Užpuolus ligai antsvorio ne taip lengva atsikratyti

Užpuolus ligai antsvorio ne taip lengva atsikratyti

Niekaip negalite atsikratyti nereikalingų kilogramų. Ir
visai ne todėl, kad daug valgote, per mažai vaikštote. Atrodo, laikotės visų
rekomendacijų, rūpinatės savimi, bet vis tiek turite antsvorio. Galbūt taip yra dėl to, kad sergate.

Vartojate vaistus?

Dėl kai kurių preparatų gali padidėti svoris. Idealu, kad gydytojas, paskyręs vaistų, perspėja apie šalutinį jų poveikį. Bet jei to nepasako, atidžiai perskaitykite prie vaistų pridedamą lapelį, kaip juos vartoti, kokių neigiamų padarinių gali būti, nes pradėjęs augti svoris gali būti tikrai nemaloni staigmena. Dažniausiai tokį efektą sukelia steroidai, jie skiriami sergant reumatiniu artritu ir kai kuriomis kitomis ligomis. Steroidai sužadina apetitą, turi įtakos, kad papilnėja veidas, pečiai, pilvas – tose vietose pradeda kauptis riebalai. Panašiai veikia kai kurie antidepresantai ir antihistaminai.

Jei pajutote, kad vartojant vaistus pradėjo augti svoris, kreipkitės į gydytoją. Galbūt yra kitų vaistų jūsų ligai gydyti, galbūt galima taikyti kitus metodus. Bet jeigu nėra alternatyvos, neišgyvenkite: pabaigę vartojimo kursą, galėsite suplonėti.

Sutrikusi skydliaukės veikla

Statistika teigia, kad viena moteris iš penkiasdešimties kenčia dėl skydinės liaukos veiklos sutrikimo. Jei skydliaukė dirba nepakankamai, per mažai išsiskiria hormonų, kurie skatina medžiagų apykaitą. Todėl jūs, net jeigu ir tinkamai maitinatės, storėjate. Be to, oda tampa išblyškusi ir sausa, pradeda slinkti plaukai, skauda raumenys ir sąnariai, pablogėja atmintis, jaučiamas nuolatinis nuovargis, visad šalta.

Pajutus tokius simptomus, būtina kreiptis į gydytoją. Bus padaryti kraujo tyrimai ir nustatytas hormonų kiekis. Deja, darant įprastinius kraujo tyrimus, ligos galima ir nepastebėti. Taigi net jei tyrimai geri, bet sveikata jums kelia nerimą, kreipkitės į endokrinologą, kad būtumėte papildomai ištirta.

Kaupiasi skysčiai

Daugelis moterų prieš menstruacijas priauga 2-3 kilogramus svorio, nes organizme susikaupia daugiau skysčių. Tai yra normalu. Tačiau jei jaučiatės pabrinkusi kelis kartus per mėnesį, reikia ieškoti kitų priežasčių. Vartojant hormoninius kontraceptikus, kai kuriuos antibiotikus ar steroidus, dalis skysčių susilaiko organizme, todėl priaugama svorio, kulkšnys ir rankų pirštai vakare gali patinti.

Kreipkitės į gydytoją. Reikia nustatyti, ar tai nėra inkstų, širdies, limfinės sistemos liga, o galbūt sutrikusi skydinės liaukos veikla. Jei nieko rimto nerandama, mažiau vartokite druskos, konservuoto, rūkyto, riebaus maisto.

Uždaras ratas

Apie 40 proc. moterų, sergančių polikistoze, skundžiasi, kad pastebimai sustorėjo. Kai kamuoja ši liga, padidėja kiaušidės, o apie jas susidaro pūslelių. Pasikeičia hormonų sudėtis. Polikistozės simptomai gali būti padidėjęs veido ir kūno plaukuotumas, nereguliarios menstruacijos, gali kankinti spuogai, sunku būna pastoti. Svorio padidėjimas dėl polikistozės – tarsi uždaras ratas. Hormonų disbalansas sutrikdo medžiagų apykaitą, padaugėja insulino, todėl auga svoris. O kuo jis didesnis, tuo sudėtingesnė viso organizmo būklė.

Jeigu priaugote svorio ir jaučiate bent vieną iš simptomų, nedelskite ir kreipkitės į ginekologą, kad atliktų tyrimus. Jums bus paskirta reikiamų vaistų ir rekomenduota mažai angliavandenių turinti, bet turtinga baltymų dieta.

Blogai pasisavinami produktai

Ar dėl to, kad jei kai kuriuos produktus organizmas blogai pasisavina, galima priaugti svorio, dietologai ginčijasi. Kol kas įrodyta tik tai, kad dėl šios organizmo savybės gali pabrinkti kai kurios kūno vietos. Jei žmogus nebevartoja “probleminio” maisto, patinimas praeina. O patinstama tikriausiai todėl, kad organizmas užteršiamas šlakais ir sulėtėja medžiagų apykaita.

Kai kamuoja antsvoris, nereikia iš karto manyti, kad organizmas blogai pasisavina kai kuriuos produktus. Tačiau jei, be papildomo svorio, jus kankina sąnarių ir galvos skausmai, pykina, patinsta rankos ar kojos, galbūt kenkia koks nors maistas. Kad tai išsiaiškintumėte, užsirašykite, ką valgote ir kaip jaučiatės. Dažniausiai į rizikos grupę patenka miltiniai (ypač kvietiniai) ir pieno produktai. Jei turite kokių nors įtarimų, kreipkitės į alergologą ar į dietologą.

Kai hormonų per daug

Hipofizė yra prie galvos smegenų pagrindo. Tai vidinės sekrecijos liauka, išskirianti keletą hormonų, tarp jų ir augimo hormoną, veikiantį baltymų sintezę audiniuose, hormonus, veikiančius vandens ir riebalų apykaitą. Nors hipofizė tesveria 0,5 g, ji labai svarbi, kad organizmas normaliai dirbtų. Sutrikus hipofizės veiklai, pastebimi įvairūs pakitimai. Jei ši vidinės sekrecijos liauka išskiria daug hormonų, visada padidėja kūno svoris. Riebalai kaupiasi krūtinės ir pilvo srityse. Kiti simptomai – slenka plaukai, sutrinka menstruacijos, išsausėja ir suplonėja oda.

Pajutusi tuos simptomus, nedelskite ir kreipkitės į gydytoją.

Kalčiausi – genai

Genetika – dar palyginti jaunas mokslas ir kol kas mokslininkai aiškiai negali pasakyti, kokie genai turi įtakos kūno svoriui. Juk kai kurie žmonės greitai sustorėja ir jiems būna sunku numesti svorio. O kiti, kad ir valgo palyginti nemažai, vis tiek yra liesi. Manoma, kad genai lemia, koks yra žmogaus apetitas, kaip greitai organizmas suvirškina maistą. Todėl vieniems reikia daugiau valgyti, kitiems – mažiau. Genai lemia ir tai, kur kaupiasi riebalai. Bet nereikia nuspręsti, kad viskas paveldėta, ir nuleisti rankas. Vartokite maisto, turinčio daugiau baltymų, o mažiau angliavandenių. Baltymingo maisto suvalgoma mažiau, nes jis sukelia sotumo jausmą. Tačiau negalima visiškai atsisakyti angliavandenių, nes jie turi organizmui būtinų maistingųjų elementų.

Nevartokite svaigiųjų gėrimų, nes alkoholis turi daug kalorijų, be to, išgėrus norisi valgyti. Daugiau vaikščiokite, sportuokite. Tai padės jums sudeginti daugiau kalorijų.

Netinkama dieta

Jei valgomi tik mažai kalorijų turintys produktai, dažnai sulaukiama visai kitokio efekto, nei buvo tikėtasi. Nors laikantis tokios dietos norima atsikratyti riebalų, organizmas pasielgia savaip – jis stengiasi išlikti ir atsargai kaupia riebalus. Aišku, jūs suplonėsite, bet tik dėl to, kad neteksite skysčių. Kad netektumėte riebalų, reikia daug laiko, o valgant mažai kalorijų turintį maistą dietos laikytis gana sunku, be to, tai nėra sveika. Kai tik grįšite prie įprasto maisto, svoris bematant ataugs ir galbūt netgi didesnis.

Netikėkite tomis dietomis, kai siūloma suplonėti labai greitai. Per savaitę atsikratyti keleto kilogramų ir nepakenkti sveikatai neįmanoma. Verčiau sveikai maitinkitės, vakare neprisivalgykite. Svarbiausia, kad gerai jaustumėtės.

Parengė L.Žukaitė

Jūsų komentaras

Rekomenduojami video

Daugiau leidinio naujienų