Verslo liudijimų populiarumas menksta

Verslo liudijimų populiarumas menksta

Jau trečius metus iš eilės Panevėžys planuoja palikti galioti tuos pačius mokesčius dirbantiesiems su verslo liudijimais.

Du ilgi karantinai vos per pusantrų metų gerokai pakeitė situaciją verslo pasaulyje. Didelė dalis paslaugų buvo tiesiog uždraustos.

Tuos tuščius mėnesius pasakoja sunkiai ištvėręs ir muzikantas Sigitas Malinauskas. Iki pandemijos jis aktyviai grodavo vestuvėse, įvairiose šventėse, giedodavo laidotuvėse tiek Panevėžyje, tiek ir visoje Lietuvoje. Per karantiną jo veikla buvo visiškai sustabdyta.

„Nelengvi metai buvo. Pusmetį sėdėjau namuose ir tik birželį pradėjau aktyviau dirbti. Atėjo ruduo ir vėl užsakymų mažėja: žmonės išgąsdinti, laukia naujų apribojimų“, – nuogąstauja muzikantas.

Rugsėjį jo planuose – trys užsakymai groti šventėse, spalį – tik vienas, o gruodį – nė vieno.

Dėl tokio menko užimtumo S. Malinauskas pasakoja patekęs į keblią situaciją ir dėl mokesčių.

„Pagal paslaugas yra numatytas tam tikras dienų skaičius, kiek privalai imti verslo liudijimą savo veiklai per mėnesį. Muzikantas turi rinktis: mokesčius mokėti už 5 arba 30 savo darbo dienų. Jei aš teturiu vieną užsakymą per mėnesį, vis tiek mokėsiu mažiausiai už 5 dienas“, – aiškino muzikantas.

Už verslo liudijimą minimaliam terminui jis sumoka apie 5 eurus.

Smulkiųjų mažėja

Panevėžio savivaldybė teigia suprantanti sudėtingą smulkiųjų verslininkų situaciją. Miesto Tarybai ruošiamas sprendimas, kuriuo siūloma nekeisti verslo liudijimo mokesčių Panevėžyje – palikti juos tokius, kokie buvo patvirtinti prieš trejus metus.

„Nuspręsta nieko nekeisti, nes verslui pastarieji metai ir taip buvo sudėtingi. Stengiamės sudaryti sąlygas verslininkams nepasiduoti ir dirbti toliau: mūsų tikslas – kuo didesnis stabilumas šioje srityje“, – teigė Savivaldybės Miesto plėtros skyriaus specialistė Daina Pilkauskienė.

Savivaldybės duomenimis, su verslo liudijimais dirbančių asmenų mieste kasmet mažėja. Taip pat mažėja ir iš jų sumokėtų mokesčių į miesto biudžetą surenkamos pajamos.

Didžiausias kritimas fiksuotas per pastaruosius pusantrų metų, kai galiojo pandemijos suvaržymai.

Per septynis šių metų mėnesius gyventojai išpirko 2128 verslo liudijimus. Pernai per visus metus verslo liudijimų Aukštaitijos sostinėje išpirkta 3179. O štai prieš penkerius metus, 2016-aisiais, panevėžiečiai, regis, buvo gerokai verslesni – nupirko 4187 verslo liudijimus.

„Tokį mažėjimą lėmė dar ir tai, kad kai kurių paslaugų jau nebegalima teikti su verslo liudijimu. Anksčiau taip galėdavę dirbti statybininkai pagal naują tvarką kai kuriems darbams jau privalo imti individualios veiklos pažymą arba kurti įmonę“, – aiškino Daina Pilkauskienė.

Mokestis pagal populiarumą

Būtent statybininkai ir prekybininkai, anot D. Pilkauskienės, daugiausia ir sudarydavo asmenis, išsiperkančius verslo liudijimus Panevėžio savivaldybėje.

Dabar populiariausios ir daugiausia pajamų duodančios paslaugos su verslo liudijimais mieste yra
prekyba, tam tikros su statybomis susijusios paslaugos, baldų gamyba, patalpų nuoma, veislinių naminių gyvūnėlių auginimas. Tokia veikla užsiimantiems verslininkams Savivaldybė planuoja nuo kitų metų palikti galioti 500 eurų metinį verslo liudijimo mokestį.

16-ai vidutiniškai populiarių veiklų rūšių siūlomas per pusę mažesnis – 250 eurų metinis mokestis. Į tokias paslaugas įeina avalynės, drabužių taisymas bei siuvimas, keraminių buities ir puošybos gaminių bei dirbinių gamyba, fotografavimas, kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų ir kita veikla.

Mažiau populiarioms paslaugoms, kaip meno kūrinių restauravimas, kailių išdirbimas, avalynės gamybai, mezgimui, ateinančioms auklėms, muzikantams – iš viso 15 veiklos rūšių siūlomas 150 eurų metinis mokestis.

O pačioms rečiausioms veiklos rūšims, tokioms kaip batų valymui, tekstilės pluoštų paruošimui ir verpimui, žvejybos reikmenų gamybai, trūklio lervų gaudymui, dirbinių iš gintaro ir jo pakaitalų gamybai, lagaminų, rankinių taisymui, žvakių gamybai, krosnių ir kaminų valymui, arklių kaustytojams, paliekamas vos 12 eurų metinis mokestis, tai yra po 1 eurą mėnesiui.

Verslo liudijimo mokestį nustatanti Savivaldybė pažymi, jog gamybos ir paslaugų verslo liudijimai išduodami ir pratęsiami pageidaujamam kalendorinių metų laikotarpiui bet ne trumpiau kaip 5 dienoms.

Liks lengvatos

Daugiau nei pusę, apie 63 proc. verslo liudijimų Panevėžyje paprastai išperka neįgalieji, pensininkai, Užimtumo tarnyboje registruoti bedarbiai ir kiti asmenys, kuriems priklauso Savivaldybės nustatyto mokesčio lengvatos.
„Socialiai jautrioms visuomenės grupėms taip pat kol kas siūlome palikti tokius pačius lengvatų dydžius kaip ir pernai bei užpernai“, – teigia D. Pilkauskienė.

Bedarbiams, registruotiems Užimtumo tarnyboje, numatyta 20 proc. lengvata, mokiniams ir studentams, pasirinkusiems dienines studijas, – 75 proc. Neįgaliesiems, kuriems nustatytas iki 25 proc. darbingumo lygis, sunkus neįgalumo, didelių specialiųjų poreikių lygis, – 50 proc. lengvata.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų