Pradėti nutraukti sutartis įstaigos direktorius Dovydas Karosas numatęs ir su per ilgai užsisėdėjusiomis įmonėmis. V. Bulaičio nuotr.

Verslo inkubatoriuje daro revoliuciją

Verslo inkubatoriuje daro revoliuciją

 

Plėtoti aukštosioms technologijoms įkurtas, bet iki savotiškos nuomos agentūros per dešimtmetį nusiritęs Panevėžio mokslo ir technologijų parkas (MPT) ėmėsi revoliucijos iš patalpų varydamas net ir vos spėjusius apšilti kojas verslininkus.

Po MTP stogu kunkuliuoja aistros. Kelias dešimtis čia įsikūrusių įmonių apstulbino netikėta žinia iš mažiau nei prieš metus atėjusio naujojo parko vadovo: patalpų kaina didėja maždaug 50 proc.

Įstaigos direktorius Dovydas Karosas neslepia, jog tai – dar tik permainų pradžia. Jis turi planų parką iš paprasčiausio patalpų nuomotojo paversti tikru verslo inkubatoriumi pradedantiesiems. Direktorius jau svarsto atsisveikinti su ilgiau nei penkerius metus MTP veikiančiais nuomininkais.

Vis dėlto nauji vėjai lauk pučia net ir verslo naujokus.

 

Drastiškai pabrango

Tik pernai kovą J. Žemgulio gatvėje esančiame MTP įsikūrusi Justino Šateikos individuali įmonė „HotFix.lt“ sutartį dėl patalpų nuomos pasirašė trejiems metams, tačiau jau įspėta išsikraustyti iki kitos savaitės pradžios.

Tokių sankcijų kompiuterių taisymu užsiimantys verslininkai sulaukė po to, kai nesutiko su MTP nustatytais naujais nuomos įkainiais.

„Sutartyje numatyta, kad jos sąlygos gali būti keičiamos abipusiu susitarimu. Bet šiuo metu MTP tą daro vienašališkai“, – teigia J. Šateika, gavęs raštą apie su jo įmone nutraukiamą sutartį.

Verslininkas skaičiuoja, jog jam nuoma brangsta 50 proc. Iki šiol mokėjęs 3 eurus už kvadratinį metrą, nuo birželio klos 4,50 euro. „Koks čia verslo inkubatorius, jei nuomos kaina bus lygi rinkai“, – stebisi įmonės savininkas.

Iš kelių dešimčių Mokslo ir technologijų parke patalpas nuomojančių įmonių dauguma liko apstulbintos keičiamomis sutarčių sąlygomis. V. Bulaičio nuotr.

Anot jo, dar 800 proc. išaugo valymo paslaugų kaina. Už 40 kvadratinių metrų patalpų išvalymą dukart per savaitę įmonė mokėdavo 15 eurų per mėnesį, dabar tiek pat turėtų atseikėti už vieną kartą. Dar pakilo ir pastato eksploatavimo mokestis, tiesa, tik simboliškai – 15 centų – iki 1,50 euro už kvadratą.

„Eksploatavimo mokesčiui neprieštaraujame, valytojos paslaugos irgi mums nėra problema – jų galime atsisakyti, bet patalpų nuoma branginama drastiškai ir nepateikiant tam jokių argumentų“, – piktinosi J. Šateika.

Jaučiasi apgauti

Pasak verslininko, vienintelis MPT vadovo išsakytas argumentas – jis vykdo įstaigos dalininkų – Savivaldybės ir Kauno technologijų universiteto Panevėžio technologijų ir verslo fakulteto – sprendimą.

„Pagal juos MTP nuoma per pigi, palyginti su rinkos kainomis. Nežinau, kur jie žiūrėjo. Mes mieste radome dar pigesnių nei čia patalpų“, – tvirtino J. Šateika.

Anot jo, pasižvalgęs Panevėžio komercinių patalpų nuomos rinkoje aptikęs labai skirtingus įkainius – nuo vieno iki dešimties eurų už kvadratinį metrą.

Pasak nuomininkų, jiems skaudus ne tik nuomos branginimas, bet ir požiūris į verslininkus.

„Buvome suradę įmonei kitas patalpas, bet prieš daugiau nei metus mus į MTP prisiviliojo. Dabar anų patalpų nebėra laisvų, o iš čia varo“, – pretenzijas žėrė J. Šateikos kolega.

Anot kompiuterinės technikos taisytojų, MTP patalpos nėra tokios puikios, už kurias nebūtų gaila mokėti didesnės nuomos.

Verslininkai guodžiasi neturintys teisės įmonės reklamos iškabinti – klientų pasitikti einantys iki vartų. Ir patalpos, jų žodžiais, nėra patogios. Nors pastatas renovuotas, pasak J. Šateikos, neveikia vėdinimo sistema, todėl per karščius kabinete dieną buvo beveik neįmanoma dirbti – termometro stulpelis rodė 28 laipsnius.

