Verslo dovanų etiketas: patirtimi dalijasi etiketo specialistas

Verslo dovanų etiketas: patirtimi dalijasi etiketo specialistas

Dovanų įteikimas versle yra įprasta praktika. Ji skirta palaikyti ir stiprinti santykius su klientais, partneriais ir kolegomis. Tačiau svarbu laikytis tam tikrų etiketo taisyklių, kad išvengtumėte nesusipratimų ir nemalonių situacijų.

Apskritai verslo dovanos yra gana plačiai aptarinėjama sritis, kadangi nėra iki galo sutarta, ar toks dovanėlių įteikimas nėra… tarsi kyšis. O pastarasis labai smerktinas.

Visgi, verslo dovanos – nėra tas pats kas yra atsidėkojimas už tam tikras paslaugas. Plačiau apie tai pasakoja etiketo specialistas Mantas.

Tinkamos dovanos pasirinkimas

Dovanos pirmiausia turi būti pasirenkamos pagal tai – kokiai progai jos yra skirtos. Kaip teigia Mantas: „Dovanos vertė ir pobūdis turėtų atitikti progą. Nedidelės dovanos tinka kasdieniams pokalbiams, o brangesnės dovanos gali būti tinkamesnės šventėms ar pasiekimams pažymėti“,- pasakoja jis.

Taip pat jas renkantis reikia atsižvelgti į gavėją. „Rinkdamiesi dovaną – atsižvelkite į gavėjo pomėgius, interesus ir profesiją. Venkite pernelyg asmeninių dovanų, kurios gali būti netinkamos verslo aplinkoje. Taip pat dažniausiai didesniems verslo partneriui dažniausiai įteikiamos brangesnės dovanos, o mažesniam, su kuriuo santykiai yra minimalūs, dažniausiai skirtos dovanos nėra brangios“,- nurodo Mantas.

Dovana neturėtų būti pernelyg prašmatni ar provokuojanti. Venkite dovanų, kurios gali būti suvokiamos kaip kyšis ar bandymas paveikti gavėjo sprendimus. Taigi, kai norisi įteikti kokybę – reikia nepamiršti racionalumo. Galiausiai, pati dovana turėtų būti aukštos kokybės ir atspindėti jūsų pagarbą gavėjui. Venkite pigių ar prastai pagamintų dovanų. Juk ne veltui apie gautas dovanas gali būti susidaromas vaizdas ir apie Jūsų verslą.

Dovanos įteikimas

Svarbu ne tik kokybiškos dovanos, tačiau ir apgalvotas jų įteikimas. Mantas tikslina, kad verslo dovanų įteikimo etiketas kiek reiklesnis nei dovanojant dovaną tiesiog artimam žmogui. Paprasčiausiai reikia daugiau dėmesio skirti oficialumui ir išlaikyti gerą toną.

„Jei įmanoma – dovaną įteikite asmeniškai. Taip parodysite, kad skiriate laiko ir dėmesio gavėjui. Prie dovanos pridėkite asmeninę žinutę, kurioje išreikšite savo dėkingumą ar sveikinimus. Tai suteiks bet kokiai dovanai daugiau asmeniškumo, parodys, kad atsakingai rinkote daiktą, suteikėte jam prasmę. Žinoma, dovaną įteikite tinkamu laiku, atsižvelgdami į progą ir gavėjo užimtumą bei ją įteikdami būkite kuklūs ir nesitikėkite nieko mainais“,- pataria etiketo specialistas.

Ko dar reikia nepamiršti?

Verslo dovanos etiketas neturėtų būti sudėtingas ar varginantis. Susipažinus su esminėmis taisyklėmis – bus kur kas paprasčiau jas atitikti ir daugiau nebesukti galvos per smulkmenų. Kartą jas įsisavinus – dovanos įteikimas vėliau nebekels jokių rūpesčių.

Mantas nurodo, kad verta skirti dėmesio ir susipažinti su konkrečios įmonės dovanų įteikimo politika. „Kai kurios įmonės turi politiką, reglamentuojančią dovanų priėmimą ir dovanojimą. Prieš dovanodami dovaną – įsitikinkite, kad nepažeidžiate jokių taisyklių“.

Taip pat patikslina, kad jei nesate tikri, ar dovana yra tinkama – geriau nedovanokite. Visada galite pasirinkti kitą būdą parodyti savo dėkingumą, pvz., išsiųsti padėkos laišką ar atviruką. Svarbu atsiminti, kad dovanų dovanojimas versle nėra privalomas. Jei jaučiatės nepatogiai priimdami dovaną – galite mandagiai atsisakyti.

Ką dovanoti?

Renkantis verslo dovaną – reikia įvertinti, apgalvoti asmens, kuris ją gaus, charakterį, pomėgius ir t.t. Žemiau pateiksime kelias universalias dovanų idėjas.

  • Aukštos kokybės rašiklis ir užrašinė. Tai klasikinė verslo dovana.
  • Nešiojamas įkroviklis. Puiki dovana bet kuriam, kuris daug keliauja.
  • Prekės su įmonės logotipu. Tai puikus būdas reklamuoti savo įmonę ir parodyti savo dėkingumą klientams ar darbuotojams. Rinkitės aukštos kokybės prekes, tokias kaip kepurės, marškinėliai ar puodeliai.
  • Dovanų kuponas į parduotuvę ar restoraną.
  • Išgyvenimo patirtis – puiki dovana bet kuriam, kas mėgsta išbandyti naujus dalykus. Rinkitės patirtį, kuri atitinka gavėjo interesus, pavyzdžiui, maisto gaminimo pamoką, vyno degustaciją ar šuolį parašiutu.
  • Tinka tiems, kurie mėgsta skaityti, žiūrėti filmus ar klausytis muzikos. Rinkitės prenumeratą, kuri atitinka gavėjo interesus, pavyzdžiui, žurnalo, srautinio perdavimo paslaugos ar muzikos paslaugos prenumeratą.
  • Dovana labdarai. Dar viena puiki dovana bet kuriam, kas rūpinasi labdara.

Tai tik keletas idėjų verslo dovanoms. Renkantis dovaną svarbiausia atsižvelgti į gavėjo pomėgius ir interesus. Rinkitės dovaną, kuri yra apgalvota ir rodo, kad jums rūpi.

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų