Vakcinų atsargos – didžiųjų gamyklų darbuotojams

Vakcinų atsargos – didžiųjų gamyklų darbuotojams

Senjorams ir į prioritetines grupes patenkantiems gyventojams masiškai atsisakant skiepytis „Vaxzevria“ (buvusia „AstraZeneca“) vakcina, susikaupusias jos atsargas bus bandoma mažinti siūlant didelių įmonių darbuotojams.

Ištuštins šaldytuvus

Penktadienį vienoje didžiausių Panevėžio gamyklų „AQ Wiring Systems“ apie du šimtai darbuotojų jau sulaukė savo skiepo. Skaičiuojama, kad Aukštaitijos sostinėje veikia 12 įmonių, kurių darbuotojai šia vakcina gali pasiskiepyti anksčiau, nelaukdami masinės vakcinacijos pradžios.

Panevėžio savivaldybės vicemero Lauro Jagmino teigimu, miesto įmonės anksčiau skiepų galės sulaukti tik tuomet, jeigu vakcinų liks nuo prioritetinių grupių. Vienas iš kriterijų – įmonėse turi dirbti daugiau kaip šimtas darbuotojų, prioritetas taip pat teikiamas toms, kuriose buvo užfiksuoti koronoviruso židiniai.

Šią savaitę Panevėžio mieste „Vaxzevria“ vakcinų buvo susikaupę apie tūkstantį, tačiau kitą savaitę jų nenumatyta gauti nė vienos.

„Vakcinų tiekimas yra nestabilus, tad nežinome, kiek per savaitę bus paskiepyta gamyklų ir įmonių darbuotojų“, – sakė L. Jagminas.

Važiuos ir į darbovietes

Panevėžio miesto poliklinikos direktoriaus Karolio Valantino teigimu, skiepijant didesnių įmonių darbuotojus galima rinktis – jiems atvykti į Vakcinavimo centrą arba vakcinuoti pačioje įmonėje. Jeigu norinčiųjų bus daugiau kaip 80, anot K. Valantino, patogiau skiepyti pačioje darbovietėje.

„Penktadienį paskiepijome vienos gamyklos darbuotojus, o kitą savaitę planuojame sunaudoti apie 800 dozių vakcinos likutį. Šiomis dienomis įmonės apklausia savo darbuotojus ir atsiųs mums savo sąrašus. Problema dėl sandėliavimo bus išspręsta. Pagaliau nebereikės senjorams per prievartą brukti „AstraZenecos“. Dabar ja galėsime skiepyti tik tuos, kuriems bus nesvarbu, kokią vakciną gauna“, – teigė K. Valantinas.

„Kartą atsitiko taip, kad liko dvi vakcinų dozės, tad savanoriai Laisvės aikštėje atrado du žmones, kurie sutiko pasiskiepyti.“
K. Valantinas

Anot jo, situacija su žmogiškaisiais ištekliais toliau išlieka gana sudėtinga, tad didžiųjų įmonių vadovų jis taip pat prašantis pagalbos: kad vakcinavimas vyktų kuo sklandžiau, reikėtų, jog šie pasirūpintų ir medicinos personalu – pasisamdytų slaugytoją. Nes jeigu įmonėje bus apie 500 norinčiųjų skiepytis, vien tik su Vakcinavimo centro pajėgomis procesas gali užtrukti. K Valantinas neatmeta, kad darbdaviams gali kilti tam tikrų iššūkių. Anot jo, maždaug 10 proc. paskiepytųjų sulaukia reakcijos į skiepą: skauda dūrio vietoje, pakyla temperatūra, kamuoja silpnumas. Tai paprastai užtrunka iki dviejų dienų ir yra visiškai normali reakcija, bet žmogus tas dvi dienas gali būti nedarbingas.

„Darbdaviui tai iššūkis, todėl stengsimės organizuoti skiepijimą prieš savaitgalį“, – sakė K. Valantinas.

Savanorių ieškojo net aikštėje

Pasak K. Valantino, prieš skiepijimąsi antikūnų testo neprivaloma pasidaryti, tačiau darbuotojai jį gali atlikti savo nuožiūra. Skiepytis nerekomenduojama tiems darbuotojams, kurie jau persirgo ir nuo ligos nepraėjo šeši mėnesiai.

„Svarbiausia, kad žmonės norėtų skiepytis. Penktadienį pagal sąrašus turėjome paskiepyti 170 gamyklos darbuotojų, bet sunaudojome visas 200 vakcinų, kurias atsivežėme. Mat buvo tokių darbuotojų, kurie, matydami, kaip skiepijasi kolegos, ir patys apsigalvojo“, – pasakojo K. Valantinas.