Nors verslininkai nepatenkinti nei sąlygomis, nei naująja kaina, vis dėlto iš išsinuomotųjų patalpų kraustytis nesiruošia.

„Tegul iškeldina per teismą. Ne mes sutartį pažeidžiame. Dirbsime čia, kol mus iškraustys. O gal direktorius sutiks gražiuoju tartis“, – vis dar viliasi J. Šateika.

Su advokatu pasikonsultavęs individualiosios įmonės savininkas mano, jog bylą laimėtų.

Tarsis su teisininkais

MTP direktorius Dovydas Karosas pripažįsta, jog iš 45 čia patalpas nuomojančių įmonių dauguma nepatenkintos keičiamomis sąlygomis.

Tačiau, anot jo, tik keli, labiausiai nusiteikę priešiškai, atsisakė pasirašyti sutartis ir pranešė ieškosiantys kitos vietos mieste.

Branginimą direktorius motyvuoja, esą iki šiol galiojusios nuomos kainos buvo pernelyg žemos, net 3–4 kartus mažesnės nei rinkoje. Tą patvirtino ir pernai MTP auditą atlikę Savivaldybės kontrolieriai.

Dabar, pasak D. Karoso, MTP nuoma pabrango iki 3,50–4,50 euro už kvadratinį metrą, priklausomai nuo užimamų patalpų – gamybinių arba biuro – paskirties.

D. Karoso negąsdina, kad naujaisiais įkainiais nepatenkinti nuomininkai gali pasiekti ir teismą. Pasak jo, sutartyse numatyta, jog apie keičiamas sąlygas privaloma pranešti prieš mėnesį. Direktorius tvirtina tą ir padaręs.

„Konsultavausi su teisininkais, šie pasakė, kad jei įmonė nesutinka su naujais įkainiais, mes jai nebegalime teikti paslaugų, o tai reiškia, kad turime nutraukti sutartį. Link to dabar ir einame. Jei verslininkai kažką darys, aš jau konkrečiau kreipsiuosi į teisininkus“, – nusiteikęs MTP vadovas.

Paskutinės dienos senbuviams

Pradėti nutraukti sutartis D. Karosas numatęs ir su per ilgai čia užsisėdėjusiomis įmonėmis. Pagal įstaigos nuostatus, nuoma negali tęstis ilgiau nei penkerius metus, bet kone pusė nuomininkų čia veikia jau kur kas ilgiau, net nuo 2008-ųjų.

Tik pernai Mokslo ir technologijų parke įsikūrusi Justino Šateikos individualioji įmonė sutartį dėl patalpų nuomos pasirašė trejiems metams, tačiau jau įspėta išsikraustyti iki kitos savaitės pradžios.

Iš praėjusių metų audito ataskaitos matyti, kad būtent patalpų nuoma buvo tapusi šio mokslo ir technologijų lopšio pagrindiniu pajamų šaltiniu. Iš visų įmonės gaunamų pajamų daugiau nei 83 proc. sudarė gautos iš ilgalaikės nuomos. Pagal ilgalaikes sutartis čia patalpas išsinuomoję 46 nuomininkai, iš jų 12 įsikūrę aštuonerius metus, o ilgiau nei trejus metus po MTP stogu gyvena net 36 įmonės.

„MTP įsteigtas kaip verslo inkubatorius. Tai reiškia, kad čia įsikūrusios įmonės per keletą metų užauga ir išeina užleisdamos vietą kitoms. Čia turi vykti nuolatinė kaita“, – viziją mato D. Karosas.

Anot jo, nors MTP tvarkos apraše numatyta, kad patalpos nuomojamos prioritetą teikiant Panevėžio mieste ne anksčiau nei prieš trejus metus registruotoms įmonėms, užsiimančioms informacinėmis komunikacinėmis technologijomis, mechatronika, robotika, inžinerija ir panašiomis veiklomis, tarp dabartinių ilgalaikių nuomininkų nemažai architektų, logistikos kompanijų, kelios buhalterines paslaugas teikiančios įmonės, o viename kabinete netgi daromas masažas.

D. Karosas įsitikinęs, kad nutraukus sutartis su ilgalaikiais nuomininkais, atlaisvinta vieta neliks tuščia. Jis neabejoja turėsiantis, ką į jų vietą prisikviesti.

„Jau yra skambinančių pasiteirauti, ateinančių paklausti. Kai pasakome, kokios nuomos kainos, net apsidžiaugia, kad tokios mažos“, – teigė direktorius.

Anot jo, per pusmetį į MTP atėjo pirmosios dvi startuolių komandos.

Komentarai

  • Valdžia amžinai kankina vargšus verslininkus ir slegia mokesčiais iki negaliu.

  • Mokslo ir technologijų parke nuoma turėtų būti iš viso nemokama arba tik už simbolinę kainą. O kiek laiko leisti verslo naujokams tokia privilegija naudotis, jau kitas klausimas.

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų