Jei idėjai būtų pritarta, tokio amžiaus sulaukę senjorai galėtų toliau dirbti valstybės tarnyboje ir nereikėtų jokių dabar privalomų procedūrų.
Šiuo metu pagal Valstybės tarnybos įstatymą 65-erių sulaukusiam valstybės tarnautojui tenka išeiti į užtarnautą poilsį. Tiesa, jam pageidaujant ir atitinkant tam tikras sąlygas, darbo terminas gali būti pratęstas ne daugiau kaip vieneriems metams, o bendras pratęstos tarnybos laikas negali viršyti penkerių metų.
Toks pratęsimas dažniausiai priklauso nuo vadovo sprendimo.
Tačiau Seimo narė Birutė Vėsaitė užregistravo įstatymo pataisas – siūlo naikinti amžiaus cenzą valstybės tarnautojams.
Tai reiškia, kad sulaukusieji 65-erių ne tik galėtų likti valstybės tarnyboje be jokių dabar daromų pratęsimų, bet ir būtų priimami į tokias pareigas, atsižvelgiant į jų kompetenciją, o ne amžių.
„Šiuo metu Valstybės tarnybos įstatyme nustatyta, kad valstybės tarnautoju gali tapti asmuo, kuris yra ne vyresnis kaip 65 metų. Valstybės tarnautojas automatiškai atleidžiamas iš pareigų, kai jam sukanka 65 metai. Ilgametę patirtį turintys valstybės tarnautojai yra sukaupę vertingų žinių ir kompetencijų, kurios svarbios viešojo sektoriaus veiklos tęstinumui ir kokybei, tačiau galiojanti tvarka verčia juos palikti tarnybą vien dėl amžiaus, nepaisant jų gebėjimo toliau sėkmingai atlikti pareigas“, – pažymi B. Vėsaitė.
Anot parlamentarės, dėl to prarandami kvalifikuoti specialistai, nors visuomenei senstant vis daugiau vyresnio amžiaus žmonių nori ir gali dirbti.
Panevėžio savivaldybės Veiklos valdymo skyriaus vedėja Sonata Vizorienė pamena, kad Valstybės tarnybos įstatymas ne kartą kito.
Buvo laikas, kai numatyta, kad sulaukus 65-erių būtina palikti pareigas.
Vėliau grąžinta nuostata, kad įstaigos vadovui pritariant darbo terminą galima pratęsti.
Panevėžio savivaldybėje iš 138 valstybės tarnautojų tik penkiems šiemet sukaks 65-eri.
„Reikia ir pailsėti, kada dar sau pagyvensi?“
A. Bakšys
Panevėžio rajono savivaldybės Personalo administravimo skyriaus vedėjos Linos Karpavičienės teigimu, pernai trims rajono valstybės tarnautojams, sulaukusiems 65-erių, metams pratęstas darbas. Šiemet dar keliems asmenims sueis 65-eri.
„Atsižvelgiant į tarnautojo kompetencijas ir galbūt įvertinant jo pakeičiamumo galimybes, sprendžiama, ar pasiūlyti dar metams eiti valstybės tarnybą, ar ne“, – pasakoja L. Karpavičienė.
Sausio duomenimis, rajono Savivaldybėje dirbo 88 valstybės tarnautojai.
L. Karpavičienė svarsto, kad vertinant darbuotoją esminis kriterijus turėtų būti jo gebėjimai, bet ne metai.
„Jeigu žmogus tikrai turi sveikatos dirbti, jeigu nori dirbti, nereikėtų atimti šios galimybės. Visgi tokie žmonės turi labai didelę patirtį“, – mano skyriaus vedėja.
L. Karpavičienė pasakoja, kad mažiau pretendentų sulaukiama į specifines pareigybes, tarkime, susijusias su energetikos ūkiu, kur reikia turėti sertifikatus. O į kitas valstybės tarnautojų pareigybes pretendentų daugiau.
„Kiek teko skelbti konkursų į laisvas darbo vietas, dar nepasitaikė, kad nesulauktume pretendentų“, – sako Savivaldybės atstovė.
Rajono Savivaldybės administracijos direktorius Edmundas Toliušis skaičiuoja, kad rajone apstu darbuotojų, vyresnių nei 65-erių. Pagal darbo sutartis darbuojasi ir 70-mečiai, ir net vyresni.
Tačiau 65-erių sulaukusiam valstybės tarnautojui, pasak E. Toliušio, Savivaldybėje laikomasi tarsi nerašytos taisyklės, kad leidžiama dirbti dar vienerius metus.
Pats Savivaldybėje šiek tiek daugiau nei metus dirbantis administracijos direktorius per tą laiką darbo terminą pratęsė keliems valstybės tarnautojams. Jo žiniomis, tik vienas jų ketina metams pasibaigus prašyti terminą dar pratęsti.
Užleido seniūno vietą
Valstybės tarnautojai yra ir seniūnai bei jų pavaduotojai.
Beveik 21-erius metus Velžio seniūnu dirbęs, o dabar rajono Tarybos narys Alfonsas Bakšys sulaukęs 65-erių nesinaudojo galimybe pratęsti darbo sutartį.
„Reikia ir pailsėti, kada dar sau pagyvensi? Seniūno darbo laikas neribotas: 7 valandą ryte išeini, 7 valandą vakaro grįžti, šeštadieniai ir sekmadieniai irgi užimti“, – pasakoja A. Bakšys.
Buvęs seniūnas abejoja, ar jam būtų pratęstas darbo terminas, mat tuo laiku paprastai buvo laikomasi nuostatos sulaukus 65-erių užleisti darbo vietą.
„Mano manymu, iki 70 metų žmogus laisvai galėtų dirbti, jei tik sveikata leidžia. Būtų naudinga ir visuomenei, ir tiems žmonėms, ir organizacijai. Darbuotojų visur trūksta“, – svarsto A. Bakšys.
Politikas mąsto, kad sulaukęs pensijos žmogus jau yra sukaupęs santaupų, tad galbūt sutiktų toliau dirbti už mažesnį atlyginimą.