Jo teigimu, per visą skiepijimo laikotarpį Panevėžyje iki šiol dar nėra tekę išpilti nė vienos vakcinos, nors, pavyzdžiui, „Pfizer“ vakciną reikia sunaudoti per dvi valandas nuo buteliuko atidarymo.

„Kartą atsitiko taip, kad liko dvi vakcinų dozės, tad savanoriai Laisvės aikštėje atrado du žmones, kurie sutiko pasiskiepyti. Už tai gali mane pašukuoti prieš plauką, bet negalėjome tiesiog išpilti vakcinos“, – pripažino K. Valantinas.

Pasiskiepijo pirmieji

Pirmąja kregžde skiepijant darbuotojus Panevėžyje tapo automobilių dalių gamyba užsiimanti „AQ Wiring Systems“. Penktadienį čia iš maždaug 660 darbuotojų paskiepyta apie 200. Bendrovės vykdantysis direktorius Nerijus Olšauskas teigė, kad darbuotojų nuomonės apie skiepus labai įvairios, kaip ir apskritai visuomenėje. Vieni labai norėjo skiepytis, kiti – ne. Dar kiti nusprendė laukti, kol bus galimybė pasiskiepyti kitų gamintojų vakcinomis.

„Tai yra laisvas pasirinkimas, tikrai nebuvo kažkokių papildomų skatinimo priemonių ar agitacijų. Tenka pripažinti, kad atsiliepimai apie „AstraZeneca“ išgąsdino darbuotojus – po paskutinių žinių apie šią vakciną norinčiųjų skiepytis sumažėjo per pusę. Jeigu būtų leista rinktis vakciną, pasiskiepijusiųjų skaičius būtų gerokai didesnis“, – mano N. Olšauskas.

Direktorius džiaugiasi, kad visas skiepijimo procesas buvo suorganizuotas labai sklandžiai. Dirbusi medikų komanda savo pozityvumu sugebėjo uždegti net ir tuos, kurie dvejojo dėl skiepų.

Bendrovės direktorius ir pats pasiskiepijo. N. Olšauskas teigia, jog po skiepo jaučiasi kuo puikiausiai.

Apklausia darbuotojus

Daugelyje didžiųjų miesto įmonių šiuo metu vykdoma darbuotojų apklausa dėl skiepų. Maždaug 370 darbuotojų turinčios „Roquette Amilina“ atstovė spaudai Laima Čigriejūtė-Vitkauskienė teigė, kad kol kas nėra sudarę norinčiųjų skiepytis sąrašų. Anot jos, nuo pat pandemijos pradžios labai griežtai buvo laikomasi saugumo plano, apie kiekvieną susirgimo atvejį įmonėje buvo įspėjami visi darbuotojai ir partneriai.

„Tikime mokslu ir kad vakcinos yra veiksmingiausias būdas išbristi iš šios sveikatos krizės. Kitų alternatyvų kol kas neturime. Be abejo, skiepijimasis yra visiškai savanoriškas“, – teigė L. Čigriejūtė-Vitkauskienė.

Įmonės „Lietkabelis“ darbuotojai, pasak generalinio direktoriaus Sigito Gailiūno, turi apsispręsti, ar norės skiepytis, o tuomet bus pradėtas organizuoti masinis skiepijimas gamykloje.

„Žinau, kad norinčiųjų skiepytis tikrai yra. Valstybė eina prie visuotinio skiepijimo, tik laiko klausimas, kada bus paskiepyta didžioji dalis gyventojų“, – mano S. Gailiūnas.

Bendrovės „Pieno žvaigždės“ filialo „Panevėžio pienas“ administracija informavo, jog šiuo metu atliekama darbuotojų apklausa dėl vakcinavimo. Įmonė planuoja duomenis surinkti per kitą savaitę.

Penktadienio duomenimis, iš viso Panevėžyje pirma vakcinos doze paskiepyti 13 tūkst. 289 gyventojai, antros dozės sulaukė 6144 panevėžiečiai. Lietuvoje pirmąja vakcinos doze paskiepyta 15,59 proc. gyventojų, o Panevėžyje paskiepyti asmenys sudaro 15,71 proc. miestiečių.

Komentarai

  • Leiskit skiepytis visiems tiems, kurie dirba su žmonėmis, per kuriuos sunkiasi žmonės. Viešbučiai, kavinės, parduotuvės, gamyklos ir kt. Nekaltinkit vieni kitų. Užkratas visuotinas.

    • Kas tau ten sunkiasi seneli ? Nekelk panikos ir mažiau žiurėk sorišones televizijos.Galiu savo skiepa tau atiduodi 😀

Rodyti visus komentarus (2)

Jūsų komentaras

Sponsored Video

Daugiau leidinio naujienų