės dažniau suserga vėžiu. Bet apie patį auglį buvo įprasta galvoti, kad joks laikrodis jo neveikia.
Tačiau tai netiesa. Bazelio (Šveicarija) mokslininkų žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje sakoma, kad paros ritmai veikia ir metastazes.
Iš pradžių mokslininkai pastebėjo, kad pelėse, turinčiose auglių, metastazavusių ląstelių, tai yra tų, kurios paliko naviką ir pradėjo klajoti po kūną, skaičius per dieną pasikeitė. Panašiai nutiko ir žmonėms: trisdešimčiai krūties vėžiu sergančių pacienčių buvo tiriamas kraujas 4 ir 10 val. ryto, ir 4 valandą klajojančių vėžinių ląstelių lygis buvo pastebimai didesnis. Tiesa, ne visais, o apie 80 proc. atvejų.
Tada mokslininkai vėl grįžo prie pelių: joms vėl persodino naviko mėginius ir skaičiavo metastazavusių ląstelių skaičių skirtingu paros metu. Dieną pelės tokių ląstelių turėjo daug, daug daugiau, kartais net 88 kartus daugiau nei naktį.
Čia reikia nepamiršti, kad pelės yra prieblandos ir nakties gyvūnai, jos ilsisi dieną. Tai reiškia, kad rezultatas iš tikrųjų buvo toks pat: ląstelės palieka naviką, kai pagal dienos ritmą ateina poilsio laikas. Be to, metastazavusios ląstelės, kurios poilsio metu klaidžioja po kūną, yra labiau linkusios suformuoti naują naviką naujoje vietoje.
Galbūt rezultatai ir nestebina: vėžinis auglys neegzistuoja vakuume, jį veikia daugybė skirtingų molekulinių signalų, hormonų ir kt. O bioaktyvių molekulių lygis priklauso nuo dienos ritmo. Net jei laikrodžiai vėžio ląstelėse sugenda, jos vis tiek suvokia signalines molekules.
Kokios tiksliai yra šios molekulės, ar visi vėžiai panašiai reaguoja į kintamą miegą ir budrumą, dar lieka išsiaiškinti. Tai bus nelengva, nes mažai miegantys vėžiu sergantys ligoniai nuo šios ligos miršta dažniau ir greičiau, o sutrikdyti pelių biologiniai laikrodžiai ne tik padidina naviko tikimybę, bet ir daro jį agresyvesnį. Taigi esmė yra ne mažiau miegoti – mechanizmas, susiejantis paros ritmą ir metastazes, yra sudėtingesnis bei reikalauja tolesnio tyrimo.